dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
PORADY EKSPERTÓW | muratordom.pl » Bezpłatne porady ekspertów » OKNOPLUS PP » Jak kupić dobre okna z PCV?

Ekspert odpowiada

Jak kupić dobre okna z PCV?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien z PCV, aby później uniknąć przykrych niespodzianek typu odkształcanie się ram czy wybrzuszanie profili. Proszę również o wyjaśnienie, na czym polega różnica między oknem zlicowanym i niezlicowanym oraz co to jest „ciepła ramka”.

doradca

Doradza ekspert z firmy OKNOPLUS PP

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien z PCV, aby później uniknąć przykrych niespodzianek:

Okno jest bardzo specyficznym wyrobem – pozornie większość okien wygląda tak samo, bez względu na producenta. Wszyscy mają okna 5-komorowe, zbliżone kolory w standardzie, podobne kształty profili… gdzie są w takim razie te różnice? Jest ich zaskakująco dużo jednak większość istotnych elementów jest niewidocznych na „pierwszy rzut oka”:
1. Profile mogą być klasy A, B lub C. Oznacza to, że ścianki konstrukcyjne profili mogą mieć 2,8 mm grubości w klasie A i poniżej 2,5 mm w klasie C. Różnica w grubości sięga, zatem nawet 11% i więcej. To niepozorne 0,5 mm odgrywa jednak bardzo istotną rolę.
Wybierając okna większość klientów zwraca przede wszystkim uwagę na „magiczną” ilość 5 komór, szerokość profilu 70 mm i cenę okna. To błąd, gdyż spore znaczenie ma klasa profilu. Przecież grubość ścianek profilu ma bezpośredni wpływ na statykę, wytrzymałość stolarki i możliwości konstrukcyjne. Gro nowej generacji 5-komorowych profili waży tyle samo, co „starsze modele” – które były 3 komorowe i miały szerokości 58–60 mm.
Warto zatem sprawdzić, z jakiej klasy profilu proponowane są okna. Klasa profilu podawana jest w Aprobacie Technicznej, którą powinien dysponować handlowiec.
2. Zbrojenie profili. Wszystkie profile PCV wymagają dodatkowego usztywnienia w postaci zbrojenia. Zbrojenia nie widać w gotowym wyrobie, więc informację o grubości zastosowanego zbrojenia warto zawrzeć w umowie. Zgodnie z wytycznymi powinno się stosować zbrojenie minimum 1,5 mm grubości w rozstawie nie rzadziej, niż co 30 cm.
3. Okucia. Wszystkie okna mogą się otwierać i uchylać. Większość producentów stosuje okucia znanych firm, ale niewielu z nich informuje o ilości punktów ryglowania zamontowanych w oknie. A to między innymi ilość tych elementów decyduje o cenie, szczelności i funkcjach okna. Można zatem „okuć” okno systemowo, ale można też w ramach oszczędności zastosować mniej elementów na niewidocznych częściach okna (góra, dół, z boku od strony zawiasów). W efekcie występują przedmuchy. Zbyt uboga kombinacja elementów okucia nawet najlepszej firmy nie zagwarantuje dobrego funkcjonowania, szczelności i bezpieczeństwa.
Niewiele osób wie, że dodatkowe elementy okucia takich jak stopniowanie uchyłu, zatrzask balkonowy, zaczepy przeciwwyważeniowe znacznie podnoszące komfort użytkowania, a są kalkulowane dopiero na zamówienie.
Na przykład dzięki zastosowaniu zaczepów oraz rolek ryglujących w kształcie grzybków można w pewien sposób zabezpieczyć okno przed włamaniem. Istotne jest jednak, aby zaczepy były przykręcone do stali wzmacniającej ramę 4 śrubami. A nie jak w wielu przypadkach – dwoma śrubami przykręcanymi do plastiku.
Nowością na rynku są okucia SELECT z zawiasami ukrytymi w luzie wrębowym, czyli w wolnej przestrzeni, która powstaje między ramami skrzydła i ościeżnicy po zamknięciu okna. Dzięki temu okna są szczelniejsze. Znika też problem z doborem osłonek na zawiasy pasujących do klamek i koloru profilu. Wykańczając bądź remontując dom nie ma obaw o ich zniszczenie, uszkodzenie tynkami, farbami itd.

4. Klamki też mogą być różne – choć wyglądają niemal identycznie. Jedne np. firmy Hoppe odlewane są ze stopów metali lekkich i mają gwarancję niezawodności działania przez minimum 10 000 cykli, inne są plastikowe i wyrabiają się w pierwszym roku „użytkowania”.
5. Kolor. Decydując o kolorze stolarki warto nawiązać zarówno do koloru elewacji, dachu, obróbki blacharskiej, jak również do wykończenia domu wewnątrz tj. do mebli, podłóg. Z naszych obserwacji wynika, że niewiele osób zwraca na to uwagę. Do niedawna najpopularniejszym kolorem był złoty dąb mimo, że trudno jest dopasować do niego choćby kolor dachu. Na rynku są też okna w nowoczesnej okleinie idealnie imitująca drewno, nie tylko pod względem koloru, ale i struktury. Taką ofertę pod handlową nazwą New Line ma np. firma Brygmann, są to kolory Cheyenne, Meranti, Montana, Tiama i Vermont.

