Jak podłączyć agregat prądotwórczy do sieci domowej? Ta wiedza się przyda!

2023-02-05 16:45
Generator prądotwórczy
Autor: HONDA Generator to silnik spalinowy wyposażony w prądnicę. Wystarczy nalać benzyny, ropy lub mieszanki, odpalić i wkrótce paliwo płynne zamieni się w energię elektryczną, zdolną zasilić wszelkie urządzenia, które jej potrzebują

Jak podłączyć agregat prądotwórczy do sieci domowej? Warto to wiedzieć, aby nie dać się zaskoczyć przerwom w dostawie prądu. Z podłączeniem agregatu prądotwórczego w domu można sobie poradzić samemu. Jaki agregat prądotwórczy wybrać do domu jednorodzinnego i jak go wpiąć do instalacji?

Spis treści

  1. Jaki agregat do domu jednorodzinnego?
  2. Jak podłączyć agregat prądotwórczy do sieci domowej?
  3. Ile urządzeń można podłączyć do agregatu na raz?
  4. Agregat prądotwórczy zintegrowany z siecią

Letnie blackouty, czyli przerwy w dostawie prądu spowodowane niewydolnością sieci przesyłowej mają swój zimowy odpowiednik. Po gwałtownych śnieżycach, w wielu miejscach kraju przewody sieci napowietrznych są zanadto obciążone i bywa, że dochodzi do ich zerwania. Zanim monterzy zlokalizują miejsce awarii, dotrą tam i dokonają napraw może minąć nawet kilka dni. Dlatego warto mieć w garażu porządny agregat prądotwórczy i zapas paliwa. Dzięki temu będzie w domu światło, uwolnisz auto z garażu lub posesji – jeśli brama ma napęd elektryczny, nie rozmrożą się produkty żywnościowe w lodówkach i nie stracisz kontaktu ze światem.

Jaki agregat do domu jednorodzinnego?

Jeśli mieszkasz w okolicy, w której przerwy w dostawie prądu są chlebem powszednim, wtedy zainwestuj w maszynę, która zdoła zasilać cały dom lub przynajmniej jego część i to bez konieczności ustawicznego dolewania paliwa. Wystarczy, gdy generator taki wytwarza prąd o napięciu 230 V, bo raczej nie będziesz do niego podłączać dużych maszyn budowlanych. Trójfazowy potrzebny będzie z kolei, jeżeli masz kuchenkę indukcyjną lub ogrzewanie elektryczne. Generator domowy musi mieć dużą moc – 1500-3500 W, aby zdołał zasilić jak najwięcej urządzeń.

W bogatej ofercie agregatów znajdziesz modele benzynowe z silnikami dwusuwowymi, jak i z czterosuwowymi. Te drugie są oczywiście wydajniejsze. Kosztują jednak więcej. Ekonomiczniejsze są agregaty z silnikami diesla, spalają o połowę mniej niż benzynowe. Wartym rozważenia są domowe agregaty na gaz ziemny, które można podłączyć wprost do instalacji gazowej w budynku. One są najtańsze w eksploatacji.

Jak podłączyć agregat prądotwórczy do sieci domowej?

Przeważnie nie podłącza się generatora prądu na stałe, a jedynie podpina do sieci w sytuacjach awaryjnych. Żeby było to możliwe należy wezwać elektryka, by zainstalował na tablicy bezpiecznikowej gniazdo, do którego będziesz wpinał agregat oraz przełącznik – sieć-agregat, do wybierania źródła zasilania (najpierw włącza się agregat, a dopiero po tym przestawia przełącznik na tryb współpracy z nim). Po podłączeniu generatora, odbiorniki prądu włączaj po kolei, nie wszystkie na raz.

Możesz też wybrać urządzenie lub kilka takich, które są dla ciebie najistotniejsze i połączyć je z agregatem bezpośrednio, z użyciem odpowiedniego przedłużacza o dużej średnicy przewodu. Pamiętaj też, że agregat musi mieć swoje bezpieczne miejsce, najlepiej blisko głównego panelu elektrycznego. Ustawia się go na stabilnym, twardym i równym podłożu. Powinno się nad nim znaleźć zadaszenie chroniące przed deszczem lub śniegiem. Wybierz miejsce tak, żeby hałas generowany przez agregat jak najmniej ci przeszkadzał. Jeśli ma stać w pomieszczeniu – to musi być bardzo dobrze wentylowane.

Ile urządzeń można podłączyć do agregatu na raz?

Aby to stwierdzić, należy zsumować moc domowych odbiorników prądu. Powinna ona stanowić 70-80% mocy agregatu. W praktyce ustala się to dodając do poboru mocy każdego z urządzeń 1,2 kW i sumując je. Moc agregatu nie może być mniejsza, co więcej powinien mieć jeszcze około 20%-30% zapasu. Jeśli pobór mocy okazuje się zbyt duży jak na dany agregat, pozostaje odłączyć część urządzeń od sieci. 60% w stosunku do mocy agregatu mogą mieć podłączane do niego urządzenia trójfazowe.

Trzeba też wiedzieć, że do agregatu trójfazowego o mocy około 6 kVA można podłączyć urządzenia jednofazowe, ale zdołają one wówczas odebrać moc nie większą niż 3,48 kW. Generalnie, w przypadku agregatu trójfazowego lepiej nie korzystać w tym samym czasie z urządzeń trój- i jednofazowych.

Agregat prądotwórczy zintegrowany z siecią

Agregaty dużej mocy wpina się do domowej instalacji na stałe. Ta powinna być zawczasu przygotowana do współpracy z nim. Dobrze, więc żeby wytyczone zostały oddzielne obwody zasilania rezerwowego. Potrzebne są też specjalne sterowniki zdolne automatycznie uruchamiać agregat. Żeby podłączyć agregat na stałe i używać go jako źródła zasilania dla domu w trybie awaryjnym, powinieneś zgłosić to do firmy, z którą masz podpisana umowę na dostawę prądu i otrzymać od niej zgodę. Poprzedzi to oficjalny odbiór takiego przyłącza przez pracownika firmy energetycznej. Zgody nie otrzymasz, jeśli w domowej instalacji elektrycznej brakuje blokady przenoszenia napięcia z agregatu do sieci. Wymagana może być dokumentacja techniczna zasilania rezerwowego. Czasem dostawcy stawiają dodatkowe wymagania. Koniecznością jest więc, żeby podłączeniem agregatu, jako źródła zasilania awaryjnego zajął się profesjonalny elektryk.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE