Sąsiad wykonał wysoki nasyp na działce blisko mojego ogrodzenia

2011-02-13 23:45

Na sąsiedniej działce wykonano nasyp. Szerokość nasypu to około 30 metrów, długość - 20 metrów w głąb działki. Wysokość nasypu to około 2 metry. Nasyp poprowadzony jest tak, że na granicy z moją działką jest prawie 2-metrowa ściana. Czy są jakieś przepisy mówiące o odległości nasypu od ogrodzenia?

Z opisu stanu faktycznego można wnioskować, że w przypadku opadów, działka zostanie zalana. Narusza to zapisy prawa wodnego. Wskazać należy, że można podnieść poziom działki, o ile nie zaburza to stosunków wodnych. Uwzględniając powyższe, należy wskazać, że zgodnie z art. 29 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 18.07.2001 r. - Prawo wodne: właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może zmieniać stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej - ze szkodą dla gruntów sąsiednich. W następstwie zaś spowodowania przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na tym gruncie szkodliwie wpływającej na grunty sąsiednie wójt, burmistrz lub prezydent miasta może w drodze decyzji nakazać właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom ( art. 29 ust. 3 ustawy).

Zatem podstawą prawną do dokonania podniesienia poziomu gruntu jest albo decyzja wójta, burmistrza lub prezydenta albo zgodnie z Art. 35. 1. Prawa Wodnego: Właściciele mogą w drodze ugody zmieniać stosunki wodne na gruntach, jeżeli zmiany te nie wpłyną szkodliwie na nieruchomości sąsiednie; nie dotyczy to wprowadzania ścieków do wody lub do ziemi.
2. Zatwierdzona przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta) ugoda zastępuje pozwolenie wodnoprawne. Decyzja zatwierdzająca ugodę jest ostateczna.