| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Piec węglowy zamiast kotła gazowego. Zmiany w projekcie domu - jak to zrobić
Jak dokonać zmian w systemie ogrzewania domu

Piec węglowy zamiast kotła gazowego. Zmiany w projekcie domu - jak to zrobić

Piec węglowy w wielu przypadkach jest idealnym zastępstwem kotła gazowego. Szczególnie, kiedy nie ma możliwości doprowadzenia gazu. Czy jednak w nowoczesnym domu wypada palić węglem? I co zrobić, gdy w projekcie zaplanowana jest kotłownia na gaz ziemny?

Kocioł węglowy zamiast kotła gazowego

W większości gotowych projektów domów – również z kolekcji Muratora – instalacja jest projektowana przy założeniu, że dom będzie ogrzewany gazem ziemnym. Tymczasem w praktyce zdarza się, że doprowadzenie gazu na działkę jest dopiero w planach lub w ogóle nie jest przewidziane. Inwestorzy stają wtedy przed koniecznością wyboru innego systemu ogrzewania. Wielu decyduje się ogrzewać dom węglem lub innym paliwem stałym. Najczęściej wymaga to zmiany projektu kotłowni.

Z reguły pomieszczenia projektowane na kocioł gazowy są za małe. Według przepisów na umieszczenie kotła gazowego wystarczy pomieszczenie o kubaturze 8 m3, a z zamkniętą komorą spalania nawet mniejsze - 6,5 m3.

Tymczasem w kotłowni z piecem na paliwo stałe musi się zmieścić dużo większy kocioł z podajnikiem, do jego obsługi potrzeba więcej miejsca, a do tego niezbędna jest przestrzeń na składowanie zapasów paliwa.


A czy w nowym domu wypada palić węglem? Zapraszamy do dyskusji


Powiększenie kotłowni zwykle jest możliwe. Sposobów na to jest wiele. Można powiększyć pomieszczenie kosztem sąsiedniego – zwykle garderoby, kuchni czy łazienki. Czasem wydziela się pomieszczenie kotłowni w garażu, który z dwustanowiskowego staje się jednostanowiskowy. Niekiedy trzeba poszerzyć lub wydłużyć bryłę domu. Szczegółowe rozwiązanie w każdym projekcie będzie inne. Jak wszystkie zmiany projektu gotowego tak i tę wykonuje się w ramach adaptacji. Robi to uprawniony projektant, niekoniecznie autor projektu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Adaptacja kotłowni do pieca węglowego

Aby projektant dostosował kotłownię do pieca węglowego, musi otrzymać od nas odpowiednie informacje. Od rodzaju kotła zależy, ile miejsca projektant musi przeznaczyć na piec węglowy i na zapasy paliwa oraz jak zaplanować komunikację. Inaczej przecież korzysta się z kotłowni, jeśli trzeba codziennie dokładać do kotła, inaczej jeżeli opał można uzupełniać raz na kilka dni.

Należy też ustalić, którędy będzie dostarczane paliwo i usuwany popiół lub żużel, oraz zapewnić wygodne przejście z mieszkania do kotłowni. Nawet to, na jaki kocioł się decydujemy, ma znaczenie. Wymiary kotłów na paliwa stałe są bardzo różne.

Jeśli projektant ma potrzebne informacje, będzie mógł dostosować wielkość pomieszczenia tak, aby było wygodne, a nie za duże. O tym, czy w kotłowni da się zainstalować dany kocioł, decyduje nie tylko jej powierzchnia, ale też miejsce usytuowania komina i drzwi. Pamiętajmy, że o ile kocioł gazowy umieszcza się często w pomieszczeniu gospodarczym, o tyle z kotłownią na węgiel ze względu na brud nie można łączyć funkcji dodatkowej spiżarni czy czystego schowka.

ZDANIEM SPECJALISTY

Ważne, jaki kocioł
Kotły bez zasobnika i kotły retortowe mają króćce z tyłu: dymowy i do podłączenia rury z wodą. Musi być do nich dostęp, więc odległość od tyłu kotła do ściany nie powinna być mniejsza niż 50 cm. Jeśli kotła nie da się ustawić dokładnie w osi otworu wlotowego do komina, czopuch trzeba poprowadzić łagodnym łukiem, by nie utrudnić przepływu dymu – to jeszcze zwiększa potrzebny odstęp od ściany.

