| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Rodzaje młotków

Rodzaje młotków

Młotek to jedno z najprostszych i najstarszych narzędzi ręcznych, które towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów. Przez tysiące lat wraz z rozwojem naszej cywilizacji również młotek przeszedł znaczącą ewolucję.

Rodzaje młotków

Od wieków młotki używane są do różnego rodzaju prac, jednak najczęściej wykorzystujemy je do obróbki różnych materiałów, wbijania gwoździ czy klinów, a także do pracy z innymi narzędziami, np. z dłutem czy punktakiem. Specjalistyczne przeznaczenie młotka najczęściej determinuje jego budowę. W ofertach sklepów znajdziemy m.in. młotki ślusarskie, młotki ciesielskie i młotki stolarskie. Gdy przyjrzymy się im z bliska, zobaczymy czym różnią się od swoich dalekich przodków.

Obuch młotka

Współczesne młotki najczęściej wykonane są ze stali, gumy, plastiku lub drewna. Obuchy młotków stalowych (młotki ślusarskie, młotki ciesielskie, młotki stolarskie) hartuje się strefowo. Zabieg ten ma na celu zwiększenie wytrzymałości narzędzia. Strefy poddawane hartowaniu to końcówki obucha, a więc miejsca które są bezpośrednio narażone na uszkodzenia podczas pracy. Im bliżej środka obucha tym stopień hartowania jest mniejszy. Dzięki takiemu rozwiązaniu w części obucha, która łączy się z trzonkiem, stal zachowuje większa sprężystość. Sprawia to, że cały obuch jest bardziej odporny na pęknięcia.

Autor: Topex

a) młotek ciesielski, b) młotek stolarski, c) młotek ślusarski

Trzonek młotka

Newralgicznym punktem jest miejsce łączenia obucha z trzonkiem. W młotkach z drewnianym trzonkiem najczęstszym sposobem łączenia jest tzw. podwójne klinowanie. Stosuje się do niego jeden klin drewniany oraz jeden, bądź dwa kliny stalowe.
W popularnych ostatnio młotkach o trzonkach wykonanych z włókna szklanego stabilne i wytrzymałe łączenie producenci uzyskują stosując odpowiednie kleje. W przypadku stalowych trzonków, najefektywniejsze połączenie ich z obuchem zapewni kołek rozprężny przechodzący przez obie części. Młotki o gumowym obuchu najczęściej łączy się z trzonkiem za pomocą wbicia w niego specjalnego, stalowego sztyftu.

Młotek ciesielski

Młotek ślusarski

Trzonek jest tą częścią młotka, z którą nasza dłoń ma bezpośredni kontakt podczas pracy. Dlatego, w jego budowie tak istotna jest  ergonomia. Odpowiednio dobrany kształt i materiał trzonka muszą zapewniać pewny, ale także wygodny i bezpieczny chwyt.

W tym celu, w młotkach o drewnianym trzonku stosuje się drewno hikorowe. Charakteryzuje się ono dużą sprężystością, dzięki czemu drgania powstające podczas pracy są redukowane. Sprawia to, że wibracje przenoszone na dłoń są częściowo tłumione. W przypadku młotków o trzonkach wykonanych z włókna szklanego i metalu mamy do czynienia z trochę bardziej skomplikowaną technologią. Dla zapewnienia odpowiedniego rozwiązania stosuje się w nich uchwyty wykonane z miękkiego tworzywa (ewentualnie z połączenia kilku tworzyw o różnej twardości). Tego typu uchwyty nazywa się czasami antyszokami (od ang. anti-shock), ze względu na wysoką absorpcję i redukcję drgań. Duża plastyczność używanych w tym celu tworzyw powoduje, że są ergonomicznie uformowane i świetnie leżą w dłoni.

Dobry młotek to przede wszystkim wytrzymałość i wygoda pracy. Zastanawiając się nad wyborem narzędzia odpowiedniego dla siebie, powinniśmy przede wszystkim dopasować je do swoich potrzeb. Różnorodność kształtów i użytych materiałów powinna ułatwić nam zadanie. Z pewnością kilka informacji zaprezentowanych powyżej pomoże nam w trafnym dokonaniu wyboru.

Szlifowanie - jak pracować szlifierką do drewna? VADEMECUM

Szlifierka do drewna to niezbędnik w warsztacie stolarza hobbysty. Szlifowanie drewna i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wiertarki dla majsterkowiczów

Wiertarki, produkowane z myślą o amatorach, są proste w użyciu, wygodne i tańsze od profesjonalnych. 

Dla niej i dla niego: przybornik domowego...

Gdy mamy czas i trochę umiejętności, sami próbujemy malować nasze domy – od zewnątrz i od...

Od pacy do gąbki. Narzędzia do glazury i terakoty

Układanie płytek to jedna z prac wykończeniowych, do których chętnie sami się zabieramy. Potrzeba do tego co...

Zestaw narzędziowy – niezbędnik każdego wykonawcy

Zestaw narzędziowy jest bardzo praktycznym zakupem. Po pierwsze, taki komplet ma szerokie zastosowanie...

Gniazdko elektryczne może przenieść nie tylko...

Wskazujemy, w jaki sposób samodzielnie przenieść gniadko elektryczne na ścianie. Przemeblowanie lub...

15 narzędzi, które musisz mieć w domowym...

Domowy warsztat u każdego wygląda inaczej w zależności od potrzeb i zainteresowań. Są jednak narzędzia, bez...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT