| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Jaki wybrać klimatyzator – przenośny czy split?

Jaki wybrać klimatyzator – przenośny czy split?

Klimatyzator jeszcze do niedawna uznawany był za luksus. Jednak obecnie klimatyzatory w domu są spotykane coraz częściej. Najpopularniejsze są klimatyzatory przenośne i split. Jeśli w domu jest za gorąco, klimatyzator przyda się z pewnością. Trzeba tylko przemyśleć jego wybór, by ostatecznie nie być rozczarowanym z efektów chłodzenia.

Klimatyzatory mogą być przenośne lub mocowane na stałe, jednoczęściowe (monoblokowe) lub składające się z dwóch części (typu split). Są też systemy do obsługi wielu pomieszczeń, składające się z kilku jednostek połączonych w jeden układ, tzw. klimatyzacja multisplit. Wszystkie klimatyzatory mogą chłodzić powietrze, niektóre także je ogrzewać. W tańszych urządzeniach służy do tego elektryczna nagrzewnica, droższe działają jak pompa ciepła, dzięki czemu pobierają znacznie mniej energii elektrycznej podczas ogrzewania.

Autor: Andrzej Szandomirski

Na zewnętrzną jednostkę klimatyzatora typu split można poszukać dogodnego miejsca, pamiętając jednak o tym, że odległość między nią a jednostką wewnętrzną zwykle nie powinna być większa niż kilka-kilkanaście metrów

Jak dobrać moc klimatyzatora?

Klimatyzację montuje się przede wszystkim po to, by chłodził, więc najważniejszym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego urządzenia, jest jego wydajność (moc) chłodnicza.

Do precyzyjnego doboru klimatyzacji potrzebne są nieco skomplikowane obliczenia uwzględniające zyski ciepła od nasłonecznienia, od urządzeń działających w pomieszczeniu, od przebywających w nim ludzi oraz wynikające z przenikania ciepła przez ściany i strop. Na potrzeby doboru klimatyzatora do pomieszczeń mieszkalnych takie obliczenia przeprowadza się rzadko. Wystarczająco dokładny okazuje się prosty rachunek oparty na założeniu, że moc chłodnicza powinna wynosić 0,1 kW na każdy metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia. Wynika z tego, że na przykład do pokoju o powierzchni 20 m2 odpowiedni jest klimatyzator o mocy 2 kW.

Jaki klimatyzator - przenośny czy stacjonarny?

Wydaje się, że klimatyzator przenośny jest praktyczniejszy, bo można go ustawić tam, gdzie akurat chcemy schłodzić powietrze, a następnie przenieść go w inne miejsce. Klimatyzator stacjonarny mocuje się do ściany lub sufitu w sposób trwały. Ale urządzenia przenośne mają niestety istotne wady. Ich wydajność jest stosunkowo niewielka, więc często nie są w stanie schłodzić pomieszczenia w zadowalającym stopniu. Kłopoty wynikają też z konieczności odprowadzania wydmuchiwanego z nich ciepłego powietrza. Służy do tego elastyczna rura, której wylot należy wystawić poza chłodzone pomieszczenie - praktyce najczęściej jedyną możliwością jest umieszczenie jej w uchylonym oknie. Ale wtedy wpada przez nie gorące powietrze z zewnątrz, niwelując efekt pracy klimatyzatora. Poważną wadą przenośnych klimatyzatorów jest też ich hałaśliwość. Przed zakupem warto sprawdzić, jaki dźwięk wydaje z siebie urządzenie, biorąc przy tym poprawkę na to, że w małym pokoju będzie on o wiele bardziej dokuczliwy niż w dużym sklepie, w którym zawsze jest hałas i odgłosy pracy klimatyzatora nieco w nim giną. Cichsze są klimatyzatory typu split składające się z dwóch jednostek - tej bardziej hałaśliwej nie słyszymy, bo pracuje poza domem.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski

Klimatyzator split - jednostka zewnętrzna...

Autor: Andrzej Szandomirski

... i jednostka wewnętrzna

Jaki klimatyzator wybrać - split czy monoblokowy?

Najczęściej spotyka się monoblokowe klimatyzatory przenośne i stacjonarne klimatyzatory split. Ale również klimatyzatory przenośne mogą się składać z dwóch jednostek połączonych cienkimi, elastycznymi przewodami. Tę zewnętrzną na czas pracy ustawia się za oknem, na balkonie lub na parapecie. Okno musi pozostać zatem nieco uchylone. Nie jest to jednak aż tak duży problem, jak w przypadku klimatyzatorów monoblokowych ze znacznie grubszą rurą odprowadzającą ciepłe powietrze (i wymagającą szerszego uchylenia okna). Monoblokowe mogą być nie tylko klimatyzatory przenośne. Mocowane w sposób trwały wymagają takiego usytuowania, by skraplacz znajdował się poza budynkiem, a parownik w pomieszczeniu. Oznacza to, że urządzenie trzeba umieścić w ścianie zewnętrznej. By nie niszczyć murów, zwykle wykorzystuje się do tego otwór okienny - większość tego typu klimatyzatorów jest przeznaczonych do montażu właśnie w takim miejscu.

Klimatyzatory split najpopularniejsze

Najskuteczniejsze w działaniu i pozbawione najpoważniejszych wad opisywanych dotąd klimatyzatorów są urządzenia stacjonarne typu split. Takie cieszą się największym powodzeniem. Wymagają trwałego zamontowania jednostki wewnętrznej w pomieszczeniu, które ma być chłodzone, a jednostki zewnętrznej poza domem: na ścianie, dachu lub po prostu na ziemi. Obie części muszą być połączone ukrytymi (na przykład w suchej zabudowie) rurami, którymi płynie czynnik chłodniczy. Instalację wykonuje i napełnia wykwalifikowana osoba.

Jednostki te połączone są rurami, w których płynie czynnik chłodniczy. Czynnik przepływając przez układ zmienia swój stan skupienia, czemu towarzyszy intensywna wymiana ciepła. W trybie chłodzenia odparowuje on w parowaczu jednostki wewnętrznej (pobiera ciepło od otoczenia) natomiast w skraplaczu jednostki zewnętrznej, po uprzednim sprężeniu w sprężarce, zmienia swój stan skupienia w ciecz (oddaje ciepło do otoczenia). W układzie jest jeszcze element umieszczony za skraplaczem - zawór rozprężny, w którym temperatura czynnika spada poniżej temperatury otoczenia, dzięki czemu możliwe jest odbieranie ciepła od otoczenia w parowaczu. W trybie ogrzewania proces wymiany ciepła ulega odwróceniu.

Klimatyzatory jednostopniowe i inverterowe

Obecnie w sprzedaży dostępne są tańsze klimatyzatory jednostopniowe (typu włącz/wyłącz) lub jednostki z modulacją wydajności sprężarki tzw. klimatyzatory inwerterowe. Jednostki inwerterowe, dzięki możliwości dostosowania mocy chłodniczej lub grzewczej do aktualnego zapotrzebowania, są jednostkami bardziej energooszczędnymi. Zapewniają także większą stabilność temperatury w klimatyzowanym pomieszczeniu. Pobór mocy na stabilnym poziomie stanowi też znacznie mniejsze obciążenie dla instalacji elektrycznej.

Klimatyzator powinien osuszać powietrze i usuwać skropliny

Praca klimatyzatora wpływa nie tylko na temperaturę powietrza, ale także na jego wilgotność. Chłodzenie powoduje jednocześnie jego osuszanie, co w pewnych warunkach (na przykład w czasie burzy, kiedy jest duszno) korzystnie wpływa na samopoczucie osób przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu. W rezultacie na powierzchni parownika z powietrza wykrapla się para wodna.

Skropliny trzeba w jakiś sposób usuwać. Niektóre klimatyzatory (zwykle przenośne) mają zbiorniki, które należy w tym celu co jakiś czas ręcznie opróżniać, jednak większość urządzeń wymaga wykonania instalacji do odprowadzania skroplin. Robi się ją z plastikowych rur o średnicy około 1,5 cm – można ją wyprowadzić przez ścianę zewnętrzną i zakończyć w miejscu, w którym nie przeszkadza kapiąca woda, albo podłączyć do instalacji kanalizacyjnej.

Wpływ domowej klimatyzacji na zdrowie – niektóre klimatyzatory zadbają nawet o Twoją skórę

Przebywanie przez dłuższy czas w strumieniu zimnego powietrza zwiększa ryzyko infekcji, może być przyczyną podrażnienia oczu czy skóry. Jednak korzystając z klimatyzatora, można tego uniknąć – wystarczy dobrze się zastanowić nad wyborem miejsca jego montażu.

Strumień nawiewanego powietrza nie powinien być skierowany bezpośrednio na ludzi. Zanim do nich dotrze, powinno się ono wymieszać z cieplejszym powietrzem w pomieszczeniu. Pomagają w tym specjalne ruchome kierownice, które ma większość klimatyzatorów.

Wpływ pracy klimatyzatora na zdrowie może być pozytywny z tego względu, że każde takie urządzenie ma filtr zatrzymujący znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia. Jeśli komuś zależy na szczególnie skutecznym jego oczyszczaniu, powinien wybrać urządzenie z filtrem HEPA wychwytującym kurz, pyłki roślin, roztocza, zarodniki grzybów i pleśni, niektóre bakterie i wirusy. Silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze mają filtry z atomami srebra. Są też takie, które uwalniają do powietrza witaminę C uznawaną za czynnik ujędrniający skórę i zapobiegający jej wiotczeniu.