Kotły miałowe często mają króciec dymowy skierowany do góry, co ułatwia połączenie ich z kominem w takiej sytuacji. Do kotła miałowego musi być swobodny dostęp z dwóch stron – od przodu napełnia się zasobnik, z boku są drzwiczki do załadunku paliwa zastępczego i usuwania popiołu. Zatem trzeba tam zachować odległość od ściany nie mniejszą niż 1 m.

Oprócz tego przed zakupem konkretnego modelu kotła należy sprawdzić, w którym miejscu znajdują się różnego rodzaju drzwiczki rewizyjne, króćce podłączeniowe i elementy obsługi. Być może ze względu na ich nietypowe rozmieszczenie konieczne będzie zachowanie większej odległości od którejś ze ścian kotła.

Piotr Laskowski, inżynier sanitarny

Przykłady adaptacji

Kotłownia z piecem węglowym – powiększona, z drzwiami od zewnątrz, ale dostępna z mieszkania.

Autor: Małgorzata Cybulska-Marks

a) Kotłownia została powiększona dzięki zmniejszeniu kuchni, a także zwężeniu podcienia wejściowego. Zmieści się w niej kocioł z zasobnikiem.
b) Kotłownia zajęła przestrzeń dawnego przedsionka. W kotłowni można wygodnie zamontować kocioł miałowy z podajnikiem
c) Duża kotłownia powstała dzięki przebudowie strefy wejściowej domu. Zmiana o największych konsekwencjach dla wyglądu elewacji...

Wielkość kotłowni z kotłem na paliwo stałe

Norma dotycząca kotłowni o mocy cieplnej do 25 kW (to wystarczy do ogrzewania średniej wielkości domu jednorodzinnego) mówi tylko, że „odległość kotła od przegród powinna zapewniać dostęp do wszystkich części kotła wymagających obsługi, konserwacji i czyszczenia”. Są jednak rozmaite typy kotłów, więc wszystko zależy od ich wielkości, budowy i wymaganego sposobu instalowania.

Zwykle kocioł nie może stać przy samej ścianie ani w narożniku pomieszczenia. Informacje na ten temat podają producenci. Od strony, od której ładuje się paliwo, odstęp między kotłem a ścianą nie może być mniejszy niż 1 m, ale lepiej, żeby było to 1,2 m. Obsługa kotła to także usuwanie popiołu i konserwacja. Planując urządzenie pomieszczenia, warto więc wiedzieć, gdzie jest wyczystka komina (często za kotłem). Aby wygarnąć popiół czy żużel, trzeba też mieć swobodę ruchów, móc pochylić się z szuflą lub przykucnąć, więc w tym miejscu odległość od ściany także powinna wynieść 120 cm. Oprócz kotła w pomieszczeniu powinien się znaleźć zasobnik ciepłej wody czyli duży cylindryczny, stojący pionowo zbiornik o średnicy około 70 cm. Jednak gdy miejsca jest mało, można wybrać urządzenie wiszące poziomo pod sufitem.

Małgorzata Cybulska-Marks, architekt, projektuje domy jednorodzinne. Jest autorką projektów z Kolekcji Muratora.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Sterowanie ogrzewaniem – sposób na wygodną...

Jeżeli ogrzewasz dom ekogroszkiem lub pompą ciepła z pewnością oczekujesz od sterowania wygody i możliwości...

Ciepło w domu, ale czy nie za ciepło…...

Ciepło to jest to, co większość z nas bardzo lubi – szczególnie zimą. Bo dlaczego mamy ubierać...

Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Detektor tlenku węgla – urządzenie, które uchroni...

Tlenek węgla (czad) to bezwonny, bardzo szkodliwy gaz, powstający podczas spalania paliw organicznych....

Kotły 5 klasy SAS - wspólnie z nami TWÓRZ CZYSTE...

Niskoemisyjne kotły na paliwa stałe. Dowiedz się, jakie normy powinny spełniać kotły 5 klasy i jak są...