| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Podgrzewacz elektryczny

Podgrzewacz elektryczny

Komfort korzystania z ciepłej wody zależy przede wszystkim od rodzaju urządzenia wybranego do jej podgrzewania. Dobrym rozwiązaniem, na zapotrzebowanie na mniejsze lub większe ilości ciepłej wody, jest podgrzewacz elektryczny.

Podgrzewacze elektryczne mogą być przepływowe lub pojemnościowe. Jednak jako centralne źródło ciepłej wody instaluje się najczęściej podgrzewacz pojemnościowy. Przepływowy musiałby mieć moc co najmniej kilkunastu kilowatów (co jest kłopotliwe chociażby z powodu konieczności zamówienia dużej mocy w zakładzie energetycznym), a i tak nie zapewniałby komfortu tak jak duży podgrzewacz pojemnościowy.

Podgrzewacz pojemnościowy to zbiornik o pojemności najczęściej od 60 do 200 l z wbudowaną elektryczną grzałką. Nawet w dużym (o pojemności 200 l) moc grzałki to zwykle nie więcej niż 2 kW. Taki podgrzewacz podłącza się do zwykłego gniazda 230 V.

Trzeba jednak pamiętać, że im mniejsza moc i większa pojemność zbiornika, tym dłużej trwa podgrzewanie wody. Żeby zdążyła się ogrzać, zanim zaczniemy z niej korzystać, podgrzewacz trzeba uruchomić nawet kilkadziesiąt minut wcześniej. Podgrzewana jest zawsze cała objętość wody w zbiorniku i na ogół nawet po kąpieli zostaje jej w nim jeszcze sporo. Jeśli ostygnie, trzeba znów ją podgrzać, a to oznacza nieracjonalne wykorzystanie drogiej energii elektrycznej. W dobrze zaizolowanym zbiorniku po 24 godzinach temperatura wody obniża się mniej więcej o 8°C. Z tego widać, że eksploatacja podgrzewacza pojemnościowego musi kosztować więcej niż przepływowego, który podgrzewa tylko tyle wody, ile jest nam w danej chwili potrzebne.

Podgrzewacze elektryczne są wyposażone w proste układy regulacji do ustawienia temperatury, do jakiej ma być podgrzewana woda. Zwykle służy do tego pokrętło z naniesionymi wartościami temperatury. Po włączeniu podgrzewacza grzałka dostarcza ciepło do momentu, w którym woda w zbiorniku osiągnie wartość wybraną za pomocą pokrętła. Wtedy zamontowany w zbiorniku termostat automatycznie wyłącza grzałkę. Kiedy woda w zbiorniku nieco ostygnie, grzałka samoczynnie się uruchamia. Aby uniknąć niepotrzebnego podgrzewania wody w nocy lub w ciągu dnia, gdy nikogo nie ma w domu, trzeba odłączyć zasilanie podgrzewacza, wyjmując wtyczkę z gniazdka, chyba że podgrzewacz ma wbudowany zegar sterujący, który umożliwia zaprogramowanie czasu automatycznego uruchamiania i wyłączania grzałki. Wyłącznik czasowy można też dokupić osobno i na pewno warto to zrobić. Dzięki sterowaniu czasowemu podgrzewacz będzie mógł się uruchamiać, jeszcze zanim rano wstaniemy z łóżka. Wówczas po wejściu do łazienki do dyspozycji będziemy już mieli gorącą wodę.

Autor: KOSPEL

Pojemnościowy ogrzewacz wody Luna

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Podgrzewacze przepływowe mają ograniczoną wydajność, która zależy od mocy elementów grzejnych. Jeśli jest mniejsza niż 6 kW, mogą dostarczać maksymalnie 3 l/min wody o temperaturze 40°C. To wystarczy do umycia rąk lub naczyń, a więc nadają się one do zaopatrywania w ciepłą wodę jedynie jednego punktu poboru. Nazywa się je jednopunktowymi lub jednoczerpalnymi.
Zaletą takich podgrzewaczy jest to, że nie trzeba prowadzić na dużą odległość rur z ciepłą wodą. Jest ona podgrzewana w miejscu poboru, dzięki czemu nie czeka się, aż do niego dopłynie, nie występują też straty ciepła przez ścianki rur. Komfortową kąpiel pod prysznicem i napełnienie wanny w rozsądnym czasie zapewniają podgrzewacze przepływowe o mocy kilkunastu kilowatów. Są zasilane prądem trójfazowym. Do tak dużych odbiorników potrzebna jest specjalna instalacja elektryczna i odpowiednio duża moc przyłączeniowa określona w umowie z zakładem energetycznym.
Jedynie urządzenia o mocy kilku kilowatów są przeznaczone do zasilania ze zwykłego gniazda 230 V, mocniejsze potrzebują instalacji trójfazowej.

Autor: KOSPEL

Podgrzewacz przepływowy EPJ Optimus

WAŻNE

Bezpieczeństwo

Elektryczne podgrzewacze wody, które powinny być instalowane jak najbliżej miejsca poboru wody, siłą rzeczy umieszcza się w łazienkach. Wówczas trzeba zwrócić uwagę na stopień ich ochrony przed wilgocią, aby nie doszło do porażenia prądem osób korzystających z łazienki. Informuje o tym stopień ochrony IP, który zależy od szczelności obudowy urządzenia. Podgrzewacz oznaczony jako IP25 można umieścić nawet w strudze wody (a więc na przykład w kabinie prysznicowej), IP24 oznacza, że bezpieczne jest chlapnięcie na niego wodą. Podgrzewacze o mniej szczelnej obudowie nie powinny być umieszczane bezpośrednio w pobliżu umywalki, wanny, prysznica czy zlewu.

WARTO WIEDZIEĆ

Jaka moc

Jaki podgrzewacz przepływowy będzie nam potrzebny? Aby strumień wody o wydajności 1 l/min podgrzać od temperatury 10°C (mniej więcej taką ma zimna woda ze studni lub wodociągu zimą) do 40°C (wodę o tej temperaturze można już uznać za gorącą), moc podgrzewacza powinna wynosić 2,1 kW. Aby swobodnie korzystać z umywalki czy zlewozmywaka, potrzebna jest ciepła woda w ilości 5 l/min, do kąpieli pod prysznicem 6 l/min, a do w miarę szybkiego napełnienia wanny 10 l/min.
Zatem moc podgrzewacza przepływowego powinna wynosić odpowiednio:

  • dla umywalki bądź zlewozmywaka 5 · 2,1=10,5 kW,
  • dla prysznica 6 · 2,1=12,6 kW,
  • dla wanny 10 · 2,1=21 kW.

Jeśli przewidujemy jednoczesne korzystanie z kilku przyborów sanitarnych, trzeba zsumować odpowiednie z powyższych wartości. Moc większości produkowanych pod-grzewaczy elektrycznych jest zwykle zdecydowanie mniejsza od obliczonej powyżej. Kupując takie urządzenie, należy mieć świadomość, że ilość dostarczanej przez nie ciepłej wody w wielu sytuacjach nie zapewni komfortu korzystania z niej.

Podgrzewacze przepływowe o mocy kilkunastu kilowatów mogą zasilać instalację ciepłej wody użytkowej z kilkoma punktami poboru wody, pod warunkiem że nie są one od siebie bardzo oddalone. Podobnie jak w przypadku podgrzewaczy gazowych długość rury łączącej podgrzewacz z najdalszym punktem nie powinna przekraczać 6 m. W przeciwnym razie po odkręceniu kranu trzeba długo czekać, aż dopłynie do niego podgrzana woda.
Podgrzewacze przepływowe mogą mieć płynną regulację temperatury wody, ale wiele modeli umożliwia jedynie wybór jednej z dwóch lub trzech wartości, na przykład 30, 40 i 50°C. Często do dyspozycji jest tylko wybór podgrzewania z mocą pełną lub zredukowaną na przykład o jedną trzecią, a najprostsze modele mogą być całkowicie poz-bawione regulacji.

Dobrze jest, gdy podgrzewacz przepływowy ma układ automatycznie dostosowujący moc grzania do ilości przepływającej wody. Jeśli nie ma, trzeba się pogodzić z nieprzyjemnym zjawiskiem gwałtownego wzrostu temperatury wody przy zmniejszaniu jej strumienia.
W elektroniczne układy sterowania mocą są zwykle wyposażone podgrzewacze wieloczerpalne. Najbardziej zaawansowane mogą mieć układy zdalnego sterowania, które można zamontować w pobliżu punktu poboru wody, aby ułatwić kontrolę nad podgrzewaczem umieszczonym w tym wypadku w innym miejscu, nawet w innym pomieszczeniu.

WARTO WIEDZIEĆ

Jaki zasobnik

Jeśli woda ma być podgrzewana w podgrzewaczu pojemnościowym, trzeba się zastanowić, jakiej powinien być wielkości? To zależy od liczby osób mieszkających w domu. Jeżeli nie zależy nam na szczególnie wysokim standardzie i jesteśmy w stanie pogodzić się z oszczędnym gospodarowaniem ciepłą wodą, wystarczy, by zasobnik pomieścił 15-30 l wody na jednego mieszkańca. Zatem dla rodziny czteroosobowej pojemność zasobnika powinna wynosić 60-120 l. Jeśli chcemy mieć ciepłej wody pod dostatkiem, powinniśmy przewidzieć 30-60 l na osobę, czyli dla czteroosobowej rodziny zasobnik o pojemności 120-240 l. To wystarczy, jeżeli mamy standardowe wyposażenie łazienek, ale jeśli w domu jest duża (na przykład czteroosobowa) wanna albo kabina prysznicowa z hydromasażem, pojemność zasobnika nie powinna być mniejsza niż 300 l.

Miejsce montażu wodomierzy

Miejsce zamontowania powinno być łatwo dostępne, aby można było swobodnie montować i demontować...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Otulina rur - porównanie materiałów do izolacji...

Prawidłowa izolacja rur niesie ze sobą wiele korzyści. Dobrze dobrana otulina znacznie ograniczy straty...

Na co należy zwrócić uwagę przy wykonaniu...

Podczas budowy przyłącza wodociągowego należy przede wszystkim przestrzegać zaleceń znajdujących się w jego...

Jak znaleźć wodę na działce? Kiedy możliwa jest...

Budowa studni na działce może być dobrym rozwiązaniem jeżeli chcesz chociaż trochę obniżyć rachunki za...

Podgrzewacz pojemnościowy czy przepływowy?...

Wymiana niesprawnego podgrzewacza wody jest zadaniem priorytetowym. Podpowiadamy, jakie urządzenie do...

Wymień stary bojler na ogrzewacz pojemnościowy....

Typowy bojler, czyli zbiornik ciepłej wody użytkowej, nie zawsze spełnia oczekiwania użytkowników....