| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Ściany jednowarstwowe czy ściany z ociepleniem - które są lepsze?

Ściany jednowarstwowe czy ściany z ociepleniem - które są lepsze?

Ściany jednowarstwowe nie wymagają ocieplenia. W pozostałych – ścianach dwuwarstwowych lub ścianach trójwarstwowych niezbędna jest termoizolacja. Czy koszt budowy ścian jednowarstwowych jest w związku z tym mniejszy? Czy będą prostsze w murowaniu od ścian ocieplonych? Przekonaj się sam.

Ściany jednowarstwowe

Ściany jednowarstwowe zbudowane są bez zastosowania dodatkowych materiałów termoizolacyjnych. Można je wznosić z bloczków gazobetonowych, pustaków poryzowanych lub bloczków i pustaków keramzytobetonowych. Tylko te materiały mają na tyle dobrą izolacyjność termiczną, żeby wymurowana z nich ściana osiągnęła wymagany współczynnik przenikania ciepła U.

Siłą rzeczy ściany bez ocieplenia muszą być dość masywne. Ich grubość wynosi od 30 cm do 50 cm. Te najcieńsze można wznosić z bloczków i pustaków z przekładkami termoizolacyjnymi wewnątrz.

Ściany dwuwarstwowe

Trzonem ściany dwuwarstwowej jest warstwa nośna grubości 18-30 cm – zrobiona z pustaków, bloczków lub cegieł. Do niej, od zewnątrz domu, mocuje się drugą warstwę, którą jest ocieplenie grubości 12-15 cm, wraz z materiałem elewacyjnym. Ta część ściany to „system ociepleń”. System, bo składa z kilku odpowiednio dobranych materiałów.

Z metod ocieplania ścian, dwie są u nas szczególnie popularne: metoda lekka mokra i metoda lekka sucha. W metodzie lekkiej mokrej materiał elewacyjny mocowany jest do ocieplenia za pomocą zaprawy lub kleju. W metodzie lekkiej suchej ocieplenie układa się między elementami rusztu nośnego, do którego mocowana jest później elewacja – zazwyczaj drewniana oblicówka.

Ściany trójwarstwowe

Głównym elementem ścian trójwarstwowych jest warstwa nośna, robiona w identyczny sposób, jak w przypadku ścian dwuwarstwowych. Druga warstwa to ocieplenie grubości od 8 do 15 cm, a rolę trzeciej pełni mur osłonowy grubości 8-12 cm, zbudowany z cienkich bloczków, cienkich pustaków lub cegieł i wykończony na przykład tynkiem. Mur osłonowy może być zarazem murem elewacyjnym, nieotynkowanym, jeśłi zbudujemy go z cegieł klinkierowych lub cegieł silikatowych.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Która ściana tańsza?

Koszt budowy ścian to pierwsze, choć nie najważniejsze kryterium, brane pod uwagę przy wyborze technologii budowy. Najdrożej wychodzą ściany trójwarstwowe. Mury nieocieplone i dwuwarstwowe wychodzą taniej. Koszt ich wzniesienia jest zbliżony. W bilansie całego budynku nieco tańsza okazuje się ściana dwuwarstwowa, ze względu na mniejsze fundamenty i niższe koszty transportu.

Która ściana zapewni lepszą izolacyjność termiczną?

Przepisy wymagają, by współczynnik przenikania ciepła U, dla ścian warstwowych nie przekraczał wartości 0,3 W/(m2.K). Jest to warunek łatwy do spełnienia. Zarówno ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe, jak i trójwarstwowe osiągają taki, a nawet znacznie lepszy poziom izolacyjności.

Ściany nieocieplone, o grubości 49 cm, z gazobetonu, mogą osiągać współczynnik U na poziomie 0,19 W/(m2.K). Nieco gorsze będą ściany grubości 50 cm z ceramiki poryzowanejU wyniesie tu około - 0,29 W/(m2.K). Gdy zastosujemy do murowania zaprawę ciepłochronną U ulegnie poprawie i sięgnie 0,26 W/(m2.K). Ściana z bloczków keramzytobetonowych grubości 42 cm, w zależności od metody murowania, może mieć współczynnik przenikania ciepła U – 0,28 lub nawet 0,15 W/(m2.K).

Która ściana zapewni lepszą izolacyjność akustyczną?

Im cięższy materiał, tym lepsza jest jego izolacyjność akustyczna. Gdy więc zechcemy, aby mur stanowił barierę trudną do pokonania dla dźwięków powstających poza domem, wybierzmy ścianę trójwarstwową. Dwa masywne mury lepiej odgrodzą nas od hałasu niż mur bez ocieplenia lub ściana dwuwarstwowa.

