| muratordom.pl » Instalacje » Centralne odkurzanie » Centralne odkurzanie, idealny sposób na domowe porządki

Centralne odkurzanie, idealny sposób na domowe porządki

Centralne odkurzanie to rozwiązanie, które doceni każda gospodyni domowa - porządki jeszcze nigdy nie były taką przyjemnością... Jednak, zanim zaczniemy cieszyć się komfortowym sprzątaniem, warto przeanalizować nasze potrzeby, wybrać odpowiedni odkurzacz centralny i zaplanować liczbę gniazd ssących oraz automatycznych szufelek.

Wygodne sprzątanie - od czego zacząć?

Od... sznurka. Należy zmierzyć, ile potrzebujemy gniazd ssących, do których będziemy wkładać karbowany wąż do odkurzania. Sznurek powinien mieć 7,5 m lub 9 m, bo takie są najpopularniejsze węże (choć są i dłuższe, tyle że ich wadą staje się ciężar; wąż 9-metrowy waży 1,7 kg).
W czasie tego pomiaru pamiętajmy o meblach, które trzeba będzie ominąć. Nie może zostać nawet mały fragment podłogi, schodów czy garderoby, gdzie odkurzacz centralny nie sięgnie. Bez sensu jest skazywać się na dodatkowy odkurzacz przenośny albo bieganie w takie miejsca ze szczotką i szufelką.

Centralne odkurzanie sposobem na domowe porządki

Gniazda ssące sytuuje się najczęściej blisko środka domu i tamtędy też biegnie w ścianie pionowa rura. Później zakręca do jednostki centralnej w garażu albo pomieszczeniu technicznym. Generalna zasada jest taka: lepiej mieć swobodę dostępu przy odkurzaniu, niż ciągle gimnastykować się z przykrótkim wężem. Lepiej, jeśli rura w ścianie będzie dłuższa, niż decydować się na bardzo długi wąż. Dodatkowe gniazdo nie podwyższa znacząco kosztu instalacji i sprawności systemu.

Policzmy gniazda w domu, w którym odkurzanie jest przyjemnością. Na parterze dwa, trzy gniazda plus jedno na piętrze, do tego szufelka automatyczna w kuchni oraz gniazdo w garażu.
Szufelka automatyczna to szczelina przy podłodze. Można ją otworzyć stopą, wtedy odkurzacz automatycznie się włącza i wciąga podmiecione w jej pobliże śmieci. Są dwa miejsca w domu, gdzie automatyczna szufelka przydaje się szczególnie: w wiatrołapie i przy kominku. Kto mieszka w domu, ten wie, jak łatwo i w jakich ilościach wnosi się piasek i kurz. Kto pali w kominku, wie też, że drewno kruszy się, a popiół spada czasami na posadzkę. Wystarczy kilka ruchów szczotką, uruchomienie szufelki i jest czysto.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Z instalacją centralnego odkurzania - czysto i...

Centralne odkurzanie nie jest niezbędnym elementem wyposażenia, ale ten, kto je zamontuje podczas budowy lub...

Odkurzacz centralny. Jak dobrać system odkurzania...

Systemy odkurzania centralnego stają się bardzo popularne. Kiedy powinieneś zdecydować się na odkurzacz...

Wybór odkurzacza centralnego do domu: na co...

Odkurzacz centralny to znaczna pomoc w sprzątaniu domu. Jednak, aby spełniał on swoją funkcję warto podczas...

Czysto wokół wyspy w kuchni - montaż centralnego...

Jeśli planujemy wyspę w kuchni, warto ułatwić sobie sprzątanie przestrzeni wokół niej. Pomocne...

Gdzie najlepiej zamontować centralny odkurzacz -...

Chcesz zainstalować w swoim domu centralny odkurzacz. Nie masz pomysłu, gdzie najlepiej zamontować jednostkę...