| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Piec gazowy: jaki piec do c.o. wybrać?

Piec gazowy: jaki piec do c.o. wybrać?

Piec gazowy jest najważniejszym elementem całej instalacji grzewczej. A od tego, jaki piec do c.o. (gazowy) wybierzemy, będzie zależeć m.in. wygoda korzystania z ciepłej wody i zużycie gazu. Dlatego warto przemyśleć nasz wybór - wówczas piec gazowy będzie ci służył przez wiele lat.

Jaki piec do c.o. - jedno- czy dwufunkcyjny?

Piece gazowe są produkowane w wielu odmianach. Kotły jednofunkcyjne służą jedynie do zasilania instalacji centralnego ogrzewania, dwufunkcyjne mogą także podgrzewać wodę użytkową (do mycia). By mieć ciepłą wodę z kotła jednofunkcyjnego, trzeba dokupić do niego podgrzewacz pojemnościowy – zasobnik. Bardzo często sprzedawane są zestawy złożone z kotła jednofunkcyjnego i dopasowanego do niego zasobnika. Kotły dwufunkcyjne to najczęściej urządzenia przeznaczone do powieszenia na ścianie. Są wyposażone w zintegrowany przepływowy podgrzewacz wody, który uruchamia się tylko wtedy, gdy odkręcony jest kran z ciepłą wodą. Nie jest potrzebny żaden zbiornik na wodę, więc urządzenie zajmuje niewiele miejsca. Takie rozwiązanie jest tanie i ekonomiczne, ale wydajność podgrzewacza przepływowego na ogół jest nieduża (zależy od mocy grzewczej kotła), trzeba też być przygotowanym na niestabilną temperaturę wody dostarczanej do kranów, bo będzie się ona zmieniać na przykład wraz ze zmianą ciśnienia wody w instalacji. Podgrzewacze przepływowe nie dają możliwości zastosowania cyrkulacji w instalacji ciepłej wody, przez co czas oczekiwania na nią po odkręceniu kranu może być dość długi (gdy kocioł jest oddalony od kranu o kilka metrów).

Coraz częściej spotyka się kotły dwufunkcyjne z wbudowanym niedużym zasobnikiem o pojemności od 20 do 120 l. Dzięki wspólnej obudowie zestaw kocioł + zasobnik nie zajmuje dużo miejsca i wygląda estetycznie (te z mniejszymi zasobnikami są przeznaczone do powieszenia na ścianie, z większymi – do ustawienia na podłodze). Zasobnik, w którym cały czas zgromadzona jest gorąca woda, sprawia, że temperatura wody wypływającej z kranu jest stabilna, a jej duży zapas umożliwia swobodne korzystanie z niej nawet w dwóch-trzech miejscach jednocześnie. Ważną zaletą jest też krótszy czas oczekiwania na ciepłą wodę po odkręceniu kranu, nie trzeba bowiem czekać na rozgrzanie wymiennika – w kotłach z podgrzewaczem przepływowym trwa to zwykle kilka sekund. Tych wad nie mają kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem o odpowiednio dużej pojemności (najmniejsze mają 60 l, największe stosowane w domach jednorodzinnych – 500 l, najpopularniejsze – 100-200 l). Kotły jednofunkcyjne, podobnie jak dwufunkcyjne, produkowane są w wersji wiszącej (są też wiszące zasobniki na wodę), ale dostępne są także tradycyjne, duże, solidne konstrukcje z żeliwnym wymiennikiem ciepła, które trzeba ustawić na podłodze.

