dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
PORADY EKSPERTÓW | muratordom.pl » Bezpłatne porady ekspertów » MURATOR PROJEKTY » Jakie formalności czekają przed...

Ekspert odpowiada

Jakie formalności czekają przed rozbudową domu letniskowego?

Jestem właścicielem działki rekreacyjnej, na której jest postawiony dom letniskowy. Niebawem muszę usunąć z dachu eternit. Przy okazji mam zamiar powiększyć dom. Plany z lat poprzednich nie do końca oddają stan faktyczny, bo dom wzniesiony był chyba w latach 70/80-tych i nie ma odbioru technicznego. Ja stałem się właścicielem posesji dopiero w latach 90-tych.
Jakie powinienem podjąć procedury aby rozpocząć przebudowę?.
W moim przekonaniu powinienem:
1. wykonać nowy projekt,
2. przebudować posesję,
3. zgłosić do odbioru technicznego zgodnie z obecnym projektem.
Przebudowa domku będzie uwzględniała zamiar zamieszkania całorocznego.
Jakie procedury mnie czekają, gdybym chciał się w tym miejscu zameldować? Czy mogę tak zrobić, zgodnie z prawem budowlanym? Czy są firmy które kompleksowo zajmują się podobnymi zagadnieniami?

Ewa Cieślak

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

W przypadku rozbudowy budynku letniskowego należy spełnić podobne formalności jak w przypadku budowy budynku jednorodzinnego. Wymagane jest pozwolenie na budowę. Inwestycja musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy w przypadku braku planu. W wytycznych dotyczących zabudowy może być określona powierzchnia zabudowy, kształt dachu, jego kąt nachylenia, wysokość budynku. W przypadku braku aktualnej dokumentacji należy wykonać inwentaryzację. Osoba uprawniona dokonuje oceny stanu istniejącego, co ma istotne znaczenie zwłaszcza przy nadbudowie. Uprawniony projektant wykonuje projekt rozbudowy, projekt zagospodarowania działki. Należy zgłosić zakończenie budowy właściwemu inspektoratowi nadzoru budowlanego. W sprawie meldunku należy zwrócić się do urzędu gminy.
Są firmy wykonawcze, które zajmują się również usługami projektowymi.

Inny temat to sprawa usunięcia eternitu. Właściciel ma obowiązek zgłosić rozpoczęcie robót do właściwego terenowego organu administracji architektoniczno-budowlanej na 30 dni przed planowanym terminem. Starosta może nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonych robót budowlanych. Ta sytuacja ma miejsce w przypadku demontażu eternitu zawierającego włókna azbestowe, które są szkodliwe. Prace musi wykonać specjalistyczna firma, która posiada właściwe pozwolenia. Azbest po zdemontowaniu musi znaleźć się na odpowiednim składowisku. Należy kompletować dokumenty, m. in. poświadczenie specjalistycznego składowiska o przekazaniu odpadów.

ZADAJ PYTANIE

PORADY EKSPERTA

Warunki zabudowy a charakterystyka planowanej budowy

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

W celu ustalenia szczegółów należy skontaktować się z lokalnym urzędem. Zwykle wymaga się podania takich danych, jak: powierzchnia zabudowy, (całkowita, użytkowa), powierzchnia działki...

Zmiana konstrukcji dachu w zbudowanym domu, czekającym na odbiór. Czy jest możliwa?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Pytanie należy skierować do kierownika budowy i autora projektu. Należy też sprawdzić, czy lokalne wytyczne pozwalają na zbudowanie dachu dwuspadowego. Omawiana zmiana jest sklasyfikowana jako...

Pozwolenie na budowę garażu. Kiedy jest potrzebne?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Zgodnie z art. 29 i 30 ustawy Prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga m. in. budowa wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych...

Jak po latach zalegalizować adaptację poddasza?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Z uwagi na zmianę sposobu użytkowana części budynku oraz niezgodność z zatwierdzonym projektem, należy wystąpić z wnioskiem o zalegalizowanie samowoli do właściwego powiatowego inspektoratu nadzoru...

Budowa garażu z piwnicą - pozwolenie, czy zgłoszenie?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Zgodnie art. 29. ust. 1. pkt 2 ustawy Prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych...

Które zmiany w projekcie można uznać za istotne?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Zgodnie z art. 36a ust. 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu stanowi odstąpienie w zakresie: projektu zagospodarowania działki lub...

Otwory okienne w ścianie blisko sąsiedniego budynku. Co na to przepisy?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Zgodnie z § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w ścianie ...

Jaka powinna być odległość domu od drewnianych budynków z sąsiedniej działki?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie: jeżeli z...

Przeprojektowanie wnętrz domu z poddaszem użytkowym

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

W projekcie widać, że kuchnię oddziela od salonu ściana konstrukcyjna. W celu połączenia tych pomieszczeń z zachowaniem osi konstrukcyjnych można powiększyć otwór w tej ścianie, stosując...

Jakie są wymogi prawne odnośnie budowy wiat samochodowych i altan?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2c oraz art. 30 ust. 1 pkt 1 obowiązującej ustawy – Prawo budowlane budowa wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje...

1 2 3 ... 25 » Archiwum
Ewa Cieślak

Ewa Cieślak

Ekspert z firmy:

MURATOR PROJEKTY

Eksperci MURATOR PROJEKTY odpowiadają na pytania związane z doborem projektu z Kolekcji...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.