Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym

2018-10-29 22:04

Przydomowe oczyszczalnie ścieków z drenażem rozsączającym są stosunkowo tanie, łatwe w budowie i zapewniają wysoki stopień oczyszczania. Możesz je wybudować, o ile masz sporą działkę, a niej odpowiedni grunt. Ma je w swojej ofercie wiele firm, dlatego nietrudno wybrać odpowiednią do własnych potrzeb i możliwości.

Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym
Autor: HABA RL Nad rurami drenarskimi można ułożyć tunel z połówek kręgów (betonowych lub z tworzywa). To taka modyfikacja tradycyjnego drenażu służąca lepszemu natlenianiu, a w konsekwencji także intensywniejszemu oczyszczaniu ścieków (fot. HABA RL)

Na jakiej działce możliwa jest budowa oczyszczalni z drenażem?

Przydomowe oczyszczalnie z drenażem rozsączajacym warto budować, jeśli tylko pozwalają na to warunki gruntowo-wodne - spora działka, niski poziom wody gruntowej, grunt dobrze przepuszczalny, najlepiej piaszczysty lub instalacje i wyposażenie gliniasto-piaszczysty.

Jak działa oczyszczalnia ścieków z drenażem?

W oczyszczalni z drenażem ścieki po wstępnym oczyszczeniu w osadniku gnilnym są kierowane do układu drenów, czyli perforowanych rur ułożonych w ziemi, którymi są rozsączane do gruntu. W czasie gdy przepływają przez jego warstwy, zachodzą w nich procesy biologiczne powodujące dalsze oczyszczanie w warunkach tlenowych.

Ilość zanieczyszczeń ostatecznie zmniejsza się o blisko 95%.

Jak robi się drenaż?

Drenaż robi się z rur plastikowych o średnicy 110 mm i łącznej długości zależnej od liczby stałych użytkowników (na jednego mieszkańca potrzeba 12 m rury).

Minimalna i maksymalna długość pojedynczej nitki drenażu jest zwykle określona przez producenta systemu. W celu uzyskania wymaganej długości równolegle układa się więc kilka ciągów drenarskich (przeważnie od dwóch do czterech), zachowując między nimi minimum 1,5-metrowy odstęp.

Rury prowadzone ze spadkiem 0,5-1,5% w kierunku przepływu ścieków zakopuje się mniej więcej 40 cm pod powierzchnią terenu i co najmniej 1,5 m nad zwierciadłem wody gruntowej (jego poziom jest zmienny w ciągu roku, więc dla pewności trzeba brać pod uwagę najwyższy).

Rury otacza się warstwą żwiru i tłucznia oraz przykrywa geowłókniną, aby drobne grudki ziemi nie zatkały przestrzeni między ziarnami kruszywa, uniemożliwiając przesączanie się ścieków. Całość zasypuje się warstwą ziemi.

Na wlocie do drenażu montuje się studzienkę rozdzielającą z tworzywa, której zadaniem jest równomierne rozdzielenie strumienia ścieków do każdej z nitek, a na końcu jeden (wspólny dla wszystkich nitek) lub kilka (dla każdej nitki osobny) kominków napowietrzających. Ich zadaniem jest dostarczenie do drenażu powietrza koniecznego do prawidłowego oczyszczania ścieków.

Czy nad drenażem można sadzić rośliny?

Drenaż zajmuje sporą powierzchnię, a nad nim na działce nie wolno nic zbudować ani sadzić roślin (drzew, krzewów), których korzenie mogłyby zniszczyć rury. Dlatego na małych działkach często nie da się zbudować oczyszczalni z drenażem.

Powierzchnię standardowo przewidzianą na drenaż można zmniejszyć (nawet o 50%), układając dreny na pakietach rozsączających, czyli specjalnych modułach (ażurowych skrzynkach) z tworzywa. Można je układać w każdym gruncie i do nich przymocować rurę drenażową. Szerokość powierzchni filtracyjnej zależy od rodzaju gruntu i wynosi od 0,6 m na żwirze lub piasku do około 5 m na glinie.

Gotowe zestawy do budowy oczyszczalni

Oszczędni mogą poszukać gotowych zestawów (składających się z osadnika gnilnego, perforowanych rur i kształtek, studzienki rozdzielającej i zbiorczej z wywiewką, geowłókniny, a czasem również żwiru do obsypania rur drenażowych) do samodzielnego montażu zgodnie z instrukcją producenta. Powinni się upewnić, czy oczyszczalnia zamontowana własnymi siłami będzie objęta gwarancją.

Warto wiedzieć

Gdy warunki na działce są niesprzyjające do budowy oczyszczalni z drenażem

Można niekiedy zastosować zabiegi, które mimo wszystko na to pozwolą, na przykład grunt za słabo lub zbyt dobrze przepuszczalny wymienić na dobrze przepuszczalny albo zwiększyć odległość drenażu od wody gruntowej do wymaganego 1,5 m, układając go w tak zwanym kopcu filtracyjnym (nasypie). Usypuje się go z piasku lub dobrze przepuszczalnego gruntu rodzimego i przykrywa 40-centymetrową warstwą ziemi chroniącą go przed mrozem i wodami opadowymi. Można na nim posadzić rośliny o płytkim systemie korzeniowym (trawy, wrzosy). W osadniku lub w studzience za nim trzeba zainstalować pompę, która będzie tłoczyła ścieki do drenażu.

Nasi Partnerzy polecają