Budowa wiaty. Jakie są obowiązujące przepisy?

2011-10-28 16:53

Czy do budowy wiaty (słupy z zadaszeniem) muszę stosować te same przepisy obowiązujące dla budynków gospodarczych to jest: rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie? Jaka może być maksymalna powierzchnia wiaty? Jaka odległość od granicy? Czy taka sama jak dla budynków ze ścianami?

Warunki postawienia wiaty określa prawo budowlane (Dziennik Ustaw z 2006 r. Nr 156 poz. 1118 z dnia 7 lipca 1994 r.). Każda osoba zamierzająca postawić wiatę jako wolno stojącą budowlę i nie będącą budynkiem, czyli nie związaną trwale z gruntem powinna wiedzieć że:
- na budowę wiaty w rozumieniu prawa budowlanego nie wymagane jest pozwolenie na budowę,
- maksymalna powierzchnia zabudowy to 25 mkw,
- łączna liczba wolno stojących parterowych budynków gospodarczych (w tym wiat) na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw powierzchni działki.

Budowa wiaty wymaga zezwolenia ze strony właściwego organu (starostwa). W tym celu należy złożyć zgłoszenie wraz z załącznikami:
- oświadczenie zgłaszającego o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
- kopia mapy zasadniczej z zaznaczoną lokalizacją planowanej inwestycji.
- szkic i parametry techniczne projektowanego obiektu budowlanego.

Zgłoszenia należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych, a prace można rozpocząć jeżeli w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia "właściwy organ" nie wniesie sprzeciwu.
Oznacza to, że jest to wniosek o milczącą akceptację starostwa. Milczenie organu, czyli niewyrażenie sprzeciwu (który to sprzeciw przybiera postać decyzji administracyjnej) uprawnia do podjęcia robót budowlanych.

Przy budowie wiaty stosuje warunki określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 r., Nr 75, poz. 690).