| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Drewno i biomasa - ekologiczne i tanie źródła ogrzewania

Drewno i biomasa - ekologiczne i tanie źródła ogrzewania

Biomasa, w tym drewno, staje się coraz popularniejszą alternatywą dla węgla i innych paliw kopalnych. Wykorzystanie drewna i biomasy jako paliwa jest atrakcyjne z powodów ekologicznych i ekonomicznych.

Biomasa jest organicznym produktem fotosyntezy. Jej spalanie nie powoduje tak dużej emisji dwutlenku siarki jak spalanie węgla, a bilans dwutlenku węgla jest równy zeru – podczas spalania biomasy powstaje go tyle, ile wcześniej spalane rośliny zużyły w procesie fotosyntezy. Biomasą powszechnie stosowaną jako paliwo do kotłów jest przede wszystkim drewno i jego odpady oraz słoma, pelety i specjalnie uprawiane rośliny energetyczne.

Rodzaje paliw ekologicznych uzyskiwanych z biomasy

 • Drewno w różnej postaci
  Może być to po prostu drewno opałowe (pocięte na kawałki pnie, gałęzie i korzenie) albo drewno rozgniatane (rozdrobnione w zgniataczu drewno, a także kora i liście) lub zrębki drwniane paliwowe uzyskane z drewna poddanego rozdrobnieniu narzędziami nożowymi na kawałki wielkości od 5 do 50 mm. Drewno może być też przetworzone.
 • Pelety
  Powstają w wyniku przepychania pod ciśnieniem przez matrycę z otworami rozdrobnionych części drewna, słomy, wierzby energetycznej. W wyniku tego powstaje granulat o średnicy 8-10 mm. Produkcja peletów odbywa się bez udziału substancji chemicznych.
 • Brykiety
  To sprasowane pod wysokim ciśnieniem odpady drewna, słomy, zrębków itp. Podobnie jak pelety nie zawierają dodatków chemicznych.

Pelety i brykiety nie brudzą, spalają się niemal w całości, a powstały z nich popiół można wykorzystać jako nawóz mineralny. Dzięki zagęszczeniu masy i niskiej zawartości wilgoci mają wyższą wartość opałową niż drewno nieprzetworzone.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej T. Papliński
 • Rośliny energetyczne
  Biomasę uzyskuje się także ze specjalnie hodowanych roślin nazywanych energetycznymi. W ten sposób określa się rośliny, które w relatywnie krótkim czasie uzyskują duży przyrost biomasy. Za najlepszą w polskich warunkach jest uznawana wierzba wiciowa. Wydajność krzewów jest dość duża – przyrost wynosi do 25 tonsuchej  masy z 1 ha rocznie. Inne ze znanych roślin energetycznych to ślazowiec pensylwański, słonecznik bulwiasty, róża wielokwiatowa, miskant olbrzymi, miskant cukrowy, spartina preriowa i topola.
 • Słoma
  Przy spalaniu słomy wytwarza się taka sama ilość dwutlenku węgla jak przy jej mineralizacji. Słoma jest paliwem trudnym do spalenia ze względu na kłopotliwe dozowanie powietrza, wskutek czego jej część nie ulega spaleniu. Przy tradycyjnym spalaniu sprawność procesu wynosi 35-70%. Warunkiem całkowitego spalenia słomy jest utrzymanie jej wilgotności na poziomie 15%. Zawartość wilgoci w słomie jest najważniejszym kryterium kwalifikującym ją jako paliwo.
 • Ziarna zbóż
  Najpopularniejsze jest palenie ziarnem owsa, z którego 3 kg można uzyskać mniej więcej tyle ciepła co z 1 l oleju opałowego. Do ogrzania przeciętnego domu potrzeba około 7 ton owsa na sezon grzewczy. Spalać można zboże nie nadające się do celów spożywczych.

Przeczytaj dodatkowo:
Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Tanie ogrzewanie. Czym tanio ogrzewać dom?

Dla wielu osób ważnym kryterium decydującym o wyborze sposobu ogrzewania domu są koszty jego...

Czym jest smog i niska emisja? Jak przyczynić się...

Polskie miasta dominują w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. Niska emisja...

Wybierz odpowiedni kocioł do ogrzewania swojego...

Kotły centralnego ogrzewania spalając paliwo typu pellet uzyskały 5 klasę według normy PN EN 303-5:2012....

Ciepło w domu, ale czy nie za ciepło…...

Ciepło to jest to, co większość z nas bardzo lubi – szczególnie zimą. Bo dlaczego mamy ubierać...