Jak podłączyć agregat prądotwórczy do sieci domowej? Ta wiedza się przyda!
Jak podłączyć agregat prądotwórczy do sieci domowej? Warto to wiedzieć, aby nie dać się zaskoczyć przerwom w dostawie prądu. Z podłączeniem agregatu prądotwórczego w domu można sobie poradzić samemu. Jaki agregat prądotwórczy wybrać do domu jednorodzinnego i jak go wpiąć do instalacji?
Spis treści
- Jaki agregat do domu jednorodzinnego?
- Jak podłączyć agregat prądotwórczy do sieci domowej?
- Ile urządzeń można podłączyć do agregatu na raz?
- Agregat prądotwórczy zintegrowany z siecią
Letnie blackouty, czyli przerwy w dostawie prądu spowodowane niewydolnością sieci przesyłowej mają swój zimowy odpowiednik. Po gwałtownych śnieżycach, w wielu miejscach kraju przewody sieci napowietrznych są zanadto obciążone i bywa, że dochodzi do ich zerwania. Zanim monterzy zlokalizują miejsce awarii, dotrą tam i dokonają napraw może minąć nawet kilka dni. Dlatego warto mieć w garażu porządny agregat prądotwórczy i zapas paliwa. Dzięki temu będzie w domu światło, uwolnisz auto z garażu lub posesji – jeśli brama ma napęd elektryczny, nie rozmrożą się produkty żywnościowe w lodówkach i nie stracisz kontaktu ze światem.
Jaki agregat do domu jednorodzinnego?
Jeśli mieszkasz w okolicy, w której przerwy w dostawie prądu są chlebem powszednim, wtedy zainwestuj w maszynę, która zdoła zasilać cały dom lub przynajmniej jego część i to bez konieczności ustawicznego dolewania paliwa. Wystarczy, gdy generator taki wytwarza prąd o napięciu 230 V, bo raczej nie będziesz do niego podłączać dużych maszyn budowlanych. Trójfazowy potrzebny będzie z kolei, jeżeli masz kuchenkę indukcyjną lub ogrzewanie elektryczne. Generator domowy musi mieć dużą moc – 1500-3500 W, aby zdołał zasilić jak najwięcej urządzeń.
W bogatej ofercie agregatów znajdziesz modele benzynowe z silnikami dwusuwowymi, jak i z czterosuwowymi. Te drugie są oczywiście wydajniejsze. Kosztują jednak więcej. Ekonomiczniejsze są agregaty z silnikami diesla, spalają o połowę mniej niż benzynowe. Wartym rozważenia są domowe agregaty na gaz ziemny, które można podłączyć wprost do instalacji gazowej w budynku. One są najtańsze w eksploatacji.
Jak podłączyć agregat prądotwórczy do sieci domowej?
Przeważnie nie podłącza się generatora prądu na stałe, a jedynie podpina do sieci w sytuacjach awaryjnych. Żeby było to możliwe należy wezwać elektryka, by zainstalował na tablicy bezpiecznikowej gniazdo, do którego będziesz wpinał agregat oraz przełącznik – sieć-agregat, do wybierania źródła zasilania (najpierw włącza się agregat, a dopiero po tym przestawia przełącznik na tryb współpracy z nim). Po podłączeniu generatora, odbiorniki prądu włączaj po kolei, nie wszystkie na raz.
Możesz też wybrać urządzenie lub kilka takich, które są dla ciebie najistotniejsze i połączyć je z agregatem bezpośrednio, z użyciem odpowiedniego przedłużacza o dużej średnicy przewodu. Pamiętaj też, że agregat musi mieć swoje bezpieczne miejsce, najlepiej blisko głównego panelu elektrycznego. Ustawia się go na stabilnym, twardym i równym podłożu. Powinno się nad nim znaleźć zadaszenie chroniące przed deszczem lub śniegiem. Wybierz miejsce tak, żeby hałas generowany przez agregat jak najmniej ci przeszkadzał. Jeśli ma stać w pomieszczeniu – to musi być bardzo dobrze wentylowane.
Ile urządzeń można podłączyć do agregatu na raz?
Aby to stwierdzić, należy zsumować moc domowych odbiorników prądu. Powinna ona stanowić 70-80% mocy agregatu. W praktyce ustala się to dodając do poboru mocy każdego z urządzeń 1,2 kW i sumując je. Moc agregatu nie może być mniejsza, co więcej powinien mieć jeszcze około 20%-30% zapasu. Jeśli pobór mocy okazuje się zbyt duży jak na dany agregat, pozostaje odłączyć część urządzeń od sieci. 60% w stosunku do mocy agregatu mogą mieć podłączane do niego urządzenia trójfazowe.
Trzeba też wiedzieć, że do agregatu trójfazowego o mocy około 6 kVA można podłączyć urządzenia jednofazowe, ale zdołają one wówczas odebrać moc nie większą niż 3,48 kW. Generalnie, w przypadku agregatu trójfazowego lepiej nie korzystać w tym samym czasie z urządzeń trój- i jednofazowych.
Agregat prądotwórczy zintegrowany z siecią
Agregaty dużej mocy wpina się do domowej instalacji na stałe. Ta powinna być zawczasu przygotowana do współpracy z nim. Dobrze, więc żeby wytyczone zostały oddzielne obwody zasilania rezerwowego. Potrzebne są też specjalne sterowniki zdolne automatycznie uruchamiać agregat. Żeby podłączyć agregat na stałe i używać go jako źródła zasilania dla domu w trybie awaryjnym, powinieneś zgłosić to do firmy, z którą masz podpisana umowę na dostawę prądu i otrzymać od niej zgodę. Poprzedzi to oficjalny odbiór takiego przyłącza przez pracownika firmy energetycznej. Zgody nie otrzymasz, jeśli w domowej instalacji elektrycznej brakuje blokady przenoszenia napięcia z agregatu do sieci. Wymagana może być dokumentacja techniczna zasilania rezerwowego. Czasem dostawcy stawiają dodatkowe wymagania. Koniecznością jest więc, żeby podłączeniem agregatu, jako źródła zasilania awaryjnego zajął się profesjonalny elektryk.