| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Termowentylator - kiedy kupić mały grzejnik elektryczny?

Termowentylator - kiedy kupić mały grzejnik elektryczny?

Termowentylator to wygodny grzejnik elektryczny, który zapewni ciepło wówczas, gdy jeszcze niechętnie decydujemy się na włączenie kotła i ogrzewania. Zamiast zakładać kolejny sweter, lepiej kupić termowentylator. Radzimy, na co musisz zwrócić uwagę wybierając termowentylator do domu. 

Autor: MPM Product

FH-201, MPM Product

Termowentylatory używane są do ogrzewania zarówno powierzchni mieszkalnych, jak i użytkowych. Ze względu na niewielką moc – od 700 do 2000 W – najlepiej sprawdzają się w małych pomieszczeniach.  Można je zamontować na stałe (na przykład powiesić na ścianie), ale bardziej popularne są wersje przenośne. Zasilane są prądem zmiennym, jednofazowym (o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz). Obwód elektryczny, do którego podłączony będzie termowentylator, powinien być zabezpieczony 10-amperowym bezpiecznikiem. Urządzenia powinny mieć Znak Bezpieczeństwa.

Jak działa termowentylator?

Spirala grzejna termowentylatora rozgrzewana jest do bardzo wysokiej temperatury pod wpływem przepływu prądu. Umieszczone za nią śmigło wentylatora przez szczeliny wylotowe „wypycha” ogrzane powietrze na zewnątrz. Wylot powietrza umieszczony jest z przodu urządzenia, a wlot – z tyłu. Przy wlocie (otworze zasysającym) może być założony filtr – jak w odkurzaczu – na którym zatrzymywany jest kurz.

Wyposażenie

Termowentylatory wyposażone są w dwa lub trzy pokrętła – jedno do włączania i wyłączania urządzenia oraz ustawienia trybu jego pracy – na przykład włączenia tylko części mocy. Drugie pokrętło to przeważnie termostat. Trzecie – występujące tylko w droższych modelach urządzeń – to zegar do programowania pracy urządzenia. Większość modeli tych małych grzejników elektrycznych może pracować z wyłączoną grzałką, pełniąc latem funkcję wentylatora.

Bezpieczeństwo

Ważne, by urządzenie przez nas kupione i eksploatowane było bezpieczne dla nas i wszystkich domowników. Termowentylator powinien być używany zgodnie ze swoim przeznaczeniem - do ogrzewania. Większość termowentylatorów ma funkcję utrzymania temperatury dyżurnej w pomieszczeniu - nie niższej niż 5°C. Część urządzeń w razie usterki lub przegrzania wyłącza się samoczynnie. Nie wszystkich termowentylatorów można używać w łazience. W instrukcji (i na opakowaniu) urządzeń, które się do tego nadają, znajduje się odpowiednia informacja lub oznaczenie graficzne (różne u różnych producentów).

Konserwacja

Termowentylator trzeba systematycznie czyścić z kurzu, gromadzącego się zazwyczaj na kratkach przy otworach wlotowym i wylotowym. Można używać do tego odkurzacza, pędzelka lub miękkiej ściereczki namoczonej w wodzie z łagodnym detergentem. Podczas czyszczenia wentylator musi być wyłączony z sieci. Wszelkie naprawy należy zlecać wyłącznie w autoryzowanych punktach usługowych.

Wzornictwo

Ogromna różnorodność w grupie małych grzejników elektrycznych pozwala na dobranie urządzenia najbardziej odpowiadającego naszym potrzebom i gustom. Są termowentylatory pionowe, płaskie, łazienkowe, do ogrzewania stóp itd. Większość urządzeń ma nowoczesne, opływowe kształty. Niektóre wyglądem przypominają głośniki. Dostępne są w wielu kolorach. Są lekkie. Niekiedy mają wygodne uchwyty, by przeniesienie urządzenia w inne miejsce nie sprawiało kłopotu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Instalacja antyoblodzeniowa odśnieży za Ciebie...

Dzięki nowoczesnej instalacji antyoblodzeniowej zimą nie trzeba odśnieżać chodnika, dachu ani podjazdu do...

Fundamentowa płyta grzewcza, czyli ogrzewanie...

O ogrzewaniu podłogowym chyba wszyscy już słyszeli, ale jego specyficzna odmiana, jaką jest fundamentowa...

FILM: Jak wykryć instalację w ścianach? Jest...

Chcesz powiesić karnisze, wbić gwoździa w ścianę, lecz nie możesz tego zrobić, bo w ścianach ukryte są...

Ogrzewanie elektryczne - opłaca się w domu...

Ogrzewanie elektryczne nie jest drogim sposobem ogrzewania domu. Nie jest drogie, jeśli dom jest bardzo...

Koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Co wpływa...

Sezon grzewczy w pełni, a to oznacza spore wydatki na ogrzewanie. Jak oszczędzać ciepło i obniżyć koszty...

- FILM Z DOŚWIADCZEŃ: Baterie słoneczne i...

Pan Robert ogrzewa dom piecami akumulacyjnymi. By obniżyć koszt energii elektrycznej, zainstalował na dachu...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.