Wstawiać czy nie parasol nad kominem spalinowym? Czyszczenie przewodów kominowych - kiedy i jak?

2013-12-12 14:29

Jestem posiadaczem kotła kondensacyjnego 24/18 kW i mam pytanie o plusy i minusy wstawiania parasola nad kominem spalinowym. Mój system to rura 80/125, która nad dachem kończy się na 125 a 80 jest wyprowadzona jeszcze ok 1 m wyżej i zakończona właśnie parasolem. Pytam, bo spotkałem się z opinią, że do kotłów konsensacyjnych nie powinno zakładać się parasoli bo:   1. zwiększają opór przepływu spalin, 2. mogą powstawać tzw. korki lodowe.   Pytanie czy zdjąć ten parasol i czy coś tam jednak założyć (ustnik)?   Drugie pytanie dotyczy okresów czyszczenia przewodów kominowych - na czym polegają, co ile trzeba je robić i w jaki sposób skoro mam przewody dwuosiowe z kwasówki? Zdjęcie kominów w załączniku - kominy z przodu to kominy wentylacyjne, z tyłu kotła.  

Producenci kominów przed wprowadzeniem komina do sprzedaży i stosowania w budownictwie muszą wykonać szereg działań „legalizujących”. Należą do nich m.in. tzw. „badania typu”, które przeprowadza się w niezależnych (od producenta komina) jednostkach badawczych posiadających odpowiednie uprawnienia. Dopiero po uzyskaniu wymaganych certyfikatów kominy mogą być wprowadzone do sprzedaży.

 

W związku z powyższym jeżeli parasol, o którym Pan pisze nie został dołożony z „obcego” systemu kominowego lecz był na wyposażeniu komina (inaczej pisząc: komin jaki Pan zakupił zawierał również ten parasol jako element składowy całego zestawu elementów) to powinien być on zastosowany, gdyż cały komin (prawdopodobnie łącznie z tym parasolem) był poddawany procedurom badawczym, dzięki którym producent komina może go aktualnie sprzedawać. Pewność odnośnie tego, czy parasol może zostać usunięty lub zastąpiony innym elementem może dać jedynie kontakt z producentem tego komina (nie z dowolną firmą produkującą kominy lecz z dokładnie ta firmą, która wprowadziła do sprzedaży komin wybudowany u Pana).

 

Okresowe czyszczenie kominów (usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych) regulują odpowiednie przepisy ogólnobudowlane i są jednakowe dla wszystkich kominów danego typu. Dla kominów spalinowych częstotliwość ta wynosi co najmniej raz na kwartał. Najlepiej jeśli okresowy przegląd zostanie wykonany przez mistrza kominiarskiego i zostanie zakończony wydaniem protokołu wykonania okresowego przeglądu. Dzięki temu nawet w przypadku niespodziewanej awarii komina czy instalacji grzewczej nikt (np. ubezpieczyciel) nie będzie mógł Panu zarzucić niewykonania czy nienależytego przeprowadzenia czyszczenia komina.

 

Z pozdrowieniami