Najkorzystniejsza pod tym względem będzie ściana trójwarstwowa z silikatowych bloczków, ocieplona wełną mineralną, z elewacją silikatową lub klinkierową.

Która ściana będzie cieńsza?

To czy ściany będą grube czy cienkie, ma dość duże znaczenie. Ze względów ekonomicznych, najlepiej by były możliwie najcieńsze. W takim razie, szala przechyla się na stronę murów jednowarstwowych zbudowanych z pustaków ceramicznych z wypełnieniem termoizolcayjnym (z perlitu lub granulatu styropianowego) lub bloczków keramzytobetonowych ze styropianową wkładką termoizolacyjną.

Grube ściany są ciężkie, a więc wymagają solidniejszych fundamentów i szerszych parapetów. Jeśli w domu o określonych wymiarach zewnętrznych zrobi się grube ściany jednowarstwowe lub ściany trójwarstwowe, zmniejszy się nam powierzchnia użytkowa. Jeśli zaś zwiększymy z tego powodu wymiary zewnętrzne budynku, większe będą musiały być i fundamenty, i stropy, i dach. To podnosi koszt domu.

Która ściana będzie łatwiejsza w budowie?

Wymurowanie ścian jednowarstwowych zajmuje mniej czasu niż dwu- lub trójwarstwowych. Dzieje się tak dlatego, ze elementy ścienne z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej lub keramzytobetonu są lekkie i mają dość duże rozmiary. Ważna jest też łatwość obróbki danych materiałów, która ma duży wpływ na szybkość pracy murarzy.

Najwięcej cierpliwości wymaga murowanie z gazobetonu. Bloczki łączy się bowiem na zaprawę klejową, a to wymaga stałej kontroli wypoziomowania poszczególnych poziomych warstw muru i szlifowania każdej z nich. Spoina zaś musi zawsze być tej samej grubości. W przypadku ścian jednowarstwowych problemem może być uniknięcie mostków termicznych, czyli miejsc w ścianie, które mają gorszą izolacyjność cieplną. Są to z reguły nadproża, wieńce, betonowe słupki wzmacniające. W ścianach jednowarstwowych trzeba zadbać, żeby każdy z tych elementów został ocieplony. Tylko wówczas zyska izolacyjność termiczną nie gorszą niż pozostałe, nieocieplone fragmenty muru.

Budowa ścian dwuwarstwowych jest prosta, trudne jest ich ocieplanie i wykańczanie. Budowa ścian trójwarstwowych trwa długo, ale nie jest szczególnie skomplikowana, choć tu również wymagane jest doświadczenie i staranność.

Która ściana będzie tańsza w wykończeniu?

Ściany jednowarstwowe i trójwarstwowe wystarczy otynkować zwykłym tynkiem. Nie jest to drogie rozwiązanie. Robocizna także nie pochłonie tu fortuny. Ścian trójwarstwowych z murem elewacyjnym wykonanym cegieł klinkierowych lub silikatowych nie tynkuje się, a jedynie maluje impregnatem, zmniejszającym podatność takiego muru na brudzenie.

W ścianach dwuwarstwowych, ocieplonych metodą lekką mokrą, wykończenie elewacji stanowi przeważnie tynk cienkowarstwowy – mineralny, akrylowy, silikonowy bądź silikatowy. Ten ostatni należy do najdroższych. Elewację można zrobić także z płytek klinkierowych lub imitujących klinkier, albo kamień. Drogie, pracochłonne i wymagające częstej konserwacji są elewacje w ścianach dwuwarstwowych ocieplonych metodą lekką suchą. Dotyczy to zwłaszcza oblicówek drewnianych.

Jeśli więc chcemy mieć tanią, prostą do zrobienia i niezawodną elewację, wybierzmy ścianę jednowarstwowe lub trójwarstwowe, wykończona tradycyjnym tynkiem.

Ścianka działowa w domu: 9 najczęstszych problemów inwestora

Ścianka działowa jest jednym z podstawowych elementów każdego domu, a także wielu mieszkań. Nie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Panele ścienne z betonu komórkowego. Szybki...

Wznoszenie ścian działowych z dużych paneli trwa szybciej niż murowanie ich z cegieł lub pustaków....

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...

Dach, elewacja i otoczenie domu z cegłą...

Podpowiadamy, jak zaprojektować i wykonać dach z dachówki ceramicznej, elewację klinkierową i...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

15 wskazówek dla osób budujących dom z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego jest bardzo proste i można sobie z tym poradzić samodzielnie....