| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Termowentylator - kiedy kupić mały grzejnik elektryczny?

Termowentylator - kiedy kupić mały grzejnik elektryczny?

Termowentylator to wygodny mały grzejnik elektryczny, który zapewni ciepło wówczas, gdy jeszcze niechętnie decydujemy się na włączenie kotła i ogrzewania. Zamiast zakładać kolejny sweter, lepiej kupić termowentylator. Radzimy, na co musisz zwrócić uwagę wybierając termowentylator do domu. 

Autor: MPM Product

FH-201, MPM Product

Termowentylatory używane są do ogrzewania zarówno powierzchni mieszkalnych, jak i użytkowych. Ze względu na niewielką moc – od 700 do 2000 W – najlepiej sprawdzają się w małych pomieszczeniach.  Można je zamontować na stałe (na przykład powiesić na ścianie), ale bardziej popularne są wersje przenośne. Zasilane są prądem zmiennym, jednofazowym (o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz). Obwód elektryczny, do którego podłączony będzie termowentylator, powinien być zabezpieczony 10-amperowym bezpiecznikiem. Urządzenia powinny mieć Znak Bezpieczeństwa.

Przeczytaj również: Moc grzejnika elektrycznego - jak dobrać do pomieszczenia?

Jak działa termowentylator?

Spirala grzejna termowentylatora rozgrzewana jest do bardzo wysokiej temperatury pod wpływem przepływu prądu. Umieszczone za nią śmigło wentylatora przez szczeliny wylotowe „wypycha” ogrzane powietrze na zewnątrz. Wylot powietrza umieszczony jest z przodu urządzenia, a wlot – z tyłu. Przy wlocie (otworze zasysającym) może być założony filtr – jak w odkurzaczu – na którym zatrzymywany jest kurz.

W co powinien być wyposażony taki mały grzejnik elektryczny?

Termowentylatory wyposażone są w dwa lub trzy pokrętła – jedno do włączania i wyłączania urządzenia oraz ustawienia trybu jego pracy – na przykład włączenia tylko części mocy. Drugie pokrętło to przeważnie termostat. Trzecie – występujące tylko w droższych modelach urządzeń – to zegar do programowania pracy urządzenia. Większość modeli tych małych grzejników elektrycznych może pracować z wyłączoną grzałką, pełniąc latem funkcję wentylatora.

Przeczytaj również: Koszty ogrzewania domu jednorodzinnego prądem: jaka instalacja w zależności od taryfy

Bezpieczeństwo użytkowania grzejników elektrycznych

Ważne, by urządzenie przez nas kupione i eksploatowane było bezpieczne dla nas i wszystkich domowników. Termowentylator powinien być używany zgodnie ze swoim przeznaczeniem - do ogrzewania. Większość termowentylatorów ma funkcję utrzymania temperatury dyżurnej w pomieszczeniu - nie niższej niż 5°C. Część urządzeń w razie usterki lub przegrzania wyłącza się samoczynnie. Nie wszystkich termowentylatorów można używać w łazience. W instrukcji (i na opakowaniu) małych grzejników elektrycznych, które się do tego nadają, znajduje się odpowiednia informacja lub oznaczenie graficzne (różne u różnych producentów).

Przeczytaj również: Regulacja temperatury w domu. Gdzie montować termostaty?

Konserwacja termowentylatorów

Termowentylator trzeba systematycznie czyścić z kurzu, gromadzącego się zazwyczaj na kratkach przy otworach wlotowym i wylotowym. Można używać do tego odkurzacza, pędzelka lub miękkiej ściereczki namoczonej w wodzie z łagodnym detergentem. Podczas czyszczenia wentylator musi być wyłączony z sieci. Wszelkie naprawy należy zlecać wyłącznie w autoryzowanych punktach usługowych.

Wzornictwo małych grzejników elektrycznych

Ogromna różnorodność w grupie małych grzejników elektrycznych pozwala na dobranie urządzenia najbardziej odpowiadającego naszym potrzebom i gustom. Są termowentylatory pionowe, płaskie, łazienkowe, do ogrzewania stóp itd. Większość urządzeń ma nowoczesne, opływowe kształty. Niektóre wyglądem przypominają głośniki. Dostępne są w wielu kolorach. Są lekkie. Niekiedy mają wygodne uchwyty, by przeniesienie urządzenia w inne miejsce nie sprawiało kłopotu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Polecamy wideo: Nasz ekspert doradza jak dobrać dekoracyjny grzejnik do charakteru pomieszczenia

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Energia elektryczna, drewno i olej opałowy. Cena...

Gaz i węgiel to wciąż najbardziej popularne sposoby ogrzewania domu. Jednak do ogrzania domu można...

Koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Co wpływa...

Sezon grzewczy w pełni, a to oznacza spore wydatki na ogrzewanie. Jak oszczędzać ciepło i obniżyć koszty...

Energooszczędny grzejnik elektryczny. Sposób na...

Jak poznać, że grzejnik elektryczny jest energooszczędny? Zobacz, jakie rozwiązania pozwalają obniżyć koszty...

Kable grzejne zastąpią łopatę. Elektryczne...

Zamiast machać na mrozie łopatą lepiej zainwestować w kable grzejne. Odpadnie uciążliwe odśnieżanie ścieżek i...

Piece akumulacyjne. Budowa i koszty zakupu...

Piece akumulacyjne są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą ogrzewać dom prądem. Dzięki swojej...