| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Jakie piece centralnego ogrzewania są najnowocześniejsze?
Na czym polega innowacyjność pieców c.o.?

Jakie piece centralnego ogrzewania są najnowocześniejsze?

Piece centralnego ogrzewania - podobnie jak inne produkty na rynku - podlegają nieustannej ewolucji. Ich producenci starają się wprowadzać nowoczesne rozwiązania. Jaki piec zatem wybrać, aby mieć pewność, że uwzględnia wszelkie innowacyjne technologie? Wskazujemy, jakie piece centralnego ogrzewania są najnowocześniejsze.

Producenci, konstruując nowe modele pieców centralnego ogrzewania, dążą przede wszystkim do zwiększenia ich sprawności, ułatwienia obsługi i zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. W materiałach informacyjnych szczególnie podkreślana jest wysoka sprawność, bo przekłada się ona na mniejsze zużycie paliwa – cechę dla inwestorów bardzo ważną.

Jak przejawia się nowoczesność pieców c.o.?

Można uznać, że właśnie sprawność jest wyznacznikiem nowoczesności pieca centralnego ogrzewania, bo nie da się jej osiągnąć bez zastosowania innowacyjnych rozwiązań w konstrukcji urządzenia. Szczególnie wysoką mają kotły kondensacyjne oraz tak zwane kotły zgazowujące – na drewno. Wygoda wynikająca z łatwości obsługi też jest ważna. Dlatego nowoczesne kotły na paliwa stałe są wyposażone w automatyczne podajniki paliwa, wentylatory nadmuchujące powietrze do komory spalania, sondy lambda kontrolujące poziom tlenu w spalinach i elektroniczne regulatory sterujące tym wszystkim.

Automatycznie regulowana intensywność spalania paliwa w takim kotle może być uzależniona od temperatury w pomieszczeniu lub na zewnątrz. Bezpieczeństwo zwiększają systemy samoczynnie gaszące płomień, zapobiegające jego cofnięciu do zasobnika paliwa i przegrzaniu kotła. W kotłach na pelety paliwo może być zapalane przez elektryczne zapalarki, więc działanie tych urządzeń jest niemal całkowicie zautomatyzowane. O nowoczesnej konstrukcji kotła na paliwo stałe świadczy też certyfikat pozytywnego przejścia badania na „znak bezpieczeństwa ekologicznego” – dowód, że kocioł zapewnia optymalne spalanie paliwa i dlatego emituje niewiele zanieczyszczeń. Kotły na paliwa płynne można uznać za nowoczesne, jeśli pracują w technologii kondensacyjnej – właśnie dzięki temu osiągają wysoką sprawność.

W kotłach na olej jest ona stosowana rzadziej niż w gazowych ze względu na mniejsze korzyści i wyższą cenę. O nowoczesności kotła świadczyć może także praca bez dolnego ograniczenia temperatury wody w instalacji, możliwość pracy z niewielką mocą grzewczą (kilkanaście kilowatów) bez wytwarzania przy tym sadzy, co w przypadku oleju nie jest proste, oraz wyposażenie w palnik z możliwością doprowadzenia powietrza do spalania z zewnątrz, dzięki czemu mniejsze są straty ciepła w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł. Ostatnio coraz częściej oferowane są gazowe i olejowe centrale grzewcze – kotły z wbudowanymi zasobnikami, w obudowach których mieści się także osprzęt instalacji c.o. Nowoczesne urządzenia są na ogół standardowo wyposażone w zaawansowane układy automatycznej regulacji ułatwiające obsługę kotła i przyczyniające się do zmniejszenia zużycia paliwa.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Piec centralnego ogrzewania - czy można kupić kocioł uniwersalny?

Piec centralnego ogrzewania jest urządzeniem grzewczym, które musisz wybierać bardzo...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Klasy kotłów na paliwa stałe. Dlaczego warto...

Planujesz modernizację kotłowni i zakup nowego kotła na paliwo stałe? Wybierz kocioł 5 klasy. Prawdopodobnie...

Jak obniżyć rachunki? Inteligentne systemy...

Nawet najlepiej zaprojektowana instalacja, jeśli będzie pracować w sposób nieprzemyślany, może...

Planujesz modernizację kotłowni? Wybierz kocioł 5...

Planujesz modernizację kotłowni i zakup nowego kotła na paliwo stałe? Wybierz kocioł 5 klasy. Prawdopodobnie...

Regulacja temperatury w domu. Gdzie montować...

Odpowiednie sterowanie temperaturą w domu pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Jednym z rozwiązań,...