Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Wybieramy kocioł gazowy. Kiedy opłaci się piec jednofunkcyjny, a kiedy dwufunkcyjny

Wybieramy kocioł gazowy. Kiedy opłaci się piec jednofunkcyjny, a kiedy dwufunkcyjny

Jaki piec gazowy będzie najlepszy do twojego domu? Kocioł jednofunkcyjny to taki, który może zasilać jedynie instalację centralnego ogrzewania. Kocioł dwufunkcyjny, dzięki wbudowanemu podgrzewaczowi, dodatkowo przygotowuje jeszcze ciepłą wodę użytkową, czyli tą, która płynie do kranów.

W piecu jednofunkcyjnym nie ma wymiennika ciepła do podgrzewania wody użytkowej, więc nie może on jej samodzielnie przygotowywać. W zamian za to zwykle podłącza się do niego podgrzewacz pojemnościowy, czyli zbiornik na wodę (zasobnik) z wbudowanym wymiennikiem ciepła.

Natomiast piec dwufunkcyjny podgrzewa wodę w sposób przepływowy (ma wbudowany zasobnik c.w.u.), co znaczy, że proces podgrzewania rozpoczyna się w chwili odkręcania kranu z ciepłą wodą.

Kocioł dobrany do potrzeb i możliwości

Kotły dwufunkcyjne z założenia są przeznaczone do niedużych domów, w których punkty poboru ciepłej wody są blisko kotła. Ważne jest, by nie zdarzało się, że z ciepłej wody korzystają jednocześnie dwie osoby. W praktyce oznacza to, że kotły dwufunkcyjne nadają się do domu z jedną łazienką, najlepiej sąsiadującą z kuchnią. Kocioł dwufunkcyjny powinien być zainstalowany w jednym z tych dwóch pomieszczeń, aby znalazł się jak najbliżej punktu poboru wody. W przeciwnym razie trzeba będzie długo czekać, aż woda dopłynie z kotła do kranu. Gdy punkty jej poboru są znacznie oddalone od siebie (na przykład kuchnia nie sąsiaduje z łazienką), to kocioł lepiej umieścić w pobliżu miejsca, w którym częściej odkręca się kran z ciepłą wodą (zwykle w kuchni). Wówczas mniej wody marnuje się, kiedy czekamy na jej podgrzanie. Gdy długość rury, którą woda z kotła płynie do kranu, przekracza 7 m, czas oczekiwania na nią jest już dokuczliwie długi.

Do dużego domu z dwiema (lub więcej) łazienkami zamieszkiwanego przez więcej niż trzy osoby lepiej wybrać kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem ciepłej wody. Tylko wtedy nie będzie nas denerwować jej niestabilna temperatura i ograniczona wydajność. Możliwe będzie też zastosowanie cyrkulacji, bez której trudno się obejść w dużej instalacji. Dzięki dodatkowym przewodom cyrkulacyjnym ciepła woda cały czas krąży w instalacji, przepływając przez zasobnik, w którym utrzymywana jest zadana temperatura. Wobec tego woda w rurach ma zbliżoną temperaturę – nie stygnie, jak to ma miejsce w instalacji bez cyrkulacji, i jest dostępna natychmiast po odkręceniu kranu.

Na decyzję o wyborze rodzaju kotła na pewno wpływa cena. Kotły dwufunkcyjne są na ogół o 2-3 tys. zł tańsze od ich odpowiedników jednofunkcyjnych sprzedawanych w komplecie z zasobnikiem. Dla wielu osób, którym nie zależy na dostępie do dużej ilości ciepłej wody, jest to na pewno decydujący argument.

Także prace instalacyjne przy kotle jednofunkcyjnym z zasobnikiem są bardziej pracochłonne i skomplikowane niż przy montażu kotła dwufunkcyjnego.

Pewnym kompromisem są kotły jednofunkcyjne sprzedawane w zestawie z dopasowanym zasobnikiem i wbudowanym osprzętem. W wersji wiszącej (także zasobnik może być wiszący, ale ma wtedy niezbyt dużą pojemność) zajmują na tyle mało miejsca, że można umieszczać je w pomieszczeniach użytkowych.

ZDANIEM EKSPERTA

Jak dobrać odpowiedni kocioł dwufunkcyjny?

Radzi ekspert Piotr Plesiewicz, Inżynier Szkoleniowy marki Saunier Duval

Jeżeli w naszym domu nie dysponujemy miejscem, które moglibyśmy przeznaczyć na montaż kotła jednofunkcyjnego z oddzielnym zasobnikiem, rozwiązaniem może być zakup kotła dwufunkcyjnego (przygotowanego do samodzielnego wytwarzania c.w.u. i c.o.). Dzięki kompaktowym wymiarom wiszących konstrukcji tego typu stosunkowo łatwo można wygospodarować miejsce na instalację urządzenia, może to być np. kuchnia lub łazienka.  

Aby cieszyć się komfortem użytkowania bardzo ważny jest dobór urządzenia o konstrukcji, która zapewni produkcję ciepłej wody odpowiadającą naszym potrzebom. Standardowy kocioł dwufunkcyjny wytwarza ciepłą wodę na bieżąco (przepływowo). Tego typu rozwiązanie sprawdzi się, jeżeli nasza instalacja c.w.u. jest stosunkowo niewielka i ciepła woda jest wykorzystywana np. w łazience wyposażonej w standardowy natrysk, a dodatkowo z wody korzysta się w kuchni. Należy pamiętać, że kotła przygotowującego c.w.u. na bieżąco nie powinno się stosować, gdy planujemy montaż rozbudowanego panelu prysznicowego czy dużej wanny - nie dostarczy on niezbędnej ilości ciepłej wody. Kocioł dwufunkcyjny o mocy 21-25 kW jest w stanie dostarczyć ciepłą wodę w ilości 10-12 l/min, rozbudowany panel może jej potrzebować nawet 15-25 l/min.

Autor: Saunier Duval

SEMIA CONDENS - wiszący kocioł gazowy kondensacyjny, dwufunkcyjny, wyposażony we wbudowaną automatykę pogodową oraz zestaw do podłączenia kotła. Dobre rozwiązanie do małych instalacji

Przeczytaj dodatkowo:
Automatyczne sterowanie ogrzewaniem - w kotłowni...

Sterowanie ogrzewaniem jest związane z temperaturą, dlatego każdy system automatycznej regulacji opiera się...

Nowoczesne ogrzewanie domu - ekologiczne pompy...

Nowoczesna instalacja grzewcza - w której skład wchodzą kolektory, pompa ciepła, kocioł kondensacyjny czy...

Tanie ogrzewanie z kotłem na drewno:...

Wobec rosnących cen nośników energii drewno stało się atrakcyjną alternatywą. Który kocioł wybrać - tańszy...

Ogrzewanie energooszczędne: kotły kondensacyjne

Kotły kondensacyjne są energooszczędną alternatywą dla tradycyjnych urządzeń grzewczych na gaz i olej. Tańsza...

Warunki, jakie powinna spełniać kotłownia z...

Kotły gazowe są z reguły dużo mniejsze od tych na paliwa stałe. Nie trzeba do nich dokładać paliwa, a obsługa...

Jaką funkcję pełni regulator pogodowy w gazowym...

Wybór urządzeń sterujących jest niemal równie ważny jak samego gazowego kotła kondensacyjnego, bo od nich...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.