| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Z czego budować ściany zewnętrzne. Materiały na ściany dwuwarstwowe

Z czego budować ściany zewnętrzne. Materiały na ściany dwuwarstwowe

Budujesz dom i zdecydowałeś się na ściany dwuwarstwowe? Sprawdź, z czego budować ściany zewnętrzne o takiej konstrukcji. Poznaj zalety i wady  betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej oraz silikatów.

Ściany dwuwarstwowe są wciąż najpopularniejsze. Między innymi za sprawą niskiej ceny materiału oraz robocizny, ale nie tylko. Mają mur, który nie musi być gruby (zazwyczaj 18-25 cm) ani wykazywać ponadprzeciętnych właściwości termoizolacyjnych. Nie trzeba go też murować w żaden szczególny sposób. To najprostszy z możliwych do wykonania murów. Budując go, można zapomnieć o mostkach termicznych, bo i tak bryła domu zostanie szczelnie otulona ociepleniem. Termoizolacja ma zapewnić ścianom dobrą ochronę przed ucieczką ciepła z budynku. Na ociepleniu znajdzie się też tynk bądź inna okładzina elewacyjna, na przykład wykonana z desek albo płyt elewacyjnych. Zapewni ona ładny wygląd i osłoni budynek przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Beton komórkowy

Bloczki powstają z piasku i cementu w procesie spieniania, formowania i cięcia. Im mniejszą mają gęstość, tym łatwiej je obrabiać i lepiej izolują termicznie. Do murowania używa się zaprawy tradycyjnej lub klejowej (cienkowarstwowej – do 3 mm). Na tradycyjną zaprawę muruje się tańsze bloczki o oznaczeniu GPLM, które mają mniejszą tolerancję wymiarową od nowocześniejszych, nadających się do łączenia zaprawą klejową. Zaprawa tradycyjna jest tańsza. Klejowa zapewnia lepszą izolacyjność termiczną, ale znacznie komplikuje budowę – trzeba zachowywać szczególną staranność podczas poziomowania pierwszej warstwy bloczków i wyrównywać każdą kolejną przez szlifowanie. Bloczki łączy się na wpust i wypust, co zwalnia z konieczności wykonywania spoin pionowych. Krucha struktura betonu komórkowego sprawia, że jest łatwy do szlifowania, cięcia, bez problemu wierci się w nim otwory. Niestety, z tego samego względu ma małą wytrzymałość na ściskanie – 2-4 MPa.

Ceramika poryzowana

To produkty powstające z gliny wzbogaconej dodatkami zapewniającymi jej porowatość. Te dodatki w trakcie wypalania elementów w piecu  spalają się. Pozostałością po nich jest porowata struktura gwarantująca wysoką izolacyjność termiczną. Ceramika taka jest lżejsza i łatwiejsza w obróbce, ale za to bardziej krucha. Ściany nośne buduje się z pustaków, które mają boki wyprofilowane we wpusty i wypusty. Nie trzeba robić spoin pionowych. Pustaki łączy się na zaprawę tradycyjną lub ciepłochronną, a te, które mają szlifowane powierzchnie – na zaprawę klejową lub klej w postaci piany rozprężnej. Niektórzy producenci oferują też pustaki, z otworami wypełnionymi wełną mineralną lub perlitem, które zapewniają im jeszcze niższy współczynnik λ. Ściany z ceramiki poryzowanej należą do najdroższych.

Ceramika tradycyjna

To budowlany klasyk wypierany z rynku przez ceramikę poryzowaną. Wciąż jeszcze można kupić pustaki ze zwykłej ceramiki, a także cegły. Takie elementy są twardsze i cięższe niż te z ceramiki poryzowanej, ale przy tym solidniejsze i lepiej izolują przed przenikaniem dźwięków. Ich izolacyjność termiczna jest gorsza. Do murowania ścian zewnętrznych używa się pustaków Max, U oraz cegieł kratówek – zwłaszcza K2. Są to głównie wyroby z bokami prostymi, nadające się do murowania na poziomą i pionową spoinę. Są też w sprzedaży pustaki Max i U z bokami przystosowanymi do łączenia na wpust i wypust. Muruje się je na zaprawę tradycyjną, bez wykonywania spoin pionowych.

Silikaty

To najtańszy materiał do budowy domów. Twarde białe bloczki wapienno-piaskowe, mimo wykonanych fabrycznie drążeń, są ciężkie i trudne do murowania. Bloczek drążony waży 15-18 kg, a pełny 23 kg. Mają słabe właściwości termoizolacyjne. Współczynnik U nieocieplonej ściany grubości 24 cm wynosi 1,9 W/(m2.K), a dla porównania taka sama ściana z betonu komórkowego odmiany 500 ma U na poziomie 0,58 W/(m2.K). Ściany silikatowe za to świetnie akumulują ciepło. Tworzą tym samym rodzaj bufora utrzymującego nadwyżkę ciepła i oddającego ją powoli, gdy obniży się temperaturę w pomieszczeniach. Są również gładkie, więc zużyjesz mniej zaprawy, żeby otynkować budowane z nich mury. Za wzniesienie ścian z silikatów wykonawcy mogą zażądać więcej niż za murowanie z innych materiałów. Silikaty są natomiast dość solidnym produktem zapewniającym ścianom wysoki poziom izolacyjności akustycznej. Należą do najzdrowszych budulców dostępnych na rynku. Można je murować albo na tradycyjną zaprawę murarską albo na zaprawę klejową.

Przeczytaj dodatkowo:
Panele ścienne z betonu komórkowego. Szybki...

Wznoszenie ścian działowych z dużych paneli trwa szybciej niż murowanie ich z cegieł lub pustaków....

Wapno – surowiec naturalny, zdrowy i trwały. FILM

Wapno stosowane jest do wznoszenia budowli od setek lat. To naturalny surowiec, który w skutecznie...

Akustyka ścian. Jak zbudować cichy mur z betonu...

Budując dom częściej zastanawiasz się nad izolacyjnością termiczną ścian niż nad ich izolacyjnością...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...

Ściana jedno-, dwu- czy trójwarstwowa? Wybieramy...

Podpowiadamy, z jakich materiałów zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz...