Rachunki będące podstawą wystawienia faktury VAT za prace remontowe

2016-11-05 21:22

Przeprowadzaliśmy w domu remont łazienki. Wykonawca dokonał zakupu wszystkich potrzebnych materiałów. Po zakończonej pracy przedstawił nam tylko fakturę proforma odmawiając wglądu w rachunki za zakupione elementy. Czy jesteśmy uprawnieni do żądania przedstawienia tych rachunków? Pytanie powodowane jest znaczącymi niezgodnościami w oczekiwanej i faktycznej kwocie na fakturze.

Podstawową kwestią przy udzieleniu odpowiedzi na to pytanie jest ustalenie, jaka umowa łączyła Państwa z wykonawcą. Czy ustalenia obejmowały konkretne materiały, ewentualnie z określeniem maksymalnej ich wartości, wgląd w rachunki i rozliczenie się na tej podstawie, plus dodatkowo wynagrodzenie za wykonaną pracę, czy wykonawca miał pełną swobodę w wyborze materiałów, bez wcześniejszego ustalenia kwot maksymalnych, oraz bez zastrzeżenia rozliczenia się na podstawie przedstawionych rachunków.

 

Jedną z podstawowych zasad prawa cywilnego (prawa zobowiązań) jest zasada swobody umów. Określona jest ona w art. 353(1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks Cywilny ( Dz. U. 2016.380 z dnia 2016.03.22 ) - Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

 

Zgodnie z tą zasadą podmioty prawa mogą kształtować dowolnie treść łączącego je stosunku zobowiązaniowego, zgodnie ze swoimi oświadczeniami woli. Dodatkowo zasada ta daje pewność i dowolność przy wyborze kontrahenta. Strony zawierając umowę, mogą dostosować ją do własnych potrzeb, wedle upodobań, ograniczone są tylko przez przepisy obowiązującego prawa. Ograniczenie to dotyczy jednak tylko niektórych z umów wskazanych w kodeksie cywilnym i jest to np. umowa przeniesienia własności nieruchomości, która pod rygorem nieważności powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego. Przy umowie dotyczącej wykonania określonych prac remontowych przepisy prawa nie przewidują żadnych ograniczeń, czy zaostrzeń. Tak więc strony takiej umowy maja pełną dowolność przy jej kształtowaniu.

 

Biorąc powyższe pod uwagę, jeśli w umowie zlecono wykonawcy zakup materiałów potrzebnych do wykonania remontu, jednocześnie nie zaznaczając, iż ostateczne rozliczenie dotyczące zakupu tych materiałów nastąpi po przedstawieniu przez wykonawcę rachunków za zakup potrzebnych produktów, to wykonawca nie jest zobowiązany do ich przedstawienia. Oczywiście osoba, która jest rzetelnym pracownikiem i nie ma nic do ukrycia, nie powinna robić problemu z przedstawieniem takich rachunków. Można by więc uznać, iż takie działanie ze strony wykonawcy, świadczy o jego nieuczciwości i nie jest zgodne z zasadami współżycia społecznego. Jednakże, jeśli kwota za wykonany remont określona była przy zawieraniu umowy i obejmowała już koszt zakupu materiałów, strony się na tę kwotę zgodziły, to nie widzę podstaw, aby po zakończeniu pracy, żądać od wykonawcy przedstawienia rachunków. Inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby wykonawca, po zakończeniu remontu żądał kwoty wyższej niż pierwotnie ustalona. W takim przypadku jego obowiązkiem jest udowodnienie, iż poniósł wydatki wyższe, niż przewidywane.

 

Data publikacji: 28.12.2016