Piece gazowe - zwykłe i kondensacyjne

Ostatnio coraz popularniejsze są kotły gazowe kondensacyjne. Są bardziej ekonomiczne od zwykłych – z tej samej ilości paliwa dają więcej ciepła. Dzieje się tak dlatego, że dzięki doskonalszej konstrukcji do ogrzewania wody wykorzystują także ciepło powstające na skutek wykraplania się pary wodnej ze spalin.W zwykłych kotłach to zjawisko nie występuje – spaliny opuszczające kocioł mają wyższą temperaturę i do wykroplenia pary wodnej nie dochodzi. W ten sposób ciepło zawarte w spalinach ulatuje przez komin. Ilość paliwa zużywanego przez kocioł świadczy o sprawności, czyli stosunku ilości ciepła przekazanego wodzie do ilości ciepła wytwarzanego wskutek spalania paliwa w kotle. Im sprawność jest wyższa, tym kocioł oszczędniejszy. W idealnych warunkach, gdyby nie występowały żadne straty, sprawność wynosiłaby 100%. Jednak sprawność kotłów kondensacyjnych jest jeszcze większa. Sposób obliczania sprawności kotłów przyjęto w czasach, gdy ciepła skraplania w ogóle nie brano pod uwagę. Dlatego po jego uwzględnieniu obliczona w taki sposób sprawność przekracza 100% i teoretycznie może wynieść maksymalnie 111% dla kotłów zasilanych gazem ziemnym i 109% dla zasilanych gazem płynnym. Ze względu na trudne do wyeliminowania straty ciepła oraz niezupełne spalanie paliwa kotły kondensacyjne mają w praktyce sprawność o 2-6% niższą od maksymalnej. Mimo to jest ona zawsze o kilkanaście procent wyższa od sprawności kotłów konwencjonalnych (niekondensacyjnych), a to oznacza, że zastosowanie techniki kondensacyjnej umożliwia zmniejszenie zużycia paliwa o kilkanaście procent.

ZDANIEM EKSPERTA

Jak dobrać optymalną moc kotła?

Minimalizowanie strat ciepła, to obecny kierunek w jakim idą producenci materiałów budowlanych. Takie działania sprawiają, że zapotrzebowanie na moc dla potrzeb c.o. jest stosunkowo niewielkie w porównaniu z wysokim zapotrzebowaniem dla przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Zapotrzebowanie na ciepło dla potrzeb c.o. występuje w sposób ciągły, natomiast zapotrzebowanie na c.w.u. występuje tylko w chwilach jej poboru. Opisane okoliczności tworzą sprzeczne założenia w zakresie doboru mocy kotłów dla tych dwóch potrzeb.

Dlatego też, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór kotła z palnikiem modulowanym - jego główną cechą jest możliwość pracy ze zmienną mocą.  Moc maksymalna jest wykorzystywana dla sprostania wymogom związanym z zapewnieniem komfortu korzystania z ciepłej wody, a możliwość pracy z niskimi mocami pozwala na płynne dopasowanie się do aktualnego zapotrzebowania na moc dla potrzeb c.o. Im większy jest zakres zmiennej mocy kotła, tym bardziej jest on w stanie dostosować się do aktualnych potrzeb, co optymalizuje pracę całego systemu grzewczego i w sposób zasadniczy wpływa na jego ekonomiczność. W budownictwie jednorodzinnym najczęściej stosuje się kotły o mocy maksymalnej w granicach od 20 do 30 kW.

Radzi Witold Twardowski, ekspert Immergas Polska

Autor: JUNKERS

Kocioł kondensacyjny, Junkers

Ogrzewać dom gazem ziemnym lub płynnym

Zanim gaz ziemny lub płynny zamienią się w ciepło, które możemy poczuć, zbliżając się do...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym...

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii...

Kocioł kondensacyjny - budowa i zasady działania

W spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skraplania uwalnia się ciepło, które można...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Gazowe kotły kondensacyjne o nowoczesnym wyglądzie

Buderus wprowadził na rynek nową linię gazowych kotłów kondensacyjnych – Logamax plus GB192i...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Kotłownia w domu. Kiedy kocioł gazowy należy...

Wybierając kocioł gazowy, powinniśmy również pomyśleć o odpowiednim miejscu na jego zamontowanie....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.