| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Czym się różni wkrętak od wkrętaka

Czym się różni wkrętak od wkrętaka

Wkrętak to podstawa wyposażenia każdego warsztatu. To najczęściej używane w domowych remontach i naprawach narzędzie jest nieodzownym atrybutem każdego majsterkowicza oraz profesjonalisty.

Autor: NEO Tools

Z pozoru prosta budowa wkrętaka kryje kilka, na pierwszy rzut oka niewidocznych, rozwiązań technologicznych. Zapoznanie się z tajnikami budowy tego narzędzia pozwoli nam na dokonanie najlepszego wyboru przy zakupie.

Każdy wkrętak składa się z dwóch podstawowych części – grotu i rękojeści. Grot, czyli część robocza wkrętaka powinna być wykonana z odpowiednio trwałego materiału. Bardzo dobrze w tej roli spisuje się stop stali chromowo-molibdenowej (CrMo) używanej przez producentów profesjonalnych narzędzi takich jak np. NEO. Stop ten posiada wysokie parametry twardości przez co zapewnia należytą wytrzymałość. Stal CrMo jest także odporna na działanie wysokiej temperatury i nie ulega odkształceniu. Dobrze, gdy końcówka robocza grota, która bezpośrednio styka się z łbem śruby, została dodatkowo zahartowana. Dzięki hartowaniu końcówka jest twardsza, co wydłuża żywotność całego wkrętaka. Czasami można także spotkać końcówki namagnesowane. Takie rozwiązanie istotnie ułatwia pracę, gdyż po wykręceniu śruba nie spadnie lecz pozostanie na końcówce wkrętaka. To szczególnie przydatne w przypadku gdy mamy utrudniony dostęp do miejsca, z którego śruba została wykręcona.

Newralgicznym punktem wkrętaka jest połączenie grotu z rękojeścią. Jedną z najczęstszych przyczyn awarii wkrętaków jest wyłamanie części roboczej z rękojeści. Aby taka sytuacja nie miała miejsca grot powinien być zatopiony w uchwycie odpowiednio głęboko. Dzięki temu grot z pewnością nie wyłamie się, nawet podczas wykorzystania wkrętaka do prac związanych z podważaniem.

Również rękojeść powinna być wykonana z odpowiedniej jakości materiałów. Uchwyt powinien być z jednej strony wygodny w chwycie, a z drugiej jak najbardziej wytrzymały. Aby osiągnąć ten efekt producenci narzędzi stosują połączenie dwóch materiałów.

Zewnętrzna warstwa uchwytu wykonana powinna być z miękkiego materiału, który jednocześnie przeciwdziała ślizganiu się w dłoni. Do tego celu świetnie nadają się różnego rodzaju materiały gumopodobne, często o podwyższonych parametrach trwałości. Wewnętrzna warstwa uchwytu powinna być wykonana z twardego i wytrzymałego materiału. Solidny trzon rękojeści zapewnia długoletnie użytkowanie nawet przy dużej częstotliwości pracy.

Innym ważnym elementem na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru wkrętaka to kształt rękojeści. Powinna być ona ergonomicznie wyprofilowana, tak aby narzędzie dobrze trzymało się w dłoni. Dobry profil uchwytu zmniejsza obciążenia dłoni i zapewnia optymalny moment obrotowy podczas pracy. Jest to szczególnie ważne w przypadku narzędzi wykorzystywanych do intensywnej, długotrwałej pracy. Dzięki rozwiązaniom takim jak np. trójgraniasty uchwyt wkrętaków NEO dłoń mniej się męczy, pozwalając na wydajną i precyzyjną pracę.

Jeśli zaopatrzymy nasz warsztat w porządne wkrętaki możemy mieć pewność, że będą nam dobrze służyły przez długie lata. Kupując nowe wkrętaki naprawdę warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Oszczędzi nam to czas i nerwy związane z częstą wymianą tego podstawowego narzędzia.

Przeczytaj dodatkowo:
Wyrzynarki: po prostej i zygzakiem - przegląd...

Wyrzynarka jest niezbędna w warsztacie każdego majsterkowicza. Przyda się do przycinania różnych...

Elektronarzędzia przydatne w czasie remontu domu...

Planujesz remont domu? Przed Tobą porządki w ogrodzie? Skompletuj odpowiednie elektronarzędzia, które...

Wiertarko-wkrętarki - specjalistki od w(y)krętów...

Wiertarko-wkrętarka przyda się do większych prac, np. zamocowania płyt gipsowo-kartonowych do stelaża czy...

Narzędzia do drewna: imadła, piły, dłuta -...

Kompletujesz domowy warsztat, szukasz odpowiednich narzędzi - wiertarki, młotki, śrubokręty... Nie łatwo...

Niezbędnik majsterkowicza. Te narzędzia musisz...

W domowym warsztacie podstawą są narzędzia do prostych napraw. Warto go stopniowo wzbogacać o nowe przybory....

Zasilanie awaryjne. Wybieramy odpowiedni agregat...

Na własną elektrownię stać raczej niewielu, ale do pewnego stopnia mogą nam ją zastąpić stosunkowo...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.