| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Wybieramy kocioł gazowy. Kiedy opłaci się piec jednofunkcyjny, a kiedy dwufunkcyjny

Wybieramy kocioł gazowy. Kiedy opłaci się piec jednofunkcyjny, a kiedy dwufunkcyjny

Jaki piec gazowy będzie najlepszy do twojego domu? Kocioł jednofunkcyjny to taki, który może zasilać jedynie instalację centralnego ogrzewania. Kocioł dwufunkcyjny, dzięki wbudowanemu podgrzewaczowi, dodatkowo przygotowuje jeszcze ciepłą wodę użytkową, czyli tą, która płynie do kranów.

W gazowym piecu jednofunkcyjnym nie ma wymiennika ciepła do podgrzewania wody użytkowej, więc nie może on jej samodzielnie przygotowywać. W zamian za to zwykle podłącza się do niego podgrzewacz pojemnościowy, czyli zbiornik na wodę (zasobnik) z wbudowanym wymiennikiem ciepła.

Natomiast piec dwufunkcyjny podgrzewa wodę w sposób przepływowy (ma wbudowany zasobnik c.w.u.), co znaczy, że proces podgrzewania rozpoczyna się w chwili odkręcania kranu z ciepłą wodą.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Kocioł dobrany do potrzeb i możliwości

Kotły dwufunkcyjne z założenia są przeznaczone do niedużych domów, w których punkty poboru ciepłej wody są blisko kotła. Ważne jest, by nie zdarzało się, że z ciepłej wody korzystają jednocześnie dwie osoby. W praktyce oznacza to, że kotły dwufunkcyjne nadają się do domu z jedną łazienką, najlepiej sąsiadującą z kuchnią. Piec gazowy dwufunkcyjny powinien być zainstalowany w jednym z tych dwóch pomieszczeń, aby znalazł się jak najbliżej punktu poboru wody. W przeciwnym razie trzeba będzie długo czekać, aż woda dopłynie z kotła do kranu. Gdy punkty jej poboru są znacznie oddalone od siebie (na przykład kuchnia nie sąsiaduje z łazienką), to kocioł lepiej umieścić w pobliżu miejsca, w którym częściej odkręca się kran z ciepłą wodą (zwykle w kuchni). Wówczas mniej wody marnuje się, kiedy czekamy na jej podgrzanie. Gdy długość rury, którą woda z kotła płynie do kranu, przekracza 7 m, czas oczekiwania na nią jest już dokuczliwie długi.

Do dużego domu z dwiema (lub więcej) łazienkami zamieszkiwanego przez więcej niż trzy osoby lepiej wybrać kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem ciepłej wody. Tylko wtedy nie będzie nas denerwować jej niestabilna temperatura i ograniczona wydajność. Możliwe będzie też zastosowanie cyrkulacji, bez której trudno się obejść w dużej instalacji. Dzięki dodatkowym przewodom cyrkulacyjnym ciepła woda cały czas krąży w instalacji, przepływając przez zasobnik, w którym utrzymywana jest zadana temperatura. Wobec tego woda w rurach ma zbliżoną temperaturę – nie stygnie, jak to ma miejsce w instalacji bez cyrkulacji, i jest dostępna natychmiast po odkręceniu kranu.

Na decyzję o wyborze rodzaju kotła na pewno wpływa cena. Kotły dwufunkcyjne są na ogół o 2-3 tys. zł tańsze od ich odpowiedników jednofunkcyjnych sprzedawanych w komplecie z zasobnikiem. Dla wielu osób, którym nie zależy na dostępie do dużej ilości ciepłej wody, jest to na pewno decydujący argument.

Także prace instalacyjne przy kotle jednofunkcyjnym z zasobnikiem są bardziej pracochłonne i skomplikowane niż przy montażu kotła dwufunkcyjnego.

Pewnym kompromisem są kotły jednofunkcyjne sprzedawane w zestawie z dopasowanym zasobnikiem i wbudowanym osprzętem. W wersji wiszącej (także zasobnik może być wiszący, ale ma wtedy niezbyt dużą pojemność) zajmują na tyle mało miejsca, że można umieszczać je w pomieszczeniach użytkowych.

ZDANIEM EKSPERTA

Jak dobrać odpowiedni kocioł dwufunkcyjny?

Radzi ekspert Piotr Plesiewicz, Inżynier Szkoleniowy marki Saunier Duval

Jeżeli w naszym domu nie dysponujemy miejscem, które moglibyśmy przeznaczyć na montaż kotła jednofunkcyjnego z oddzielnym zasobnikiem, rozwiązaniem może być zakup kotła dwufunkcyjnego (przygotowanego do samodzielnego wytwarzania c.w.u. i c.o.). Dzięki kompaktowym wymiarom wiszących konstrukcji tego typu stosunkowo łatwo można wygospodarować miejsce na instalację urządzenia, może to być np. kuchnia lub łazienka.  

Aby cieszyć się komfortem użytkowania bardzo ważny jest dobór urządzenia o konstrukcji, która zapewni produkcję ciepłej wody odpowiadającą naszym potrzebom. Standardowy kocioł dwufunkcyjny wytwarza ciepłą wodę na bieżąco (przepływowo). Tego typu rozwiązanie sprawdzi się, jeżeli nasza instalacja c.w.u. jest stosunkowo niewielka i ciepła woda jest wykorzystywana np. w łazience wyposażonej w standardowy natrysk, a dodatkowo z wody korzysta się w kuchni. Należy pamiętać, że kotła przygotowującego c.w.u. na bieżąco nie powinno się stosować, gdy planujemy montaż rozbudowanego panelu prysznicowego czy dużej wanny - nie dostarczy on niezbędnej ilości ciepłej wody. Kocioł dwufunkcyjny o mocy 21-25 kW jest w stanie dostarczyć ciepłą wodę w ilości 10-12 l/min, rozbudowany panel może jej potrzebować nawet 15-25 l/min.

Autor: Saunier Duval

SEMIA CONDENS - wiszący kocioł gazowy kondensacyjny, dwufunkcyjny, wyposażony we wbudowaną automatykę pogodową oraz zestaw do podłączenia kotła. Dobre rozwiązanie do małych instalacji

Kocioł stojący czy kocioł wiszący?

Kotły dwufunkcyjne zdecydowanie wygrywają z jednofunkcyjnymi pod względem ilości zajmowanego miejsca.

Jednofunkcyjne kotły stojące zwykle muszą być wyposażone w dodatkowy osprzęt (naczynia wzbiorcze, pompy, zawory), na który potrzebna jest spora przestrzeń. Całość, ze względu na rozmiary i mało estetyczny wygląd, nie bardzo nadaje się do umieszczenia w pomieszczeniu użytkowym takim jak kuchnia czy łazienka, na taki kocioł jest potrzebne osobne pomieszczenie - kotłownia.
Piec gazowy dwufunkcyjny to najczęściej kocioł wiszący, o rozmiarach niewielkiej szafki, a wszystkie elementy potrzebne do działania znajdują się w jego obudowie.

ZDANIEM EKSPERTA

Jak osiągnąć najwyższy komfort korzystania z kotła dwufunkcyjnego?

Radzi ekspert Piotr Plesiewicz, Inżynier Szkoleniowy marki Saunier Duval

Jeżeli zależy nam na możliwie wysokim komforcie c.w.u., możemy zdecydować się na zakup kotła dwufunkcyjnego z wbudowanym zasobnikiem. Saunier Duval opracował unikalny system przygotowywania i magazynowania ciepłej wody ISODYN 2 zastosowany w wiszących kotłach Isotwin H-Mod (z zamkniętą komorą spalania) i Isotwin Condens (kondensacyjny). ISODYN 2 to system dwóch połączonych ze sobą zasobników c.w.u. o łącznej pojemności 42 l. Ciepła woda przygotowywana jest przez kocioł na bieżąco, a w przypadku zwiększonego zapotrzebowania - pobierana jest dodatkowo z zasobników. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie może zapewnić komfort korzystania z ciepłej wody na poziomie zbliżonym do kotła jednofunkcyjnego z oddzielnym zasobnikiem. Kocioł taki, w zależności od modelu i mocy (25-35kW), jest w stanie wyprodukować c.w.u. w ilości od 185 l do nawet 230 l w ciągu 10 minut, a czas ponownego nagrzania wody w zasobnikach jest bardzo krótki i wynosi około 5 minut.

Do kotła można także podłączyć obieg cyrkulacji c.w.u., dzięki czemu ciepła woda będzie dostępna natychmiast w punktach poboru.

Duża moc kotła niezbędna jest do zapewnienia produkcji odpowiedniej ilości c.w.u., ale jest ona zwykle za duża w stosunku do zapotrzebowania małego domu na ciepło. Aby cieszyć się z komfortowej i elastycznej pracy instalacji c.o., warto jest dobrać urządzenie mogące zapewnić niski poziom mocy minimalnej. Dzięki technologiom H-Mod (kocioł Isotwin H-Mod) i ELGA (kocioł Isotwin Condens) urządzenie ma bardzo szeroki zakres modulacji mocy i (w zależności od modelu) zapewnia moc minimalną na poziomie 4-5 kW.

Przeczytaj dodatkowo:
Przegląd palników do kotłów

Palnik to bardzo ważny element kotła grzewczego. Urządzenie to wytwarza strumień ciepła o wysokiej...

Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Ciepło w domu - tanie i ekologiczne. Wybieramy...

Kocioł na paliwo stałe powinien być wygodny w obsłudze, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. Sprawdź,...

Usprawnienie instalacji ogrzewania gazowego –...

Planujesz wymianę kotła lub modernizację ogrzewania gazowego? Dowiedz się, czym charakteryzują się nowoczesne...

Kiedy inwestycja w ogrzewanie płaszczyznowe się...

Ogrzewanie płaszczyznowe to innowacyjny, energooszczędny i zarazem prosty w montażu system. Sprawdź też inne...