Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Jakie wybrać rury do ogrzewania podłogowego i jak je układać?
Rury do podłogówki

Jakie wybrać rury do ogrzewania podłogowego i jak je układać?

Rury do ogrzewania podłogowego muszą być wytrzymałe i odporne na korozję. Najczęściej podłogówkę wykonuje się z giętkich rur z tworzywa, rzadziej z droższych rur miedzianych. Podpowiadamy, co wybrać i na co zwracać uwagę podczas montażu. Wyjaśniamy też, jak działają rozdzielacze do ogrzewania podłogowego.

Jakie rury do ogrzewania podłogowego

Rury na instalacje grzewcze muszą być wytrzymałe, odporne na korozję i nieprzepuszczalne dla tlenu będącego główną przyczyną korozji stalowych elementów instalacji, na przykład kotłów. Do ogrzewania podłogowego używa się rur giętkich w zwojach, które umożliwiają ułożenie poszczególnych pętli grzewczych z jednego odcinka, bez połączeń w warstwie wylewki. Tylko taki sposób układania gwarantuje szczelność gotowej instalacji.

Rury do ogrzewania muszą mieć barierę antydyfuzyjną zabezpieczającą przed przenikaniem tlenu do ich wnętrza. Mogą być wykonane:

  • z polietylenu sieciowanego (PE-X);
  • z polipropylenu (PP);
  • z polibutylenu (PB);
  • wielowarstwowe
  • z wkładką z aluminium (na przykład PE-X/Al/ PE-X).

Rury polietylenowe i polibutylenowe są elastyczne (mają tak zwaną pamięć kształtu) – wygięte wracają do poprzedniego kształtu, dlatego podczas układania trzeba je na bieżąco mocować do podłoża. Tej cechy nie mają r ury wielowarstwowe. Mimo to formuje się je bardzo łatwo .

Dobre, ale droższe i dlatego rzadko stosowane, są też giętkie rury miedziane w osłonie z tworzywa sztucznego.

Producenci oznaczają wielkość rury przez podanie jej średnicy zewnętrznej i grubości ścianki. Średnica zewnętrzna rur do podłogówki nie przekracza 20 mm

Jak prawidłowo ułożyć rury

Rury ogrzewania podłogowego formuje się w pętle grzewcze w postaci spirali lub meandrów. Na spiralę zużywa się więcej rur i ich układanie jest bardziej pracochłonne, ale w rezultacie posadzka jest bardziej równomiernie podgrzana.

Rury ułożone w meander mocniej grzeją na początku, słabiej na końcu. Tę cechę wykorzystuje się do zintensyfikowania ogrzewania podłogowego w strefie brzegowej, od której zaczyna się układanie. Odstęp między rurami w pętli powinien wynosić od 10 do 30 cm. Dokładną wartość powinien ustalić projektant instalacji, kierując się wielkością zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu. Im gęściej rury zostaną ułożone, tym temperatura podłogi będzie bardziej wyrównana.

Odstęp rur od ścian zewnętrznych powinien wynosić co najmniej tyle samo co rozstaw rur wężownicy, a gdy nie ma bocznej izolacji cieplnej, nie mniej niż 0,5 m. Na 1 mkw. układa się średnio 5-6 m rury grzewczej. Pojedyncza pętla powinna być ułożona z jednego odcinka rury i nie być dłuższa niż 150 m, aby straty ciśnienianie były zbyt duże. Połączenia są potencjalnienajbardziej narażone na rozszczelnienie, dlatego lepiej ich unikać.

Aby w wybranych obszarach uzyskać większą wydajność ogrzewania podłogowego, odstępy między rurami należy zmniejszyć. Tak robi się w miejscach, gdzie straty ciepła są większe, na przykład przy ścianach zewnętrznych pod oknami. Jeśli w strefie brzegowej i na pozostałej powierzchni pomieszczenia zostaną zrobione osobne pętle grzewcze, ogrzewanie będzie łatwiej wyregulować.

W kuchni nie należy układać przewodów pod szafkami kuchennymi, w łazience - pod wanną i brodzikiem.

Czym przymocować rury do podłoża

Nie wystarczy odpowiednio rozłożyć rury na warstwie izolacji. Przed pokryciem ich warstwą wylewki trzeba je przymocować do podłoża, aby zachować kształt wężownicy i ustalone odstępy między przewodami. Rury mocuje specjalnymi spinkami w kształcie litery U lub klipsami. Wbija się je bezpośrednio w warstwę izolacji cieplnej i pokrywającej ją folii przeciwwilgociowej.

Rury można też przytwierdzić klipsami do specjalnej siatki ułożonej na warstwie izolacji albo oprócz klipsów użyć szyn z wycięciami, przez które w określonych odstępach prowadzi się przewody.

Niektórzy producenci systemów ogrzewania podłogowego oferują systemowe płyty izolacyjne ze specjalnie wykończonego i zabezpieczonego przeciwwilgociowo styropianu z wypustkami (czopami). Rury grzewcze wciska się między czopy, które przytrzymują je na tyle skutecznie, że dodatkowe mocowanie nie jest potrzebne. Rozwiązanie to jest wprawdzie bardzo wygodne, ale niestety droższe od zwykłego styropianu i klipsów.

Przeczytaj dodatkowo:
Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać - wodne czy...

Ogrzewanie podłogowe to najbliższy idealnemu sposób ogrzewania domu. Często jednak inwestor staje przed...

Jakie ogrzewanie wodne: podłogowe czy...

Ogrzewanie wodne domów i mieszkań od wielu lat można spotkać na polskim rynku. Może to być ogrzewanie...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe: jak układać...

Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego zaczyna się od przygotowania w ścianie puszki instalacyjnej, do...

Maty grzewcze w ogrzewaniu podłogowym - jak...

Elektryczne maty grzewcze możemy zamontować samodzielnie, ponieważ są one przygotowane przez...

Montaż ogrzewania podłogowego. 14 zasad, których...

Maty grzejne to system ogrzewania doskonale sprawdzający się w pomieszczeniach z podłogą wykończoną terakotą,...

Wykonanie ogrzewania podłogowego: jak poprawnie...

Poprawne ułożenie rur ogrzewania podłogowego i odpowiednie wykonanie wylewki - to tylko niektóre...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.