Zamiana kaloryfera na ogrzewanie podłogowe

2015-03-03 10:20

Jaki jest koszt zamiany kaloryfera łazienkowego na ogrzewanie podłogowe w budynku z 1983 roku, mieszkanie własnościowe spółdzielcze, na parterze 3-piętrowego budynku nad zimną piwnicą. Mieszkanie o wysokości 245 cm. Ile trzeba wykuć podłogi (głębokość wkucia), żeby zmieścić izolację i rurki? Wymiar łazienki 190x150 cm + wnęka na pralkę przy drzwiach 65x40cm. Czy taka zamiana w ogóle jest możliwa, czy wymagana jest zgoda administracji?

Bezpieczniejszym rozwiazaniem było by połączenie dwóch systemów ogrzewania w łazience: grzejnik łazienkowy+ ogrzewanie podłogowe. W przypadku budynów z tego okresu wymagania odnoście izolacyjności budynków były zupełnie inne niż obecnie. Samo ogrzewanie podłogowe może nie być w stanie pokryć całkowitego zapotrzebowania na ciepło.

 

Dodatkowo zastosowanie nawet małego grzejnika łazienkowego pozwala na wysuszenie np mokrych ręczników. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest zawór TempCo VT, który pozwala na podpięcie jednej pętli ogrzewania podłogowego w istniejacej instalacji grzejnikowej. W przypadku podłogi nad pomieszczeniem nieogrzewanym Purmo zaleca minimalną grubość izolacji równą 105 mm. Optymalna grubość wylewki to 45 mm od poziomu rur. Reasumując przy zastosowaniu rurki o srednicy 16x2 wymagana rezerwa wysokości na ogrzewanie podłogowe wynosi ok 170 mm. Na początek zalecam udać się do administracji, aby zapytać czy montaż ogrzewania podłogowego jest w ogóle możliwy.