| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Zasady murowania ścian działowych z bloczków i innych materialów - galeria

Zasady murowania ścian działowych z bloczków i innych materialów - galeria

Ściany działowe można wznosić zaraz po zbudowaniu ścian konstrukcyjnych albo dopiero po wykonaniu stropów i konstrukcji wyższej kondygnacji. Zasady murowania takich ścian nie są skomplikowane i warto je poznać.

Położenie murowanych ścian działowych

Usytuowanie ścian działowych z materiałów murowych musi być przewidziane w projekcie i uwzględnione przez konstruktora w obliczeniach zmiennego obciążenia stropów, bo mogą wymagać jego wzmocnienia. Zależy to od rodzaju stropu i wyboru materiału na ściany. Możliwość zmiany położenia ściany działowej musi być sprawdzona przez konstruktora.

Podstawowe zasady murowania ścian działowych

  • Bloczki, płytki lub pustaki układa się warstwami, z przesunięciem i zachowaniem prawidłowego wiązania materiału oraz grubości spoin, zależnie od ich rodzaju.
  • Ściany działowe powinny być oparte na podłodze na gruncie lub stropie, ale z nimi niepołączone trwale, tak żeby każdy element mógł się swobodnie odkształcać bez wzajmnego wywierania na siebie nacisku. Dlatego muruje się je na tak zwanej warstwie poślizgowej, którą może stanowić pas papy lub grubej folii polietylenowej.
  • Nie należy ich łączyć ze stropem również dlatego, żeby nie przenosić drgań. W tym celu można położyć na warstwie poślizgowej podkładki z filcu.
  • Między ścianą a stropem powyżej niej zostawia się odstęp o wysokości 1-3 cm, który później wypełnia się materiałem trwale elastycznym, na przykład pianką poliuretanową lub wełną mineralną.

Stabilność ścian działowych

Żeby ściana działowa była stabilna, musi być połączona ze ścianami nośnymi. W czasie ich budowania w co drugim rzędzie należy pozostawić w nich wgłębienia, w które później wmuruje się odpowiedni element ściany działowej. Jest to najpewniejsze i najtrwalsze połączenie na tak zwane strzępia. Dobrze wymurowane i tak połączone ściany na pewno nie popękają w narożnikach. Drugim sposobem jest wmurowanie ściany działowej w bruzdę pozostawioną w ścianie nośnej. Możesz też zastosować metalowe kotwy wmurowywane w co drugą poziomą spoinę i przytwierdzone kołkami lub wkrętami do ściany nośnej. Tę metodę zaleca wielu producentów nowoczesnych materiałów murowych. Warto ją stosować, tym bardziej że jest ona prosta i łatwa. Pewien problem mogą stanowić wolno stojące ściany działowe, zwykle dość wąskie, pełniące funkcję dekoracyjną i niepołączone z żadną ścianą nośną. Aby były stabilne, powinny być zbrojone cienkimi drabinkami lub prętami średnicy 6 w co drugiej spoinie.

Obciążanie ścian

Na ścianach działowych wiesza się nie tylko wiele ozdób, ale też elementy wyposażenia domu. Te, które musisz tu wziąć pod uwagę, to na przykład szafki kuchenne, półki na książki, szafki i urządzenia podwieszane w łazience, podgrzewacz wody. Mogą być one solidnie obciążone, i to w sposób dynamiczny. Najbezpieczniej jest zastosować pełne materiały murowe o dużej gęstości, czyli beton komórkowy co najmniej odmiany 500, cegły pełne lub bloczki silikatowe. Jeśli wybudujesz ściany z pustaków, nie stoisz na straconej pozycji, bo do mocowania ciężkich przedmiotów na ścianach z pustkami są przeznaczone specjalne systemy kołków rozporowych i kotew, także chemicznych.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Lekkie ściany murowane

Alternatywą dla ścian szkieletowych są działówki wymurowane z bloczków betonu komórkowego lekkiej odmiany 300 o grubości 11,5 cm. Nadają się do stosowania na stropach o różnej konstrukcji, także drewnianych. Ważą o 10-15% mniej niż te wymurowane z bloczków odmiany 600. Ich duże wymiary – wysokość 40 cm i długość 60 cm – oraz boki profilowane w pióra i wpusty pozwalają ograniczyć zużycie zaprawy i znacznie przyspieszają wznoszenie ścian działowych – przebiega ono dwa razy szybciej niż ściany z pustaków ceramicznych i aż pięć razy szybciej niż w systemie suchej zabudowy. Dzięki dużej dokładności wymiarowej bloczków do ich łączenia wykorzystuje się zaprawę murarską do cienkich spoin, którą układa się tylko w spoinach poziomych.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Akustyka ścian. Jak zbudować cichy mur z betonu...

Budując dom częściej zastanawiasz się nad izolacyjnością termiczną ścian niż nad ich izolacyjnością...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...

15 wskazówek dla osób budujących dom z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego jest bardzo proste i można sobie z tym poradzić samodzielnie....

Domy energooszczędne. Jak zbudować dom...

Ogrzewanie domu pochłania rocznie aż 70% kosztów przeznaczonych na jego użytkowanie. To daje do...

Ściana jedno-, dwu- czy trójwarstwowa? Wybieramy...

Podpowiadamy, z jakich materiałów zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz...