| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Szlifierka mimośrodowa, czyli gładko na okrągło - przegląd szlifierek mimośrodowych

Szlifierka mimośrodowa, czyli gładko na okrągło - przegląd szlifierek mimośrodowych

Szlifierka mimośrodowa to narzędzie, które z pewnością przyda się w warsztacie majsterkowicza. Szlifierki mimośrodowe nadają się zarówno do zgrubnego, jak i precyzyjnego szlifowania powierzchni płaskich i lekko zakrzywionych. Mogą być również używane do zdzierania starych powłok malarskich.

Tagi: narzędzia

Szlifierka mimośrodowa - zasada działania

Szlifierka mimośrodowa pracuje na zasadzie ruchu wahadłowego (jak w szlifierce oscylacyjnej) i nakładających się rotacji - płyta szlifierska wykonuje ruch obrotowy. Znakomicie sprawdza się do usuwania warstw z drewnianych elementów o równiej lub lekko ukształtowanej powierzchni.

Najważniejsze parametry szlifierek mimośrodowych

  • średnica tarczy – od niej zależy wydajność pracy. Im jest większa, tym szybciej oszlifuje się dużą powierzchnię. Najczęściej tarcze mają średnicę 150 lub 250 mm;
  • liczba oscylacji – oznacza ilość wychyleń, jakie tarcza wykonuje w ciągu minuty (przeważnie od 4000 do 26 000). Im więcej, tym szlifowanie jest dokładniejsze;
  • mimośrodowość – czyli wielkość wychylenia tarczy w stosunku do własnej osi, podawana jest w milimetrach. Im większa, tym efektywniejsze szlifowanie. Przeważnie wynosi około 5 mm.

Wyposażenie szlifierki mimośrodowej

Szlifierki mimośrodowe mogą być wyposażone w elektroniczny system wyboru wstępnej prędkości obrotowej. Pozwala on dostosować szybkość obrotów tarczy do poziomu dokładności szlifowania. Produkowane są również szlifierki mimośrodowe z automatycznym hamulcem. Po odsunięciu tarczy od szlifowanego materiału momentalnie zwalnia ona i obraca się bardzo powoli. Ważną funkcją jest też system odsysania pyłu. Dzięki niemu nie wbija się on zanadto między ziarna papieru ściernego.

Zobacz także:

Osprzęt szlifierki mimośrodowej

Tym, co trzeba dokupować regularnie, bo szybko się zużywa w szlifierce mimośrodowej, są krążki papieru ściernego różnej gradacji. Mocuje się je do tarczy na rzep. Oprócz papieru ściernego można doczepiać gumowe tarcze szlifierskie służące do wygładzania delikatnych materiałów oraz wełny polerskie i adaptery do ich mocowania.

Można również dokupić specjalną gąbkową podkładkę. Mocuje się ją na ruchomej tarczy, pod krążkiem papieru ściernego. Dzięki niej można szlifować powierzchnie o łagodnych wgłębieniach.

Budowa szlifierki mimośrodowej

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Budowa szlifierki mimośrodowej

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Szlifowanie - jak pracować szlifierką do drewna?...

Szlifierka do drewna to niezbędnik w warsztacie stolarza hobbysty. Szlifowanie drewna i materiałów...

Wyrzynarka do drewna - jak wybrać wyrzynarkę do...

Wyrzynarka to urządzenie, ktorym można wykonywać cięcia prostoliniowe w elementach drewnianych i...

Miniwkrętarka - zastosowania, parametry i...

Miniwkrętarka to elektoronarzędzie, ktróre można zabrać ze sobą wszędzie. Zmieści się w plecaku,...

Konkurs zakończony! Wiertarki rozdane! Dziękujemy...

Dziękujemy za udział w konkursie i wszystkie Wasze komentarze. Poniżej przedstawiamy listę nagrodzonych we...

Zestaw narzędziowy – niezbędnik każdego wykonawcy

Zestaw narzędziowy jest bardzo praktycznym zakupem. Po pierwsze, taki komplet ma szerokie zastosowanie...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT