Jak przygotować dach pod blachodachówkę?

2015-03-31 17:05

Kupiłem domek, który ma odeskowny dach i niczym nie jest na razie pokryty. Chcę go pokryć blachodachówką. Czy dach mam obić papą i położyć na to kontrłaty i łaty, czy zamiast papy może być membrana dachowa? Dach ma powierzchnię 44m2. Poddasze jest mieszkalne. Jak przygotować dach przed położeniem blachodachówki?

Pojawienie się na rynku różnego rodzaju folii wstępnego krycia i membran zmieniło dotychczasowe podejście do budowy konstrukcji dachowej. Tradycyjne, sprawdzone rozwiązanie z pełnym deskowaniem i papą zaczęło ustępować nowoczesnemu i tańszemu rozwiązaniu z foliami. Co zatem wybrać? Z powyższym dylematem nie muszą mierzyć się właściciele domów z dachami płaskimi o nachyleniu do 12 stopni. Konstrukcja ich dachów bowiem, narażona m.in na zalegający zimą śnieg, musi być mocna i sztywna – stąd skazani są poniekąd na pełne deskowanie. W podobnej sytuacji są inwestorzy zamierzający pokryć swój dach blachą płaską lub pokryciami z gontu – gdyż wymagają one sztywnego i równego podłoża.

 

 

Ponieważ jednak w Polsce dominują domy o dachach spadzistych, a ich właściciele w dużej mierze decydują się na pokrycia ze stali (blachodachówki i panele dachowe), powyższe zagadnienie jest za każdym razem przedmiotem dyskusji i kalkulacji. Jeśli wziąć pod uwagę jedynie to ostatnie, to decyzja jest prosta – zastosowanie folii lub membran jest znacznie tańszym rozwiązaniem, które bardzo dobrze się sprawdza. Skąd zatem wątpliwości? Zalety pełnego deskowania Problem z wyborem wynika stąd, że pełne deskowanie choć droższe (koszt materiałów i robocizny), to niesie ze sobą szereg korzyści, dla których warto w nie zainwestować. Oto najważniejsze z nich:

 

 

  • większa sztywność i solidność całej konstrukcji dachu
  • w przypadku skomplikowanych dachów takie rozwiązanie zapewnia szczelność, którą ciężko byłoby osiągnąć kładąc folię
  • warstwa desek i papy stanowi dodatkowe wyciszenie wnętrza, co zyskuje szczególne znaczenie w przypadku, gdy mamy do czynienia z poddaszem użytkowym

 

 

Większe koszty zastosowania pełnego deskowania i papy zrekompensować może nieco inna właściwość tej tradycyjnej technologii, a mianowicie brak konieczności natychmiastowej instalacji pokrycia. Innymi słowy papa może z powodzeniem, nawet przez kilka sezonów, pełnić rolę pokrycia dachowego. Nie jest to być może najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia estetyki, pozwala jednak na zgromadzenie oszczędności poprzez odroczenie kosztów związanych z zakupem blachodachówki.

 

 

Pomimo powyższych argumentów zwolenników membran i folii wstępnego krycia nie brakuje. Błyskawiczny montaż i niższe koszty to tylko niektóre zalety poszycia z wykorzystaniem FWK. Specjaliści wskazują na jeszcze jedną ważną kwestię, która wiąże się z zagadnieniem zapobiegania gromadzenia wilgoci pod pokryciem. Folie i membrany o wysokiej paroprzepuszczalności doskonale odprowadzają wilgoć, dzięki czemu nie dochodzi do zawilgocenia drewnianej konstrukcji dachu, czy wełny ocieplającej strych.

 

 

Dzięki swoim właściwościom FWK o wysokiej paroprzepuszczalności (powyżej 1000g /m2/24h lub Sd poniżej 0,3) wymagają tylko jednej szczeliny dylatacyjnej, która odprowadzi wilgoć na zewnątrz, a warstwa ocieplenia, montowana pomiędzy krokwiami może się stykać z FWK. Ta ostatnia cecha sprawia, że do ocieplenia wykorzystywana jest cała wysokość krokwi. Tymczasem folie o niskiej paroprzepuszczalności lub pełne deskowanie z papą wymagają pozostawienia jeszcze jednej, „dolnej” pustki powietrznej pomiędzy FWK a ociepleniem. Oznacza to, że ocieplenie nie może stykać się z FWK lub deskowaniem, a zatem warstwa wełny musi być cieńsza. Jakie poszycie pod blachodachówkę? Wybór pomiędzy zastosowaniem folii a tradycyjnym deskowaniem jest sprawą indywidualną. Każde z tych rozwiązań jest dobre i niesie ze sobą konkretne korzyści. Bez względu na decyzję najważniejsze jest żeby ustrzec się błędów które mogą skutkować np. zatrzymywaniem wilgoci – mówi Rafał Kuczyński z firmy Blachy Pruszyński. Jeśli jednak inwestorzy mogą sobie pozwolić na większy wydatek, to warto przeznaczyć dodatkowe środki na odeskowanie dachu. Rozwiązanie to w połączeniu z blachodachówką, która należy do pokryć lekkich i nie obciąża konstrukcji, zapewni na lata solidny dach nad głową.