| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Instalacja grzewcza zimą – przygotowanie do sezonu grzewczego i konserwacja urządzeń grzewczych

Instalacja grzewcza zimą – przygotowanie do sezonu grzewczego i konserwacja urządzeń grzewczych

Coraz niższe temperatury zmuszają nas do rozpoczęcia ogrzewania domu. Jednak system grzewczy, zanim na dobre rozpocznie swoją pracę, powinien zostać dokładnie sprawdzony. Na co musisz zwrócić uwagę rozpoczynając sezon grzewczy? Czy po jego zakończeniu również należy dokonać konserwacji urządzeń?

Jakie urządzenie grzewcze wybrać?

Zanim zdecydujesz się na konkretne urządzenie, które będzie źródłem ciepła w domu, musisz dokładnie poznać parametry techniczne poszczególnych rozwiązań. W domach jednorodzinnych bardzo często stosuje się kotły na paliwa stałe – jest to związane z niską ceną samego urządzenia, jak i opału. Jednak trzeba pamiętać, że kocioł na paliwa stałe wymaga stałego nadzoru i obsługi. W tym wypadku pomocne stanie się wykorzystanie wszelkiego rodzaju automatyka, która może znacznie ułatwić obsługę urządzenia.

Bardzo popularne są również kotły gazowe lub olejowe kotły kondensacyjne. Są one w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe a dzięki procesowi kondensacji odzyskują energię cieplną z pary wodnej ulegającej skraplaniu. Dzięki pozyskaniu ciepła z pary wodnej, można zmniejszyć koszty użytkowania instalacji grzewczej do 25% mniejsze w porównaniu z kotłami konwencjonalnymi. Im wyższej klasy urządzenie, tym łatwiejsze i ekonomiczne jest jego użytkowanie.

Przygotowanie urządzenia do sezonu grzewczego

Niezależnie od tego, jaki rodzaj kotła posiadasz lub na jaki się zdecydujesz, ważne, by odpowiednio przygotować go do sezonu grzewczego. W przypadku nowych urządzeń wystarczy jedynie właściwa regulacja, ale starsze kotły wymagają dokładnego przeglądu - konserwacji. Pozwoli on wyeliminować ewentualne usterki i zapobiec przerwom w braku ogrzewania. Kotły gazowe mogą wymagać konserwacji palnika i elementów, które z tym palnikiem współpracują. Przed rozpoczęciem ogrzewania warto sprawdzić również drożność odpływu kondensatu czy ciśnienie w naczyniu przeponowym.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski

Niezależnie od tego, jaki rodzaj kotła posiadasz lub na jaki się zdecydujesz, ważne, by odpowiednio przygotować go do sezonu grzewczego

Jeżeli posiadasz kocioł kondensacyjny to przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto sprawdzić szczelność i drożność przewodów doprowadzających olej do palnika. Istotne jest również dokładne oczyszczenie lub wymiana dyszy olejowej, oraz filtra oleju który zabezpiecza dysze przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w paliwie. Zanieczyszczone dysze mogą bowiem prowadzić do głośnej pracy kotła, utraty mocy lub uszkodzenia urządzenia. Jeśli zależy nam, aby przegląd został przeprowadzony rzetelnie, najlepiej zlecić go profesjonalistom.

Regularna konserwacja kotła pozwoli dłużej utrzymać go w wysokiej sprawności

Od prawidłowego działania urządzenia grzewczego zależy nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo jego użytkowników. Dlatego oprócz właściwego przygotowania instalacji c.o. do sezonu grzewczego ważne jest także właściwe jej zabezpieczenie już po jego zakończeniu. Okres, w którym nie używasz kotła to dobry moment na dokonanie przeglądu połączeń elektrycznych, ponowne sprawdzenie szczelności przewodów spalinowych oraz przeprowadzenie konserwacji poszczególnych elementów czy niezbędnych napraw. Pamiętaj też, że automatyki kotłów gazowych czy olejowych przystosowane są do pracy w trybie automatycznym bądź ręcznym (przełączanie zima/lato). Co oznacza, że po sezonie grzewczym możesz samodzielnie przestawić pracę urządzenia tylko na tryb letni - przygotowanie tylko ciepłej wody. Oznacza on wyłączenie ogrzewania i podgrzewanie tylko ciepłej wody przy jednoczesnej ochronie przeciwzamrożeniowej i ochronie postoju pompy.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Nowe grzejniki do niskotemperaturowych systemów...

Aluminiowe grzejniki dobrze przewodzą ciepło, szybko się nagrzewają i oddają ciepło. Dodatkową zaletą...

Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i...

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne....

Jak rząd i organizacje ekologiczne reagują na...

Organizacje ekologiczne zbierają podpisy pod skargą do Komisji Europejskiej na bierność władz naszego kraju w...

Jak dobrać zawór termostatyczny do kotła na...

Zawór termostatyczny to ważny element w instalacjach centralnego ogrzewania zasilanych kotłami na...

Kocioł kondensacyjny - budowa i zasady działania

W spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skraplania uwalnia się ciepło, które można...