| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Jakie piece centralnego ogrzewania są najnowocześniejsze?
Na czym polega innowacyjność pieców c.o.?

Jakie piece centralnego ogrzewania są najnowocześniejsze?

Piece centralnego ogrzewania - podobnie jak inne produkty na rynku - podlegają nieustannej ewolucji. Ich producenci starają się wprowadzać nowoczesne rozwiązania. Jaki piec zatem wybrać, aby mieć pewność, że uwzględnia wszelkie innowacyjne technologie? Wskazujemy, jakie piece centralnego ogrzewania są najnowocześniejsze.

Producenci, konstruując nowe modele pieców centralnego ogrzewania, dążą przede wszystkim do zwiększenia ich sprawności, ułatwienia obsługi i zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. W materiałach informacyjnych szczególnie podkreślana jest wysoka sprawność, bo przekłada się ona na mniejsze zużycie paliwa – cechę dla inwestorów bardzo ważną.

Jak przejawia się nowoczesność pieców c.o.?

Można uznać, że właśnie sprawność jest wyznacznikiem nowoczesności pieca centralnego ogrzewania, bo nie da się jej osiągnąć bez zastosowania innowacyjnych rozwiązań w konstrukcji urządzenia. Szczególnie wysoką mają kotły kondensacyjne oraz tak zwane kotły zgazowujące – na drewno. Wygoda wynikająca z łatwości obsługi też jest ważna. Dlatego nowoczesne kotły na paliwa stałe są wyposażone w automatyczne podajniki paliwa, wentylatory nadmuchujące powietrze do komory spalania, sondy lambda kontrolujące poziom tlenu w spalinach i elektroniczne regulatory sterujące tym wszystkim.

Automatycznie regulowana intensywność spalania paliwa w takim kotle może być uzależniona od temperatury w pomieszczeniu lub na zewnątrz. Bezpieczeństwo zwiększają systemy samoczynnie gaszące płomień, zapobiegające jego cofnięciu do zasobnika paliwa i przegrzaniu kotła. W kotłach na pelety paliwo może być zapalane przez elektryczne zapalarki, więc działanie tych urządzeń jest niemal całkowicie zautomatyzowane. O nowoczesnej konstrukcji kotła na paliwo stałe świadczy też certyfikat pozytywnego przejścia badania na „znak bezpieczeństwa ekologicznego” – dowód, że kocioł zapewnia optymalne spalanie paliwa i dlatego emituje niewiele zanieczyszczeń. Kotły na paliwa płynne można uznać za nowoczesne, jeśli pracują w technologii kondensacyjnej – właśnie dzięki temu osiągają wysoką sprawność.

W kotłach na olej jest ona stosowana rzadziej niż w gazowych ze względu na mniejsze korzyści i wyższą cenę. O nowoczesności kotła świadczyć może także praca bez dolnego ograniczenia temperatury wody w instalacji, możliwość pracy z niewielką mocą grzewczą (kilkanaście kilowatów) bez wytwarzania przy tym sadzy, co w przypadku oleju nie jest proste, oraz wyposażenie w palnik z możliwością doprowadzenia powietrza do spalania z zewnątrz, dzięki czemu mniejsze są straty ciepła w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł. Ostatnio coraz częściej oferowane są gazowe i olejowe centrale grzewcze – kotły z wbudowanymi zasobnikami, w obudowach których mieści się także osprzęt instalacji c.o. Nowoczesne urządzenia są na ogół standardowo wyposażone w zaawansowane układy automatycznej regulacji ułatwiające obsługę kotła i przyczyniające się do zmniejszenia zużycia paliwa.

Przeczytaj dodatkowo:
Usprawnienie instalacji ogrzewania gazowego –...

Planujesz wymianę kotła lub modernizację ogrzewania gazowego? Dowiedz się, czym charakteryzują się nowoczesne...

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej w...

Kocioł gazowy to urządzenie bezobsługowe. Dopóki jest sprawny, możemy się nim nie interesować, bo jego...

Piec na pellet - jaki kocioł kupić do ogrzewania...

Piec na pellet to wydatek rzędu kilku albo nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co zatem wybrać i na co...

Jaki pojemnościowy podgrzewacz wody: wybór...

Kocioł jednofunkcyjny i pojemnościowy podgrzewacz wody to dość popularne zestawienie. Zobacz, jak ustalić...

Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Jaki jest najlepszy sposób ogrzewania domu?

Jaki sposób ogrzewania domu jest najlepszy? Pan Paweł wybrał kocioł zgazowujący drewno. Czy to był...