| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Klimatyzcja w domu. Jaki wybrać klimatyzator – split czy przenośny?

Klimatyzcja w domu. Jaki wybrać klimatyzator – split czy przenośny?

Klimatyzator jeszcze do niedawna uznawany był za luksus. Jednak obecnie klimatyzacja w domu jest spotykana coraz częściej. Najpopularniejsze są klimatyzatory split lub przenośne. Jeśli w domu jest za gorąco, klimatyzator przyda się z pewnością. Trzeba tylko przemyśleć jego wybór, by ostatecznie nie być rozczarowanym z efektów klimatyzacji.

Klimatyzatory mogą być przenośne lub mocowane na stałe, jednoczęściowe (monoblokowe) lub składające się z dwóch części (typu split). Są też systemy do obsługi wielu pomieszczeń, składające się z kilku jednostek połączonych w jeden układ, tzw. klimatyzacja multisplit. Wszystkie klimatyzatory mogą chłodzić powietrze, niektóre także je ogrzewać. W tańszych urządzeniach służy do tego elektryczna nagrzewnica, droższe działają jak pompa ciepła, dzięki czemu pobierają znacznie mniej energii elektrycznej podczas ogrzewania.

Autor: Andrzej Szandomirski

Na zewnętrzną jednostkę klimatyzatora typu split można poszukać dogodnego miejsca, pamiętając jednak o tym, że odległość między nią a jednostką wewnętrzną zwykle nie powinna być większa niż kilka-kilkanaście metrów

Jak dobrać moc klimatyzatora?

Klimatyzację montuje się przede wszystkim po to, by chłodził, więc najważniejszym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego urządzenia, jest jego wydajność (moc) chłodnicza.

Do precyzyjnego doboru klimatyzacji potrzebne są nieco skomplikowane obliczenia uwzględniające zyski ciepła od nasłonecznienia, od urządzeń działających w pomieszczeniu, od przebywających w nim ludzi oraz wynikające z przenikania ciepła przez ściany i strop. Na potrzeby doboru klimatyzatora do pomieszczeń mieszkalnych takie obliczenia przeprowadza się rzadko. Wystarczająco dokładny okazuje się prosty rachunek oparty na założeniu, że moc chłodnicza powinna wynosić 0,1 kW na każdy metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia. Wynika z tego, że na przykład do pokoju o powierzchni 20 m2 odpowiedni jest klimatyzator o mocy 2 kW.

Jaki klimatyzator - przenośny czy stacjonarny?

Wydaje się, że klimatyzator przenośny jest praktyczniejszy, bo można go ustawić tam, gdzie akurat chcemy schłodzić powietrze, a następnie przenieść go w inne miejsce. Klimatyzator stacjonarny mocuje się do ściany lub sufitu w sposób trwały. Ale urządzenia przenośne mają niestety istotne wady. Ich wydajność jest stosunkowo niewielka, więc często nie są w stanie schłodzić pomieszczenia w zadowalającym stopniu. Kłopoty wynikają też z konieczności odprowadzania wydmuchiwanego z nich ciepłego powietrza. Służy do tego elastyczna rura, której wylot należy wystawić poza chłodzone pomieszczenie - praktyce najczęściej jedyną możliwością jest umieszczenie jej w uchylonym oknie. Ale wtedy wpada przez nie gorące powietrze z zewnątrz, niwelując efekt pracy klimatyzatora. Poważną wadą przenośnych klimatyzatorów jest też ich hałaśliwość. Przed zakupem warto sprawdzić, jaki dźwięk wydaje z siebie urządzenie, biorąc przy tym poprawkę na to, że w małym pokoju będzie on o wiele bardziej dokuczliwy niż w dużym sklepie, w którym zawsze jest hałas i odgłosy pracy klimatyzatora nieco w nim giną. Cichsze są klimatyzatory typu split składające się z dwóch jednostek - tej bardziej hałaśliwej nie słyszymy, bo pracuje poza domem.

Autor: Andrzej Szandomirski

Klimatyzator split - jednostka zewnętrzna...

Autor: Andrzej Szandomirski

... i jednostka wewnętrzna

Jaki klimatyzator - split czy monoblokowy?

Najczęściej spotyka się monoblokowe klimatyzatory przenośne i stacjonarne klimatyzatory split. Ale również klimatyzatory przenośne mogą się składać z dwóch jednostek połączonych cienkimi, elastycznymi przewodami. Tę zewnętrzną na czas pracy ustawia się za oknem, na balkonie lub na parapecie. Okno musi pozostać zatem nieco uchylone. Nie jest to jednak aż tak duży problem, jak w przypadku klimatyzatorów monoblokowych ze znacznie grubszą rurą odprowadzającą ciepłe powietrze (i wymagającą szerszego uchylenia okna). Monoblokowe mogą być nie tylko klimatyzatory przenośne. Mocowane w sposób trwały wymagają takiego usytuowania, by skraplacz znajdował się poza budynkiem, a parownik w pomieszczeniu. Oznacza to, że urządzenie trzeba umieścić w ścianie zewnętrznej. By nie niszczyć murów, zwykle wykorzystuje się do tego otwór okienny - większość tego typu klimatyzatorów jest przeznaczonych do montażu właśnie w takim miejscu.

Klimatyzatory split najpopularniejsze

Najskuteczniejsze w działaniu i pozbawione najpoważniejszych wad opisywanych dotąd klimatyzatorów są urządzenia stacjonarne typu split. Takie cieszą się największym powodzeniem. Wymagają trwałego zamontowania jednostki wewnętrznej w pomieszczeniu, które ma być chłodzone, a jednostki zewnętrznej poza domem: na ścianie, dachu lub po prostu na ziemi. Obie części muszą być połączone ukrytymi (na przykład w suchej zabudowie) rurami, którymi płynie czynnik chłodniczy. Instalację wykonuje i napełnia wykwalifikowana osoba.

Na jakim etapie budowy domu montować rekuperator, kolektor i inteligentną instalację?

Rekuperator, kolektor słoneczny, inteligentna instalacja - wielu budujących chciałoby wyposażyć dom...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wentylacja z odzyskiem ciepła. Jak działa system...

Nowoczesne systemy wentylacyjne umożliwiają nie tylko wymianę powietrza w domu, ale też odzyskiwanie ciepła z...

Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do...

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może...

Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...

Rodzaje nawiewników okiennych: jak działają i...

Nawiewniki to niewielkie urządzenia zwykle o niezbyt skomplikowanej budowie. Od tego, w jaki sposób są...

Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...