| muratordom.pl » Instalacje » Centralne odkurzanie » Centralne odkurzanie, idealny sposób na domowe porządki

Centralne odkurzanie, idealny sposób na domowe porządki

Centralne odkurzanie to rozwiązanie, które doceni każda gospodyni domowa - porządki jeszcze nigdy nie były taką przyjemnością... Jednak, zanim zaczniemy cieszyć się komfortowym sprzątaniem, warto przeanalizować nasze potrzeby, wybrać odpowiedni odkurzacz centralny i zaplanować liczbę gniazd ssących oraz automatycznych szufelek.

Wygodne sprzątanie - od czego zacząć?

Od... sznurka. Należy zmierzyć, ile potrzebujemy gniazd ssących, do których będziemy wkładać karbowany wąż do odkurzania. Sznurek powinien mieć 7,5 m lub 9 m, bo takie są najpopularniejsze węże (choć są i dłuższe, tyle że ich wadą staje się ciężar; wąż 9-metrowy waży 1,7 kg).
W czasie tego pomiaru pamiętajmy o meblach, które trzeba będzie ominąć. Nie może zostać nawet mały fragment podłogi, schodów czy garderoby, gdzie odkurzacz centralny nie sięgnie. Bez sensu jest skazywać się na dodatkowy odkurzacz przenośny albo bieganie w takie miejsca ze szczotką i szufelką.

Centralne odkurzanie sposobem na domowe porządki

Gniazda ssące sytuuje się najczęściej blisko środka domu i tamtędy też biegnie w ścianie pionowa rura. Później zakręca do jednostki centralnej w garażu albo pomieszczeniu technicznym. Generalna zasada jest taka: lepiej mieć swobodę dostępu przy odkurzaniu, niż ciągle gimnastykować się z przykrótkim wężem. Lepiej, jeśli rura w ścianie będzie dłuższa, niż decydować się na bardzo długi wąż. Dodatkowe gniazdo nie podwyższa znacząco kosztu instalacji i sprawności systemu.

Policzmy gniazda w domu, w którym odkurzanie jest przyjemnością. Na parterze dwa, trzy gniazda plus jedno na piętrze, do tego szufelka automatyczna w kuchni oraz gniazdo w garażu.
Szufelka automatyczna to szczelina przy podłodze. Można ją otworzyć stopą, wtedy odkurzacz automatycznie się włącza i wciąga podmiecione w jej pobliże śmieci. Są dwa miejsca w domu, gdzie automatyczna szufelka przydaje się szczególnie: w wiatrołapie i przy kominku. Kto mieszka w domu, ten wie, jak łatwo i w jakich ilościach wnosi się piasek i kurz. Kto pali w kominku, wie też, że drewno kruszy się, a popiół spada czasami na posadzkę. Wystarczy kilka ruchów szczotką, uruchomienie szufelki i jest czysto.

Przeczytaj dodatkowo:
Planowanie i montaż instalacji centralnego...

Montaż odkurzacza centralnego najlepiej przewidzieć już w trakcie budowy. Jednostkę centralną powinno...

Montaż odkurzacza centralnego. Jak rozprowadzić...

Montaż odkurzacza centralnego przebiega w dwóch etapach. Najpierw rozprowadza się rury, a...

Gdzie najlepiej zamontować centralny odkurzacz -...

Chcesz zainstalować w swoim domu centralny odkurzacz. Nie masz pomysłu, gdzie najlepiej zamontować jednostkę...

Czysto wokół wyspy w kuchni - montaż centralnego...

Jeśli planujemy wyspę w kuchni, warto ułatwić sobie sprzątanie przestrzeni wokół niej. Pomocne...

Z instalacją centralnego odkurzania - czysto i...

Centralne odkurzanie nie jest niezbędnym elementem wyposażenia, ale ten, kto je zamontuje podczas budowy lub...

Centralne odkurzanie bez tajemnic: Jak dobierać...

Odkurzanie to dla wielu osób ciężki i przykry obowiązek. Wszelkie udogodnienia są więc mile widziane....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.