| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Instalacja grzewcza zimą – przygotowanie do sezonu grzewczego i konserwacja urządzeń grzewczych

Instalacja grzewcza zimą – przygotowanie do sezonu grzewczego i konserwacja urządzeń grzewczych

Coraz niższe temperatury zmuszają nas do rozpoczęcia ogrzewania domu. Jednak system grzewczy, zanim na dobre rozpocznie swoją pracę, powinien zostać dokładnie sprawdzony. Na co musisz zwrócić uwagę rozpoczynając sezon grzewczy? Czy po jego zakończeniu również należy dokonać konserwacji urządzeń?

Jakie urządzenie grzewcze wybrać?

Zanim zdecydujesz się na konkretne urządzenie, które będzie źródłem ciepła w domu, musisz dokładnie poznać parametry techniczne poszczególnych rozwiązań. W domach jednorodzinnych bardzo często stosuje się kotły na paliwa stałe – jest to związane z niską ceną samego urządzenia, jak i opału. Jednak trzeba pamiętać, że kocioł na paliwa stałe wymaga stałego nadzoru i obsługi. W tym wypadku pomocne stanie się wykorzystanie wszelkiego rodzaju automatyka, która może znacznie ułatwić obsługę urządzenia.

Bardzo popularne są również kotły gazowe lub olejowe kotły kondensacyjne. Są one w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe a dzięki procesowi kondensacji odzyskują energię cieplną z pary wodnej ulegającej skraplaniu. Dzięki pozyskaniu ciepła z pary wodnej, można zmniejszyć koszty użytkowania instalacji grzewczej do 25% mniejsze w porównaniu z kotłami konwencjonalnymi. Im wyższej klasy urządzenie, tym łatwiejsze i ekonomiczne jest jego użytkowanie.

Przygotowanie urządzenia do sezonu grzewczego

Niezależnie od tego, jaki rodzaj kotła posiadasz lub na jaki się zdecydujesz, ważne, by odpowiednio przygotować go do sezonu grzewczego. W przypadku nowych urządzeń wystarczy jedynie właściwa regulacja, ale starsze kotły wymagają dokładnego przeglądu - konserwacji. Pozwoli on wyeliminować ewentualne usterki i zapobiec przerwom w braku ogrzewania. Kotły gazowe mogą wymagać konserwacji palnika i elementów, które z tym palnikiem współpracują. Przed rozpoczęciem ogrzewania warto sprawdzić również drożność odpływu kondensatu czy ciśnienie w naczyniu przeponowym.

Autor: Andrzej Szandomirski

Niezależnie od tego, jaki rodzaj kotła posiadasz lub na jaki się zdecydujesz, ważne, by odpowiednio przygotować go do sezonu grzewczego

Jeżeli posiadasz kocioł kondensacyjny to przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto sprawdzić szczelność i drożność przewodów doprowadzających olej do palnika. Istotne jest również dokładne oczyszczenie lub wymiana dyszy olejowej, oraz filtra oleju który zabezpiecza dysze przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w paliwie. Zanieczyszczone dysze mogą bowiem prowadzić do głośnej pracy kotła, utraty mocy lub uszkodzenia urządzenia. Jeśli zależy nam, aby przegląd został przeprowadzony rzetelnie, najlepiej zlecić go profesjonalistom.

Regularna konserwacja kotła pozwoli dłużej utrzymać go w wysokiej sprawności

Od prawidłowego działania urządzenia grzewczego zależy nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo jego użytkowników. Dlatego oprócz właściwego przygotowania instalacji c.o. do sezonu grzewczego ważne jest także właściwe jej zabezpieczenie już po jego zakończeniu. Okres, w którym nie używasz kotła to dobry moment na dokonanie przeglądu połączeń elektrycznych, ponowne sprawdzenie szczelności przewodów spalinowych oraz przeprowadzenie konserwacji poszczególnych elementów czy niezbędnych napraw. Pamiętaj też, że automatyki kotłów gazowych czy olejowych przystosowane są do pracy w trybie automatycznym bądź ręcznym (przełączanie zima/lato). Co oznacza, że po sezonie grzewczym możesz samodzielnie przestawić pracę urządzenia tylko na tryb letni - przygotowanie tylko ciepłej wody. Oznacza on wyłączenie ogrzewania i podgrzewanie tylko ciepłej wody przy jednoczesnej ochronie przeciwzamrożeniowej i ochronie postoju pompy.

Tanie ogrzewanie po modernizacji kotłowni. Wymiana kotła to nie koniec prac

Zależy ci na tanim ogrzewaniu domu? Przeprowadź modernizację kotłowni. Musisz jednak wiedzieć, że...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Centralne ogrzewanie wodne vs powietrzne. Które...

Ogrzewanie powietrzne jest prostsze w instalacji niż ogrzewanie wodne. Pomieszczenia szybciej się nagrzewają,...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Tanie ogrzewanie. Czym tanio ogrzewać dom?

Dla wielu osób ważnym kryterium decydującym o wyborze sposobu ogrzewania domu są koszty jego...

Płyta Fundamentowa Legalett

Choć niewidoczny i niepozorny, jednak fundament jest najważniejszą częścią budynku. To od niego w dużym...

Estetyczna instalacja grzewcza w Twojej kotłowni

Zobacz, jak powinna wyglądać instalacja grzewcza w zadbanej kotłowni. Nie musi to być pomieszczenie...

Efektywność pracy pomp ciepła – jak je porównać?...

Pompy ciepła należą do ekologicznych i ekonomicznych sposobów ogrzewania. Jednak, aby inwestycja w...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.