| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Szamba plastikowe - czy warto kupić plastikowe zbiorniki na ścieki?

Szamba plastikowe - czy warto kupić plastikowe zbiorniki na ścieki?

Plastikowe szambo może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Mimo że sieć kanalizacyjna z roku na rok jest rozbudowywana, wciąż wiele gospodarstw domowych leży na terenach nieskanalizowanych. Dla ich mieszkańców często jedynym dostępnym sposobem odprowadzenia ścieków jest przydomowe szambo. 

Plastikowe szamba - zalety

 • Szambo plastikowe jest szczelne

Ścieki z bezodpływowego zbiornika nie mogą przedostawać się do gruntu i wód gruntowych. Dlatego zbiornik musi być szczelny. Jeśli jest wykonany z tworzywa, można być o to spokojnym. Niepotrzebne jest dodatkowe uszczelnianie na miejscu montażu.

 • Szamba z plastiku są lekkie

Do budowy zbiorników wykorzystuje się najczęściej polietylen o wysokiej gęstości oraz żywice poliestrowe, tak zwane laminaty, zbrojone włóknem szklanym. Ich zaletą jest nieduży ciężar (zwłaszcza w porównaniu z betonowymi zbiornikami). Zależnie od pojemności ważą od mniej więcej 60 kg (1-1,5 m3). Łatwo je transportować i montować – zbiornik można więc posadowić nawet w miejscu, do którego nie dotrze samochód czy tym bardziej dźwig.

 • Szamba plastikowe są trwałe

Tworzywo to materiał trwały i odporny na korozję chemiczną, dzięki czemu zbiorniki nie korodują i nie wchodzą w reakcje z otoczeniem.

 • Szamba plastikowe mają dodatkowe zastosowania

Szamba z tworzywa mają jeszcze jedną ważną zaletę. Gdy przestają być potrzebne (bo do działki zostanie doprowadzona kanalizacja), nie trzeba ich wyrzucać. Można je:

 • odstąpić innemu użytkownikowi,
 • oddać do przeróbki (recyklingu),
 • zbierać w nich deszczówkę (po oczyszczeniu zbiornika przez otwór w jego boku),
 • wykorzystać jako osadnik w przydomowej oczyszczalni ścieków.

Szamba plastikowe - wady

Zbiorniki z tworzywa mają też wady. Jedną z nich jest mała wytrzymałość na duże obciążenie. Producenci podają zwykle, jakiej grubości warstwą gruntu można przykryć zbiornik. Jeśli trzeba umieścić go głębiej (warstwa ziemi będzie grubsza), lepiej kupić zbiornik o zwiększonej wytrzymałości lub wzmocnić grunt nad zbiornikiem, układając żelbetową płytę nośną. Takie wzmocnienie jest zalecane również wtedy, gdy szambo znajduje się pod planowanym miejscem parkowania samochodu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wymiary szamba plastikowego

Producenci oferują zbiorniki z tworzywa o pojemności od 1 do ponad 70 m3. Mniejsze można łączyć ze sobą, aby uzyskać wymaganą pojemność. Zbiornik musi być na tyle duży, aby można w nim było gromadzić ścieki przez 10-14 dni. Przyjmuje się, że całkowite zużycie wody w ciągu dnia przez jednego domownika wynosi około 200 l. Dlatego pojemność zbiornika dla czteroosobowej rodziny powinna wynosić około 8 m3. Jeśli ścieki będzie się wywozić częściej, zbiornik może być mniejszy.

Pojemność zbiornika jest orientacyjna. Warto kupić zbiornik o wielkości dostosowanej do pojemności wozów asenizacyjnych, jakimi dysponuje lokalne przedsiębiorstwo zajmujące się wywozem płynnych nieczystości. Takie rozwiązanie będzie dla obu stron najlepsze pod względem wygody i kosztów.

Zbiornik na ścieki musi mieć otwór z zamocowaną nadbudową, zamykaną od góry klapą. Nadbudowy są różnej długości i można je kupić od razu ze zbiornikiem lub dokupić później – po osadzeniu zbiornika i dokładnym określeniu potrzebnej długości. Otwór umożliwia kontrolę poziomu ścieków w zbiorniku i jego opróżnianie.

Kontrola poziomu ścieków może być elektroniczna – w wybranym przez domowników miejscu umieszcza się wtedy sygnalizator poziomu ścieków, który współpracuje z czujnikiem zainstalowanym w zbiorniku i informuje o konieczności wywozu nieczystości.
Szambo powinno mieć odpowietrzenie wyprowadzone co najmniej 0,5 m ponad poziom terenu.

Samodzielny montaż szamba plastikowego

Zbiorniki z tworzywa można zamontować samodzielnie. Przy zakupie dostaje się instrukcję montażu. Za montaż zbiornika przez profesjonalistów trzeba zapłacić.

Na terenach, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki, zwykle konieczne jest zakotwienie zbiornika. Można:

 • przykryć go płytą żelbetową,
 • zamocować kotwami lub taśmami,
 • wykonać obciążenie betonowe.

Trzeba pamiętać o napełnieniu zbiornika wodą przed zasypaniem go ziemią, aby nie uległ uszkodzeniu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Wybieramy przydomową oczyszczalnię. Oczyszczalnia...

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to znacznie bardziej wygodna i pro środowiskowa alternatywa dla...

Z czego rury kanalizacyjne? Wybieramy rury...

Rury kanalizacyjne: rodzaje. Instalacja kanalizacyjna w domu jednorodzinnym może być wykonana z...

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jaką...

Zasada działania przydomowych oczyszczalni ścieków opiera się na naturalnych procesach biologicznych,...

Wody opadowe - przepisy. Jak zgodnie z prawem...

Według przepisów prawa wody opadowe są ściekami. Regulacje omawiające ich odprowadzanie zawarte są w...

FILM: Instalacja kanalizacyjna w domu - co...

Jak prawidłowo ułożyć instalację kanalizacyjną w zasypce pod podłogą na gruncie? Ile pionów i czy...