Przeczytaj również: Poznaj wady i zalety poszczególnych klimatyzatorów

Szukając klimatyzatora, warto zwrócić uwagę na to, czy jego filtr można czyścić, czy też wymaga on częstej wymiany, co oczywiście podniesie koszt eksploatacji. Częstotliwość czyszczenia i wymiany zależy od rodzaju filtra – im drobniejsze zanieczyszczenia zatrzymuje, tym szybciej się brudzi. Standardowy filtr zwykle wystarczy oczyścić raz w roku. W sklepach są dostępne preparaty w sprayu do dezynfekcji klimatyzacji – usuwają grzyby, o których obecności świadczy nieprzyjemny zapach.

Najlepiej raz na rok wezwać serwisanta, który dokona fachowego przeglądu klimatyzatora – sprawdzi poprawność działania wszystkich podzespołów, oczyści i zdezynfekuje jego wnętrze.

WARTO WIEDZIEĆ

Odpowiednie używanie klimatyzatora wydłuży jego żywotność

Większość klimatyzatorów jest wyposażona w układ sterowania umożliwiający automatyczne utrzymywanie w pomieszczeniu wybranej wartości temperatury (zwykle służy do tego pilot zdalnego sterowania). W prostszych urządzeniach jest to osiągane przez zmianę intensywności nawiewu – im większa moc chłodnicza jest potrzebna, tym szybciej obraca się wentylator. Po uzyskaniu żądanej temperatury obroty są wolniejsze i urządzenie generuje mniejszą moc. Jego sprężarka pracuje jednak ze stałą wydajnością, okresowo się włączając i wyłączając.

Coraz więcej jest klimatyzatorów wyposażonych w falownik (inwerter) umożliwiający płynną regulację prędkości obrotowej silnika sprężarki. Pozwala to na dostosowanie jej wydajności do aktualnego zapotrzebowania na moc chłodniczą (bądź grzewczą w trybie ogrzewania). Dzięki temu urządzenie pobiera znacznie mniej energii elektrycznej, pracuje ciszej, wydłuża się żywotność sprężarki, można zastosować dłuższe przewody łączące parownik ze skraplaczem i precyzyjniejsza jest regulacja temperatury w pomieszczeniu. Jeżeli mamy możliwość wyboru urządzenia z inwerterem lub bez niego, wybierzmy to pierwsze, nawet jeśli jest wyraźnie droższe. Niższe koszty eksploatacji (nawet o 50%) dają szansę na zrekompensowanie większego wydatku.

Dopasowanie mocy klimatyzatora do domu

Do obliczenia niezbędnej mocy chłodniczej klimatyzatora służą specjalne programy komputerowe pozwalające określić ją z dużą precyzją. Wyspecjalizowany sprzedawca z pewnością ma jeden z nich do dyspozycji i posługując się nim, wybierze urządzenie odpowiednie do naszych potrzeb. Jeśli sami chcemy dokonać wyboru, a pomieszczenie, które ma być chłodzone, jest typowe (ma wysokość 2,5-2,8 m i nie ma w nim urządzeń generujących szczególnie duże zyski ciepła), to możemy przyjąć, że na 1 m2 potrzebna jest moc 0,1 kW.

To znaczy, że na przykład do pokoju o powierzchni 20 m2 odpowiedni jest klimatyzator o mocy chłodniczej 2 kW. Aby ułatwić wybór, producenci zwykle informują, do jak dużego pomieszczenia nadaje się dany model. Jeżeli nie jest ono zamykane, to do obliczenia mocy klimatyzatora powinno się przyjąć sumę powierzchni wszystkich pomieszczeń, między którymi swobodnie przepływa powietrze.

Klimatyztor, który również ogrzeje powietrze

Klimatyzatory kojarzą się z chłodzeniem, ale mogą służyć także do ogrzewania. Tańsze są w tym celu wyposażone w elektryczną nagrzewnicę, droższe (zwykle stacjonarne, typu split) mogą pracować jako pompa ciepła i te są najbardziej interesujące, choć kosztują sporo. Można nimi ogrzewać pomieszczenia, płacąc za prąd kilkakrotnie mniej, niż gdyby używać zwykłego grzejnika elektrycznego, a nawet urządzenia na gaz płynny czy olej opałowy. Na ogół jest to możliwe, gdy na zewnątrz temperatura nie jest niższa niż –5oC. Jeśli jest zimniej, wydajność tego typu pompy ciepła staje się zbyt mała i wtedy trzeba już uruchomić inne urządzenie grzewcze.

Przeczytaj dodatkowo:
Rodzaje nawiewników okiennych: jak działają i...

Nawiewniki to niewielkie urządzenia zwykle o niezbyt skomplikowanej budowie. Od tego, w jaki sposób są...

Prawidłowa wentylacja połączonych pomieszczeń:...

Zła wentylacja pomieszczeń może prowadzić do zawilgocenia ścian, a w późniejszym czasie, do powstania...

Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...

Wentylacja mechaniczna - zalety i koszty wykonania

Sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych i redukcję strat ciepła o ponad połowę zapewnia...