| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Przewody i rury w ścianach: poznaj zasady wykonywania bruzd

Przewody i rury w ścianach: poznaj zasady wykonywania bruzd

Przewody elektryczne i rury nie powinny być widoczne. Dlatego zazwyczaj trzeba je ukryć, na przykład w ścianach. Najpierw jednak należy wyciąć w ścianach murowanych bruzdy i wnęki. Radzimy, jak poprawnie wycinać bruzdy i wnęki w ścianach na przewody i rury kanalizacyjne.

Bruzdy i wnęki z pozoru nie wydają się niczym istotnym dla trwałości muru. A jednak jeśli zależy nam na ukryciu przewodów, wówczas trzeba je dobrze przemyśleć. Źle rozplanowane mogą zanadto osłabiać nośność ścian i stanowić potencjalne zagrożenie. Zrobione w sposób nieprzemyślany mają też szansę stać się mostkami termicznymi lub akustycznymi.

Po co się robi bruzy w ścianach

Bruzdy w murach robi się zazwyczaj po zbudowaniu ścian, aby ulokować w nich kable elektryczne. Mają wówczas głębokość i szerokość 1-2 cm. W szerszych bruzdach – głębokości 4 i szerokości 4-6 cm – można umieszczać rury instalacji wodnej lub kanalizacyjnej. Rury, w których płynie ciepła woda, muszą być zaizolowane specjalną otuliną, a to powoduje, że zamiast bruzdy konieczny będzie kanał o większej głębokości i szerokości. Trzeba go wykonywać równocześnie z wznoszeniem muru, stosując na przykład kształtki L lub U. Szersze wnęki muszą być uwzględnione w obliczeniach konstrukcyjnych domu. W bruzdach nie powinno się chować rur gazowych.

Duże i małe wnęki w ścianach

Duże wnęki w murze (pod skrzynki elektryczne) zazwyczaj robi się na etapie murowania ściany. Czasem jednak okazuje się, że ekipa o tym zapomniała lub zmieniła się pierwotna koncepcja i trzeba kuć lub ciąć w gotowym murze. W gotowych ścianach wycina się też otwory na puszki i gniazda elektryczne. Stosuje się do tego wiertarki ze specjalnymi wiertłami – otwornicami. Takie punktowe wnęki nie wpływają znacznie na nośność ściany i jej izolacyjność termiczną. Nie ma więc co do ich wielkości i rozmieszczenia żadnych specjalnych wymagań. Duże i głębokie wnęki powinny być uwzględnione w projekcie konstrukcyjnym.

Bruzdy wykonane bez błędów

Szerokie bruzdy w ścianach zewnętrznych mogą obniżać ich izolacyjność termiczną. Zaleca się więc wolną przestrzeń szczelnie wypełniać pianką poliuretanową. Bruzd należy unikać w ścianach, które mają duże znaczenie pod względem izolacyjności akustycznej – na przykład rozgraniczających domy w zabudowie szeregowej.
Jeśli w bruździe znajdują się rury instalacji wodnej lub kanalizacyjnej, do wypełnienia pustych przestrzeni powinno się używać poliuretanowej pianki rozprężnej, a nie zaprawy.
Nie powinno się kuć w wiotkich ścianach dużych bruzd młotami elektrycznymi z udarem pneumatycznym, bo można zniszczyć mur.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do winiosku, że przydałaby się dodatkowa ściana...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Keramzytobeton...

Keramzytobeton i beton komórkowy (gazobeton), to betony lekkie. Buduje się z nich ciepłe ściany...

Wybierz rodzaj ścian zewnętrznych. Ściany...

Ściany jednowarstwowe nie wymagają ocieplenia. W ścianach dwuwarstwowych niezbędna jest termoizolacja. Czy...

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...

Ściany zewnętrze z betonu komórkowego - co musisz...

Ściany zewnętrze domu można murować z gazobetonu. Zwolennicy betonu komórkowego podkreślają, że to...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.