Podsumowując:
- w umowie na zakup stolarki okiennej powinno być szczegółowo opisane deklarowane wyposażenie okien;
- zamawiając okna i drzwi wejściowe warto pamiętać, że jest to element konstrukcyjny, wbudowywany w ściany. W dalszej kolejności wykonywana jest elewacja, wewnątrz malowane są ściany, wykańczane podłogi, itd. Dlatego też decyzja o zakupie tego właśnie modelu i koloru stolarki musi być dokładnie przemyślana, nie może być spontaniczna. Jeśli wybór okaże się niewłaściwy i nie będziemy zadowoleni z efektu końcowego, na zmiany będzie już za późno;
- zakup okien do domu jednorodzinnego to poważny wydatek, dlatego też na ich wybór warto poświęcić więcej czasu i absolutnie nie kierować się jedynie ceną. Dobre okna powinny cechować się bezawaryjnością przez wiele, dlatego też trzeba być wnikliwym i o wszystko pytać.

Okna zlicowacne i niezlicowane
Hasła te określają kształt skrzydła okiennego. Okno jest niezlicowane, tzn. zewnętrzna ścianka profilu skrzydła jest przesunięta względem zewnętrznej ścianki profilu ramy /przykład http://www.oknoplus.com.pl/?pid=40/. [oknoplus.com.pl] Natomiast okno zlicowane oznacza, że zewnętrzna ścianka profilu skrzydła okna i zewnętrzna ścianka ramy tworzą jedną płaszczyznę /przykład http://www.oknoplus.com.pl/?pid=41/ [oknoplus.com.pl]

Co to jest ciepła ramka?
Ciepła ramka dystansowa to element szyby zespolonej, który w odróżnieniu od tradycyjnych ramek dystansowych zapewnia niewielkie przewodnictwo cieplne, a co za tym idzie ograniczenie zjawiska tzw. mostka termicznego.
Szkło oraz metal są dobrymi przewodnikami ciepła, dlatego na obszarze ramki dystansowej następuje duży ubytek ciepła tzw. mostek termiczny. SGG SWISS SPACER eliminuje to zjawisko prawie całkowicie

PORADY EKSPERTA

Problem z szybą zespoloną

Doradza ekspert z firmy OKNOPLUS PP

Jeżeli jest ta plama widoczna z odległości 2m, to powinno nadawać się do wymiany, jednak nie możemy być stroną w reklamacji. Proszę się zwrócić do producenta szkła o podanie tabeli wad.

Demontaż okien i ponowny montaż - jakie warunki?

Doradza ekspert z firmy OKNOPLUS PP

Proszę wyrywać stare okna w całości. Ponadto temperatura powinna być dodatnia, aby nie wyziębić mieszkania.

Montaż okna z PCV: kotwy

Doradza ekspert z firmy OKNOPLUS PP

Nie pogarsza to izolacyjności okna . A kotwa powinna być przykręcona blachowkrętem.

Montaż okien pvc w ścianie trójwarstwowej

Doradza ekspert z firmy OKNOPLUS PP

Zarówno kotwa jak piana pełni rolę stabilizacji okna, natomiast kotwy powinny być przykręcone 2+1.

Czy w oknach z PCV zawsze muszą być kratki wentylacyjne?

Doradza ekspert z firmy OKNOPLUS PP

Przepisy budowlane określają, że mimo to powinny być zastosowane nawiewniki w każdym oknie.

Jak usunąć przebarwienia z ramy okiennej?

Doradza ekspert z firmy OKNOPLUS PP

Niestety, przebarwienia raczej nie są do usunięcia.

Problem z montażem parapetów zewnętrznych

Doradza ekspert z firmy OKNOPLUS PP

W takiej sytuacji należy zamontować parapety poniżej otworu odwadniającego.

Czy zdemontowane okna można jeszcze raz zamontować?

Doradza ekspert z firmy OKNOPLUS PP

Tak, okna zdemontowane w jednym miejscu, mogą zostać ponownie zamontowane w innej lokalizacji.

Kolorowe okna PCV

Doradza ekspert z firmy OKNOPLUS PP

Okna PCV mają odpowiednie wzmocnienia - od 1,5 do 2 mm stali - wiec z pewnością się nie zniekształcają. Jeżeli chodzi o dobarwienie to również nie ma prawa takie zjawisko powstać.

Wymiana okna - czy potrzebna jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej?

Doradza ekspert z firmy OKNOPLUS PP

Tak, spółdzielnia musi wyrazić na to zgodę. Jeżeli nie wyrazi zgody, nie może Pan zmienić wyglądu zewnętrznego wyglądu budynku.

1 2 3 ... 13 » Archiwum
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.