Suszenie drewna na "kanadyjczyka"

2010-03-03 16:55

Jak długo musi być suszone drewno w sposób naturalny (na powietrzu) na dom w technologii szkieletowej tzw. "kanadyjczyk". Jeden z wykonawców zapewniał mnie, że wystarczy nawet miesiąc, bo drewno traci wilgotność w sposób naturalny, nawet będąc już zabudowane. Stwierdził, że sztuczne suszenie drewna w suszarniach powoduje, że po kilku latach zacznie ono pękać.

Przykro mi to stwierdzić, ale wykonawca domu nie zna się lub nie chce się znać na wymogach, jakie musi spełniać drewno użyte do budowy domu. Nie będę tutaj rozpatrywał, jakie pobudki kierują takim wykonawcą, bo nie jest to moje zadanie.
Po pierwsze, najważniejsza informacja, z czego ma być wybudowany dom i jakie wymogi musi spełniać drewno użyte do budowy poszczególnych elementów tego domu zawarta jest w projekcie domu, czyli w jego przeliczeniach statycznych oraz w części konstrukcyjnej i opisowej budynku. I tutaj w części opisowej i w konstrukcyjnej projektu budynku znajdziemy taką informację np., że drewno (z drzew iglastych) użyte do budowy domu lub konstrukcji ścian, więźby dachowej, itp. powinno być klasy np. C24, C27 lub C30. Takich klas jest więcej i mogą one dotyczyć stosowania drewna litego lub drewna klejonego, iglastego lub liściastego.
Każda z klas wytrzymałościowych (np. C24, C27, C30) dla drewna iglastego zgodnie z Polską Normą musi spełniać określone warunki, co do występowania i udziału wad w drewnie oraz jego wilgotności.
Dla drewna konstrukcyjnego przyjmuje się zazwyczaj, że największa wilgotność drewna nie powinna przekraczać 22%. Jednak wytyczne wynikające z normy wytrzymałościowej na drewno czy zapisy zawarte w projekcie mogą zobowiązywać do użycia drewna o innej mniejszej wilgotności (18% - 20%) niż dozwolona największa wilgotność (22%).
Jeden fakt jest oczywisty, że nie powinno się stosować mokrego drewna (o dużej wilgotności) do budowy domów szkieletowych, ponieważ może być to dla nich szkodliwe.
Osiągnięcie przez drewno odpowiedniego określonego poziomu wilgotności uzależnione jest od przekroju tego drewna (drewno cienkie wysycha dużo szybciej niż drewno grube i bardzo szerokie, czyli o dużych przekrojach) temperatury i wilgotności powietrza oraz początkowej wilgotności drewna. Czas suszenia drewna w sposób naturalny (na powietrzu) od stanu całkowicie nasyconego (mokrego), czyli świeżo ściętego od razu przetartego na tarcicę dla osiągnięcia wilgotności 22% będzie wynosić przy bardzo dobrych warunkach pogodowych suszenia (niska wilgotność powietrza) i mniejszych przekrojach około 2 – 3 miesiące dla dużych przekroi i złych warunków atmosferycznych może być to rok i więcej. Teoretycznie nie da się określić jak długo powinno leżeć i suszyć się drewno na wolnym powietrzu, aby osiągnęło żądaną wilgotność i czy to będzie 3 miesiące czy może rok. Natomiast da się określić bardzo dokładnie czy ma już żądaną wilgotność. W celu pomiaru wilgotności drewna stosuje się wilgotnościomierze do drewna (nieduże urządzenie elektryczne z kolcami, które wbija się w drewno i wyświetlaczem, na którym wyświetlana jest wilgotność w %). W dzisiejszych czasach bardzo rzadko suszy się drewno w sposób naturalny. Drewno suszy się w suszarniach. Sztuczne suszenie drewna w suszarniach na pewno nie spowoduje takiego zjawiska, że po kilku latach zacznie ono pękać. Pękanie drewna jest procesem naturalnym i w drewnie wysuszonym czy naturalnie czy w suszarniach jest mniejsze niż w drewnie mokrym. Suszenie drewna ma właśnie doprowadzić do zmniejszenia pękania drewna lub wywołanie jego spękania w celu wyeliminowania takiego drewna do zastosowania np. w domu (sztuki, które nadmiernie popękają w trakcie suszenia są odrzucane, jako odpad lub wykorzystywane są po rozcięciu na drobne elementy). Stosowanie drewna mokrego przez wykonawców często chroni ich przed stratami, jakie mogliby ponieść w czasie jego suszenia ( pękanie i wypaczanie się drewna). Poza tym suszenie drewna w suszarni też kosztuje a przetrzymywanie drewna w celu naturalnego jego wysuszenia prze może ponad rok to dopiero koszt (zamrożone pieniądze, duży plac do składowania drewna, straty spowodowane sinizną, zabezpieczenie drewna na czas składowania przed grzybami i szkodnikami itp.).
Jakie zagrożenia wiążą się z użyciem do budowy drewna o nadmiernej (bardzo wysokiej) wilgotności.
Drewno takie ma mniejszą wytrzymałość na obciążenia. Po wyschnięciu ma mniejszy przekrój niż jest wymagany do zapewnienia pełnej wytrzymałości na obciążenia i wynikający z projektu. Może nadmiernie pękać i paczyć się. Jest narażone na pleśnienie, zarażenie grzybami a w konsekwencji na gnicie.
Polecam stronę internetową WWW.misoni.com.pl
Mgr inż. Janusz Lipok