Dom energooszcędny a dofinansowanie

2015-03-27 11:54

Rozpoczniemy w tym roku budowę domu jednorodzinnego. Zależy nam na jego energooszczędności. Planujemy montaż pompy ciepła z rekuperatorem. Zastanawiamy się nad wnioskowaniem o dofinansowanie ogrzewania, ale mamy wątpliwość, czy koszty poniesione ze spełnieniem dodatkowych wymogów Ministerstwa nie przekroczą kwoty dofinansowania?

Bardzo trudno jest uzyskać pozytywny efekt ekonomiczny dopłaty z NFOŚ na etapie budowy. Dopłata daje nam, poza środkami finansowymi, pewność, że dom nie będzie "pseudo" energooszczędny i w perspektywie wieloletniego użytkowania, może być Pani pewna, że koszty się zwrócą. Zależy to również od wielu czynników, takich jak:

 

  • Konstrukcja bryły budynku
  • Skomplikowanie architektury itd.

 

Ważne, by zastosowane technologie budowlane oraz systemy były dobrze zaprojektowane pod kątem zużycia energii przez niezależnego audytora, co da 100% pewności, ile będzie nas kosztowało użytkowanie wymarzonego domu i unikniemy w ten sposób niespodzianek na rachunku.

 

Sama dopłata z NFOŚ nie jest dopłatą do rynku budowlanego a ma w pewnym stopniu rekompensować różnicę w wyższych kosztach budowy domu energooszczędnego czy pasywnego i w ten sposób zachęcić do budowy takich budynków, by w efekcie końcowym zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne w gospodarstwach domowych, co dalej przełoży się na zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery.