Przeniesienie licznika energii elektrycznej - co jest ważne, jak to należy zrobić?

2014-01-07 11:06

Mam pytanie w sprawie przeniesienia licznika energetycznego z jednej ściany na drugą, ponieważ w tym miejscu zostanie dobudowany pokój i będzie on po prostu przeszkadzał. Prąd idzie ze słupa. Chciałbym przenieść naziemnie. Proszę o informację, co jest potrzebne i ile będzie to kosztowało.

Należy zacząć od kontaktu z Zakładem Energetycznym, który jest właścicielem licznika, jak i linii zasilającej licznik. Prawdopodobnie będzie wymagane, aby wystąpił Pan o nowe warunki przyłączenia, co wiąże się między innymi ze zrobieniem projektu, i wymaga czasu.

 

Możliwości są dwie:

  • zgłasza Pan sprawę do Zakładu Energetycznego, i czeka w kolejce na nowe przyłącze (rozwiązanie tańsze, ale zajmujące więcej czasu).
  • w uzgodnieniu z Zakładem Energetycznym wykonuje Pan całość prac na własny koszt, po czym bezpłatnie przekazuje Pan przyłącze na rzecz Zakładu Energetycznego (rozwiązanie droższe, ale szybsze).

 

W przypadku, gdy nie zmienia Pan wartości mocy, jaka jest dostarczana do budynku istnieje również możliwość, iż Zakład Energetyczny nakaże Panu wypełnić formularz rozplombowania licznika, po czym firma elektryczna z odpowiednimi uprawnieniami (jaką Pan znajdzie) dokonuje przełożenia licznika na nowe miejsce, a Zakład Energetyczny plombuje licznik. Tu decyzja zależy od Zakładu Energetycznego, pod który Pan podlega.

 

Przeniesienie licznika wraz z zabezpieczeniami na inną ścianę nie jest jedynym problemem, jaki przed Panem stanie. Prawo budowlane jednoznacznie definiuje, iż prace, które chce Pan przeprowadzić to PRZEBUDOWA, a to wiąże się z obowiązkiem doprowadzenia instalacji elektrycznej w Pana obiekcie do stanu technicznego, jaki obowiązuje w dniu wykonywania prac. W przypadku starszych instalacji wiąże się to z koniecznością całkowitej wymiany instalacji wewnątrz budynku na nową. Dość obszernie to zagadnienie opisałem w poradzie „Wymiana przewodów aluminiowych w sklepie motoryzacyjnym” http://muratordom.pl/eksperci/pytania/wymiana-przewodow-aluminiowych-w-sklepie/29692/

 

Wiele osób oraz pseudo fachowców (którzy nie są świadomi aktualnych przepisów) powie Panu, iż nie warto wymieniać instalacji, szkoda pieniędzy i czasu. Jeśli, czego nikomu nie życzę, nawet za kilka lat zdarzy się na terenie Pana domu śmiertelny wypadek na wskutek porażenia prądem elektrycznym, wówczas prokurator nie będzie szukał kompromisu tylko jednoznacznie z pomocą rzeczoznawców określi, czy instalacja elektryczna została wykonana zgodnie z projektem, czy projekt został wykonany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami i czy projekt został wykonany zgodnie z przepisami, jakie obowiązywały w czasie jej wykonywania. Jeśli odpowiedź na którekolwiek pytanie będzie brzmiała NIE, wówczas ubezpieczyciele mają podstawę do odmowy wypłaty odszkodowań, a strona poszkodowanego ma powody do dochodzenia od Pana swoich praw na drodze postępowania cywilnego. Coraz częściej się również zdarza, że producenci sprzętu elektronicznego, maszyn i innych urządzeń nie uznają gwarancji na swój sprzęt, często uszkodzenia sprzętu są spowodowane przepięciami. Również należy uwzględnić straty niematerialne, chociażby utratę danych z dysku komputera, np.: rodzinnych zdjęć.

 

Również zachęcam do zapoznania się z problemem, który został opisany w poradzie „Wymiana skrzynek elektrycznych w domku letniskowym i zabezpieczenia instalacji elektrycznej” http://muratordom.pl/eksperci/pytania/wymana-skrzynek-elektrycznych/29399/

 

W sprawie instalacji elektrycznej, ze względu na Pana własne dobro, polecam kontakt z rzetelnym elektrykiem, który na fakturę wykona modernizację instalacji elektrycznej. Faktura jest Panu potrzebna, aby w razie kłopotów mieć dowód, kto wykonywał instalację, a więc kto ponosi odpowiedzialność. Z elektrykiem powinna zostać zawarta umowa, w której zawrze Pan swoje oczekiwania, a więc zakres odpowiedzialności.

 

Wiele osób jest zdania, iż nie ma sensu inwestować w instalację elektryczną, skoro domek, czy mieszkanie jest ubezpieczone (również od przepięć). Mało kto natomiast szczegółowo czyta umowy. W umowie z ubezpieczycielem są zapisy, iż instalacja elektryczna musi być sprawna lub spełniać określone normy. W razie wystąpienia szkody powołani biegli ustalają, kiedy była robiona lub modernizowana instalacja elektryczna, a zatem, jakie normy i przepisy powinna spełniać instalacja. Jeśli biegli stwierdzą, iż instalacja elektryczna nie spełnia odpowiednich norm, jest to podstawą dla ubezpieczyciela do odmówienia wypłaty odszkodowania. Wówczas jedyną drogą dochodzenia swoich praw jest pozew cywilny przeciw elektrykowi, który wykonywał instalację (i tu przydaje się faktura oraz umowa).

 

Pozdrawiam