| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Czym się różni wkrętak od wkrętaka

Czym się różni wkrętak od wkrętaka

Wkrętak to podstawa wyposażenia każdego warsztatu. To najczęściej używane w domowych remontach i naprawach narzędzie jest nieodzownym atrybutem każdego majsterkowicza oraz profesjonalisty.

Autor: NEO Tools

Z pozoru prosta budowa wkrętaka kryje kilka, na pierwszy rzut oka niewidocznych, rozwiązań technologicznych. Zapoznanie się z tajnikami budowy tego narzędzia pozwoli nam na dokonanie najlepszego wyboru przy zakupie.

Każdy wkrętak składa się z dwóch podstawowych części – grotu i rękojeści. Grot, czyli część robocza wkrętaka powinna być wykonana z odpowiednio trwałego materiału. Bardzo dobrze w tej roli spisuje się stop stali chromowo-molibdenowej (CrMo) używanej przez producentów profesjonalnych narzędzi takich jak np. NEO. Stop ten posiada wysokie parametry twardości przez co zapewnia należytą wytrzymałość. Stal CrMo jest także odporna na działanie wysokiej temperatury i nie ulega odkształceniu. Dobrze, gdy końcówka robocza grota, która bezpośrednio styka się z łbem śruby, została dodatkowo zahartowana. Dzięki hartowaniu końcówka jest twardsza, co wydłuża żywotność całego wkrętaka. Czasami można także spotkać końcówki namagnesowane. Takie rozwiązanie istotnie ułatwia pracę, gdyż po wykręceniu śruba nie spadnie lecz pozostanie na końcówce wkrętaka. To szczególnie przydatne w przypadku gdy mamy utrudniony dostęp do miejsca, z którego śruba została wykręcona.

Newralgicznym punktem wkrętaka jest połączenie grotu z rękojeścią. Jedną z najczęstszych przyczyn awarii wkrętaków jest wyłamanie części roboczej z rękojeści. Aby taka sytuacja nie miała miejsca grot powinien być zatopiony w uchwycie odpowiednio głęboko. Dzięki temu grot z pewnością nie wyłamie się, nawet podczas wykorzystania wkrętaka do prac związanych z podważaniem.

Również rękojeść powinna być wykonana z odpowiedniej jakości materiałów. Uchwyt powinien być z jednej strony wygodny w chwycie, a z drugiej jak najbardziej wytrzymały. Aby osiągnąć ten efekt producenci narzędzi stosują połączenie dwóch materiałów.

Zewnętrzna warstwa uchwytu wykonana powinna być z miękkiego materiału, który jednocześnie przeciwdziała ślizganiu się w dłoni. Do tego celu świetnie nadają się różnego rodzaju materiały gumopodobne, często o podwyższonych parametrach trwałości. Wewnętrzna warstwa uchwytu powinna być wykonana z twardego i wytrzymałego materiału. Solidny trzon rękojeści zapewnia długoletnie użytkowanie nawet przy dużej częstotliwości pracy.

Innym ważnym elementem na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru wkrętaka to kształt rękojeści. Powinna być ona ergonomicznie wyprofilowana, tak aby narzędzie dobrze trzymało się w dłoni. Dobry profil uchwytu zmniejsza obciążenia dłoni i zapewnia optymalny moment obrotowy podczas pracy. Jest to szczególnie ważne w przypadku narzędzi wykorzystywanych do intensywnej, długotrwałej pracy. Dzięki rozwiązaniom takim jak np. trójgraniasty uchwyt wkrętaków NEO dłoń mniej się męczy, pozwalając na wydajną i precyzyjną pracę.

Jeśli zaopatrzymy nasz warsztat w porządne wkrętaki możemy mieć pewność, że będą nam dobrze służyły przez długie lata. Kupując nowe wkrętaki naprawdę warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Oszczędzi nam to czas i nerwy związane z częstą wymianą tego podstawowego narzędzia.

Gniazdko elektryczne może przenieść nie tylko elektryk. Oto rzetelny poradnik

Wskazujemy, w jaki sposób samodzielnie przenieść gniadko elektryczne na ścianie....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Od pacy do gąbki. Narzędzia do glazury i terakoty

Układanie płytek to jedna z prac wykończeniowych, do których chętnie sami się zabieramy. Potrzeba do tego co...

Wiertarko-wkrętarki - specjalistki od w(y)krętów...

Wiertarko-wkrętarka przyda się do większych prac, np. zamocowania płyt gipsowo-kartonowych do stelaża czy...

Dla niej i dla niego: przybornik domowego...

Gdy mamy czas i trochę umiejętności, sami próbujemy malować nasze domy – od zewnątrz i od...

Elektryczne miniwkrętarki - pomocne...

Te elektoronarzędzia można je zabrać ze sobą wszędzie. Zmieszczą się w plecaku, damskiej torebce, saszetce...

Pompa do wody, czyli jak poradzić sobie z zalaną...

W czasie roztopów i po gwałtownych opadach w wielu piwnicach, garażach i wokół domu zalega...

Narzędzia do drewna - jakie narzędzia stolarskie...

Narzędzia do drewna - ich zestaw powinien znaleźć się w warsztacie każdego majsterkowicza. Ponieważ nie łatwo...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT