| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Przewody i rury w ścianach: poznaj zasady wykonywania bruzd

Przewody i rury w ścianach: poznaj zasady wykonywania bruzd

Przewody elektryczne i rury nie powinny być widoczne. Dlatego zazwyczaj trzeba je ukryć, na przykład w ścianach. Najpierw jednak należy wyciąć w ścianach murowanych bruzdy i wnęki. Radzimy, jak poprawnie wycinać bruzdy i wnęki w ścianach na przewody i rury kanalizacyjne.

Bruzdy i wnęki z pozoru nie wydają się niczym istotnym dla trwałości muru. A jednak jeśli zależy nam na ukryciu przewodów, wówczas trzeba je dobrze przemyśleć. Źle rozplanowane mogą zanadto osłabiać nośność ścian i stanowić potencjalne zagrożenie. Zrobione w sposób nieprzemyślany mają też szansę stać się mostkami termicznymi lub akustycznymi.

Po co się robi bruzy w ścianach

Bruzdy w murach robi się zazwyczaj po zbudowaniu ścian, aby ulokować w nich kable elektryczne. Mają wówczas głębokość i szerokość 1-2 cm. W szerszych bruzdach – głębokości 4 i szerokości 4-6 cm – można umieszczać rury instalacji wodnej lub kanalizacyjnej. Rury, w których płynie ciepła woda, muszą być zaizolowane specjalną otuliną, a to powoduje, że zamiast bruzdy konieczny będzie kanał o większej głębokości i szerokości. Trzeba go wykonywać równocześnie z wznoszeniem muru, stosując na przykład kształtki L lub U. Szersze wnęki muszą być uwzględnione w obliczeniach konstrukcyjnych domu. W bruzdach nie powinno się chować rur gazowych.

Duże i małe wnęki w ścianach

Duże wnęki w murze (pod skrzynki elektryczne) zazwyczaj robi się na etapie murowania ściany. Czasem jednak okazuje się, że ekipa o tym zapomniała lub zmieniła się pierwotna koncepcja i trzeba kuć lub ciąć w gotowym murze. W gotowych ścianach wycina się też otwory na puszki i gniazda elektryczne. Stosuje się do tego wiertarki ze specjalnymi wiertłami – otwornicami. Takie punktowe wnęki nie wpływają znacznie na nośność ściany i jej izolacyjność termiczną. Nie ma więc co do ich wielkości i rozmieszczenia żadnych specjalnych wymagań. Duże i głębokie wnęki powinny być uwzględnione w projekcie konstrukcyjnym.

Bruzdy wykonane bez błędów

Szerokie bruzdy w ścianach zewnętrznych mogą obniżać ich izolacyjność termiczną. Zaleca się więc wolną przestrzeń szczelnie wypełniać pianką poliuretanową. Bruzd należy unikać w ścianach, które mają duże znaczenie pod względem izolacyjności akustycznej – na przykład rozgraniczających domy w zabudowie szeregowej.
Jeśli w bruździe znajdują się rury instalacji wodnej lub kanalizacyjnej, do wypełnienia pustych przestrzeni powinno się używać poliuretanowej pianki rozprężnej, a nie zaprawy.
Nie powinno się kuć w wiotkich ścianach dużych bruzd młotami elektrycznymi z udarem pneumatycznym, bo można zniszczyć mur.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć...

Planując samodzielną budowę domu stajemy przed wyborem materiału, z którego będziemy murować ściany i...

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Ściany działowe w domu: poradnik. Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do wniosku, że...