| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Jakie podłogi nie są dobre na ogrzewanie podłogowe i dlaczego?
Wykończenie podłogi przy podłogówce

Jakie podłogi nie są dobre na ogrzewanie podłogowe i dlaczego?

Na ogrzewanie podłogowe nadają się tylko takie posadzki, które nie zniszczą się pod wpływem temperatury i nie będą hamowały ciepła. Na podłogówce sprawdzą się zatem znakomicie płytki ceramiczne i kamienne. A jakich materiałów lepiej nie stosować?

Jaka posadzka dobra na podłogówkę?

Jeśli chcemy, by ogrzewanie podłogowe dobrze spełniało swoją funkcję, powinniśmy wybrać na podłogę materiał o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła i dużej bezwładności cieplnej. Najlepiej zdecydować się na ceramikę lub kamień.

Wykonanie posadzek z tych materiałów ma jeszcze dodatkowy plus – daje możliwość ułożenia cienkich kabli lub mat grzewczych w warstwie kleju mocującego posadzkę. Dzięki temu droga ciepła będzie krótsza niż wtedy, gdy jego źródło jest w podkładzie. Jest tak w sytuacji, gdy posadzka na ciepłej podłodze ma być wykonana z drewna, paneli laminowanych czy wykładzin elastycznych.

Wykładziny z PCW lub innych tworzyw sztucznych dzięki temu, że są cienkie (od 0,8 do 4,5 mm), lepiej od drewna i paneli laminowanych przekazują ciepło do pomieszczeń. Są elastyczne, więc dobrze znoszą rozszerzanie i kurczenie się spowodowane zmianami temperatury. Jednak należy wybierać tylko te, których producenci dopuszczają takie zastosowanie.

Czy podłoga drewniana to dobry pomysł?

Drewno źle znosi zmiany temperatury i znacznie gorzej niż ceramika przewodzi ciepło (terakota grubości 1 cm przewodzi 105 W/(m2.K), a drewno dębu grubości 0,8 cm tylko 25 W/(m2.K), ale mimo to możliwe jest ułożenie drewnianej posadzki na ciepłym podkładzie. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba wybrać właściwy gatunek drewna i rodzaj elementów. Najlepiej zdecydować się na drewno o niewielkim współczynniku skurczu i długim czasie osiągania równowagi higroskopijnej, na przykład dąb, doussie, iroko, merbau albo tek.

Jak poszczególne posadzki przewodzą ciepło

Autor: Murator

Jakie podłogi nie są najlepszym rozwiązaniem na ogrzewanie podłogowe?

Nie można układać gatunków drewna, które mają wysoki współczynnik skurczu – w dużym stopniu zmieniają wymiary pod wpływem zmian temperatury i wilgotności – na przykład buku. Należy zrezygnować również ze średnio pracującego drewna, na przykład jesionu. Oprócz gatunku drewna istotna jest także budowa drewnianych elementów.

Lepiej od litych sprawdzą się warstwowe, w których w wyniku krzyżowego ułożenia słoi praca drewna jest ograniczona. Wybierając elementy warstwowe, trzeba jednak sprawdzić, czy producent zaleca je na ciepłe podłogi. Jeśli nie, częste zmiany temperatury mogą doprowadzić do ich rozwarstwienia.

Ponieważ drewno niezbyt dobrze przewodzi ciepło, wykonana z niego posadzka nie powinna być zbyt gruba. Maksymalna grubość to 1,5 cm. Zastosowanie grubszej nie tylko podniesie koszty ogrzewania, ale także obniży względną wilgotność powietrza nad podłogą nawet o 25% i doprowadzi do powstania w posadzce szerokich szczelin.

Najlepszym sposobem zabezpieczenia drewna ułożonego na ogrzewaniu podłogowym jest olejowanie,k tóre nie skleja kantów drewna. Lepiej zrezygnować z lakierowania, ponieważ na pracującej podłodze lakier może pękać i uwydatnia szczeliny między drewnianymi elementami.

Co z panelami laminowanymi?

Na podłogach ogrzewanych można też układać panele laminowane. Jednak tylko te, których producent zezwala na takie zastosowanie. Najlepiej zdecydować się na panele zatrzaskowe, których krawędzi nie trzeba sklejać. Dzięki temu posadzka lepiej zniesie zmiany wymiarów elementów spowodowane wahaniami temperatury. Panele należy przykleić do podłoża całą powierzchnią. Wtedy będą lepiej przekazywały ciepło.

Przeczytaj dodatkowo:
Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...

Czy można połączyć kocioł na paliwo stałe z...

W celu całkowitego spalenia węgla lub drewna w kotle należy utrzymywać wysoką temperaturę. Jak to pogodzić z...

Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

Maty grzewcze w ogrzewaniu podłogowym - jak...

Elektryczne maty grzewcze możemy zamontować samodzielnie, ponieważ są one przygotowane przez...

Jak działają elektryczne przewody grzejne. Gdzie...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie jest tak popularne jak ogrzewanie wodne. Są jednak sytuacje, że lepiej...