| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Elektryczne ogrzewanie podłogowe, czyli jak ogrzać podłogę prądem

Elektryczne ogrzewanie podłogowe, czyli jak ogrzać podłogę prądem

Jak twierdzą producenci systemów elektrycznego ogrzewania podłogowego, już niedługo może się ono stać czymś tak naturalnym w naszych domach jak dzisiaj oświetlenie elektryczne. I wydaje się, że nie są to tylko czcze słowa. Warto więc wiedzieć, na czym konkretnie polega elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Faktem jest, że w ostatnich latach bardzo wzrosła popularność elektrycznego ogrzewania podłogowego. Jest ono chętnie stosowane przede wszystkim ze względu na łatwość i niewielki koszt wykonania instalacji, ale też dostępność energii elektrycznej. Korzysta się z niej przecież w każdym domu, a ich właściciele bez problemów mogą obecnie uzyskać potrzebny przydział mocy i często wybrać najbardziej ekonomiczną taryfę.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest poza tym bardzo wygodne w użytkowaniu i pozwala zapewnić wysoki komfort cieplny. Niestety, koszty jego eksploatacji, czyli opłaty za energię, są wysokie w porównaniu z jej innymi nośnikami. Dlatego ogrzewanie tego typu najczęściej jest planowane jedynie w wybranych pomieszczeniach domu.

Autor: ELEKTRA

Jak ogrzać podłogę prądem

Autor: ELEKTRA

Jak ogrzać podłogę prądem

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Co grzeje?

Inwestorzy planujący wyposażenie domu w elektryczne ogrzewanie podłogowe mają do wyboru gotowe zestawy kabli grzewczych o różnej długości i mocy na metr, z podłączonymi przewodami zasilającymi, a także maty grzejne mające postać upiętych na siatce z włókna szklanego przewodów grzejnych o bardzo małym przekroju (około 3 mm) i określonej mocy na 1 m2.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe zależnie od rodzaju pomieszczenia (suche czy wilgotne) i oczekiwanych efektów, układa się w odpowiednio zaprojektowanych warstwach podłogi. Jeżeli jest możliwość korzystania z taniej energii elektrycznej dostępnej w godzinach nocnych, opłacalnym rozwiązaniem jest wykonanie tak zwanego ogrzewania akumulacyjnego. Kable grzejne przykrywa się wówczas grubą warstwą betonu (7-15 cm), która gromadzi ciepło wytworzone w godzinach nocnych. To ekonomiczne rozwiązanie zdecydowanie obniżające koszty eksploatacyjne, ale można je stosować jedynie na parterze budynku w dobrze zaizolowanej podłodze na gruncie. W pozostałych przypadkach stosuje się ogrzewanie bezpośrednie, czyli takie, w którym podłoga od razu przekazuje ciepło wytworzone przez instalację.

Podstawowe lub uzupełniające

Elektryczne ogrzewanie podłogowe można również układać bezpośrednio na starych posadzkach, na terakocie czy klepce. Najczęściej stosuje się wówczas maty grzewcze. Pozwalają one w prosty sposób poprawić komfort cieplny w już użytkowanym pomieszczeniu, bez podnoszenia poziomu podłogi i dodatkowego obciążania stropu.

Planując wykonanie elektrycznego ogrzewania podłogowego w starym domu, trzeba jednak pamiętać o tym, że jako podstawowe źródło ciepła sprawdza się ono w budynkach dobrze zaizolowanych termicznie. Jeśli dom nie spełnia obecnych norm cieplnych - straty ciepła przez ściany zewnętrzne, podłogę, dach są zbyt duże - samo ogrzewanie podłogowe nie wystarczy, aby ogrzać pomieszczenia do żądanej temperatury. Elektryczne ogrzewanie podłogowe może wtedy stanowić uzupełnienie innego rodzaju ogrzewania, zwykle instalacji z grzejnikami. Nie chodzi o ograniczenia w poborze energii elektrycznej, ale o temperaturę ogrzewanej podłogi. Przy mrozach sięgających -20oC (temperatura obliczeniowa przyjmowana zależnie od regionu kraju) temperatura podłogi nie może przekraczać określonych wartości. Inaczej mówiąc: podłoga powinna cały czas zapewniać jedynie przyjemne ciepło, neutralne ze względów fizjologicznych. W pomieszczeniach takich jak salon czy kuchnia przyjmuje się, że jest to maksymalnie 29oC, zaś w łazience 34oC. W strefach brzegowych pod oknami, wzdłuż ścian zewnętrznych temperatura podłogi może być wyższa i wynosić nawet 35oC.

Przeczytaj dodatkowo:
Czy można połączyć kocioł na paliwo stałe z...

W celu całkowitego spalenia węgla lub drewna w kotle należy utrzymywać wysoką temperaturę. Jak to pogodzić z...

Regulacja temperatury w instalacji wodnego...

Po zakończeniu montażu podłogówki przychodzi czas na poprawne ustawienie jej parametrów. Na co...

Czy jest sens robić ogrzewanie podłogowe w całym...

Zdarza się, że ogrzewanie podłogowe robi się w całym domu, we wszystkich pomieszczeniach, ale to rzadkość....

WIDEO. Podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym...

Jeśli źle dobierzesz podłogę drewnianą ułożoną na ogrzewaniu podłogowym, będziesz grzał parkiet, a nie...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...