Przebudowa czapy kominowej z betonowej na klinkierową

2013-07-26 10:45

Dwanaście lat temu niedouczeni fachowcy murarze wybudowali mi kominy z cegły klinkierowej (w kolorze ceglastej dachówki). Czapę kominów wykonali z betonu z dodatkiem sadzy. Po kilku latach czapy te sukcesywnie się rozpadały, do tego stopnia, że odpadające elementy uszkadzały pobliskie dachówki. Czy uszkodzone czapy całkowicie zlikwidować i wykonać je zgodnie ze sztuką z właściwego betonu czy lepiej wykonać je z pełnej cegły klinkierowej? Czy występują specjalne ksztatki ukośne na pokrycie wierzchu czap?

W ofercie firmy Schiedel nie występują kształtki ukośne (jeżeli nad wylotem z komina ma Pan założony daszek to o kształtkach ukośnych myśli Pan zapewne dla zapewnienia spadku na zewnątrz dla wody deszczowej gromadzącej się na płaskiej poziomej powierzchni czapy).

 

Ponieważ najpopularniejsze systemy kominowe Schiedel są niewrażliwe na wodę deszczową wpadającą do wnętrza komina (u dołu komina jest umożliwione jej odprowadzenie do kanalizacji) to u góry komina zalecamy naszym klientom jedynie zabezpieczenie przestrzeni między wewnętrznym przewodem kominowym a zewnętrznym pustakiem.

 

Proponujemy więc zwykle wykonywanie płyt przykrywających kominy (czap) z betonu „wylewanego” wokół dodatkowego elementu stanowiącego zabezpieczenie przestrzeni wewnętrznej komina przed „wpadaniem” tam deszczu. Co prawda zarówno beton można uformować w taki sposób, aby zapewnić niewielki spadek w kierunku zewnętrznym, ale równie łatwo jest to zrobić z pełną cegłą klinkierową (zróżnicowaną grubością zaprawy pod cegłami).

 

Myślę jednak, ze trwalsza będzie płyta wykonana z betonu (z dodatkami zwiększającymi wodoszczelność betonu) niż płyta z cegły klinkierowej.

 

Pozdrawiam Mariusz Kiedos Specjalista ds techniki kominowej Schiedel Sp. z o.o.