| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Plastikowe szambo

Plastikowe szambo

Mimo że sieć kanalizacyjna z roku na rok jest rozbudowywana, wciąż wiele gospodarstw domowych leży na terenach nieskanalizowanych. Dla ich mieszkańców często jedynym dostępnym sposobem odprowadzenia ścieków jest przydomowe szambo. 

Szczelne

Ścieki z bezodpływowego zbiornika nie mogą przedostawać się do gruntu i wód gruntowych. Dlatego zbiornik musi być szczelny. Jeśli jest wykonany z tworzywa, można być o to spokojnym. Niepotrzebne jest dodatkowe uszczelnianie na miejscu montażu.

Lekkie

Do budowy zbiorników wykorzystuje się najczęściej polietylen o wysokiej gęstości oraz żywice poliestrowe, tak zwane laminaty, zbrojone włóknem szklanym. Ich zaletą jest nieduży ciężar (zwłaszcza w porównaniu z betonowymi zbiornikami). Zależnie od pojemności ważą od mniej więcej 60 kg (1-1,5 m3). Łatwo je transportować i montować – zbiornik można więc posadowić nawet w miejscu, do którego nie dotrze samochód czy tym bardziej dźwig.

Odporne i trwałe

Tworzywo to materiał trwały i odporny na korozję chemiczną, dzięki czemu zbiorniki nie korodują i nie wchodzą w reakcje z otoczeniem.

Szamba z tworzywa mają jeszcze jedną ważną zaletę. Gdy przestają być potrzebne (bo do działki zostanie doprowadzona kanalizacja), nie trzeba ich wyrzucać. Można je:

  • odstąpić innemu użytkownikowi,
  • oddać do przeróbki (recyklingu),
  • zbierać w nich deszczówkę (po oczyszczeniu zbiornika przez otwór w jego boku),
  • wykorzystać jako osadnik w przydomowej oczyszczalni ścieków.

Niestety, delikatne

Zbiorniki z tworzywa mają też wady. Jedną z nich jest mała wytrzymałość na duże obciążenie. Producenci podają zwykle, jakiej grubości warstwą gruntu można przykryć zbiornik. Jeśli trzeba umieścić go głębiej (warstwa ziemi będzie grubsza), lepiej kupić zbiornik o zwiększonej wytrzymałości lub wzmocnić grunt nad zbiornikiem, układając żelbetową płytę nośną. Takie wzmocnienie jest zalecane również wtedy, gdy szambo znajduje się pod planowanym miejscem parkowania samochodu.

Jak duże?

Producenci oferują zbiorniki z tworzywa o pojemności od 1 do ponad 70 m3. Mniejsze można łączyć ze sobą, aby uzyskać wymaganą pojemność.
Zbiornik musi być na tyle duży, aby można w nim było gromadzić ścieki przez 10-14 dni. Przyjmuje się, że całkowite zużycie wody w ciągu dnia przez jednego domownika wynosi około 200 l. Dlatego pojemność zbiornika dla czteroosobowej rodziny powinna wynosić około 8 m3. Jeśli ścieki będzie się wywozić częściej, zbiornik może być mniejszy.
Pojemność zbiornika jest orientacyjna. Warto kupić zbiornik o wielkości dostosowanej do pojemności wozów asenizacyjnych, jakimi dysponuje lokalne przedsiębiorstwo zajmujące się wywozem płynnych nieczystości. Takie rozwiązanie będzie dla obu stron najlepsze pod względem wygody i kosztów.

Przy zbiorniku

Zbiornik na ścieki musi mieć otwór z zamocowaną nadbudową, zamykaną od góry klapą. Nadbudowy są różnej długości i można je kupić od razu ze zbiornikiem lub dokupić później – po osadzeniu zbiornika i dokładnym określeniu potrzebnej długości. Otwór umożliwia kontrolę poziomu ścieków w zbiorniku i jego opróżnianie.
Kontrola poziomu ścieków może być elektroniczna – w wybranym przez domowników miejscu umieszcza się wtedy sygnalizator poziomu ścieków, który współpracuje z czujnikiem zainstalowanym w zbiorniku i informuje o konieczności wywozu nieczystości.
Szambo powinno mieć odpowietrzenie wyprowadzone co najmniej 0,5 m ponad poziom terenu.

Zrób to sam

Zbiorniki z tworzywa można zamontować samodzielnie. Przy zakupie dostaje się instrukcję montażu. Za montaż zbiornika przez profesjonalistów trzeba zapłacić.

Na terenach, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki, zwykle konieczne jest zakotwienie zbiornika. Można:

  • przykryć go płytą żelbetową,
  • zamocować kotwami lub taśmami,
  • wykonać obciążenie betonowe.

Trzeba pamiętać o napełnieniu zbiornika wodą przed zasypaniem go ziemią, aby nie uległ uszkodzeniu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak doprowadzić rury kanalizacyjne do urządzeń...

Jeśli przy okazji remontu łazienki chcesz zmienić ustawienie sedesu, wanny lub brodzika, to musisz pamiętać...

FILM: Instalacja kanalizacyjna w domu - co...

Jak prawidłowo ułożyć instalację kanalizacyjną w zasypce pod podłogą na gruncie? Ile pionów i czy...

Zatkana rura. Przepychanie rury kanalizacyjnej

Gdy z umywalki nie chce spływać woda to znak, że rura kanalizacyjna jest zatkana. Przepychanie rury możesz...

Roślinna przydomowa oczyszczalnia ścieków i jej...

Przydomowe oczyszczalnie roślinne, czyli oczyszczalnie z filtrem roślinnym, zapewniają wysoki stopień...

Budowa i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków...

Budowę i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków najlepiej zaplanować na okres od wiosny do jesieni. W...

Remont domu: nowa łazienka. Tajniki przeniesienia...

Jeśli przy okazji remontu domu chciałbyś przenieść łazienkę w nowe miejsce lub urządzić kolejną, sprawdź...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.