| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Przewody i rury w ścianach: poznaj zasady wykonywania bruzd

Przewody i rury w ścianach: poznaj zasady wykonywania bruzd

Przewody elektryczne i rury nie powinny być widoczne. Dlatego zazwyczaj trzeba je ukryć, na przykład w ścianach. Najpierw jednak należy wyciąć w ścianach murowanych bruzdy i wnęki. Radzimy, jak poprawnie wycinać bruzdy i wnęki w ścianach na przewody i rury kanalizacyjne.

Bruzdy i wnęki z pozoru nie wydają się niczym istotnym dla trwałości muru. A jednak jeśli zależy nam na ukryciu przewodów, wówczas trzeba je dobrze przemyśleć. Źle rozplanowane mogą zanadto osłabiać nośność ścian i stanowić potencjalne zagrożenie. Zrobione w sposób nieprzemyślany mają też szansę stać się mostkami termicznymi lub akustycznymi.

Po co się robi bruzy w ścianach

Bruzdy w murach robi się zazwyczaj po zbudowaniu ścian, aby ulokować w nich kable elektryczne. Mają wówczas głębokość i szerokość 1-2 cm. W szerszych bruzdach – głębokości 4 i szerokości 4-6 cm – można umieszczać rury instalacji wodnej lub kanalizacyjnej. Rury, w których płynie ciepła woda, muszą być zaizolowane specjalną otuliną, a to powoduje, że zamiast bruzdy konieczny będzie kanał o większej głębokości i szerokości. Trzeba go wykonywać równocześnie z wznoszeniem muru, stosując na przykład kształtki L lub U. Szersze wnęki muszą być uwzględnione w obliczeniach konstrukcyjnych domu. W bruzdach nie powinno się chować rur gazowych.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Duże i małe wnęki w ścianach

Duże wnęki w murze (pod skrzynki elektryczne) zazwyczaj robi się na etapie murowania ściany. Czasem jednak okazuje się, że ekipa o tym zapomniała lub zmieniła się pierwotna koncepcja i trzeba kuć lub ciąć w gotowym murze. W gotowych ścianach wycina się też otwory na puszki i gniazda elektryczne. Stosuje się do tego wiertarki ze specjalnymi wiertłami – otwornicami. Takie punktowe wnęki nie wpływają znacznie na nośność ściany i jej izolacyjność termiczną. Nie ma więc co do ich wielkości i rozmieszczenia żadnych specjalnych wymagań. Duże i głębokie wnęki powinny być uwzględnione w projekcie konstrukcyjnym.

Bruzdy wykonane bez błędów

Szerokie bruzdy w ścianach zewnętrznych mogą obniżać ich izolacyjność termiczną. Zaleca się więc wolną przestrzeń szczelnie wypełniać pianką poliuretanową. Bruzd należy unikać w ścianach, które mają duże znaczenie pod względem izolacyjności akustycznej – na przykład rozgraniczających domy w zabudowie szeregowej.
Jeśli w bruździe znajdują się rury instalacji wodnej lub kanalizacyjnej, do wypełnienia pustych przestrzeni powinno się używać poliuretanowej pianki rozprężnej, a nie zaprawy.
Nie powinno się kuć w wiotkich ścianach dużych bruzd młotami elektrycznymi z udarem pneumatycznym, bo można zniszczyć mur.

Przeczytaj dodatkowo:
Wszystko o ścianach działowych z betonu...

Ściany z betonu komórkowego są trwałe, lekkie i odporne na uszkodzenia. Poznaj ich właściwości i...

15 wskazówek dla osób budujących dom z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego jest bardzo proste i można sobie z tym poradzić samodzielnie....

Akustyka ścian. Jak zbudować cichy mur z betonu...

Budując dom częściej zastanawiasz się nad izolacyjnością termiczną ścian niż nad ich izolacyjnością...

Wapno – surowiec naturalny, zdrowy i trwały. FILM

Wapno stosowane jest do wznoszenia budowli od setek lat. To naturalny surowiec, który w skutecznie...

Klasy betonu komórkowego. Jak wpływają na dobór...

Obok izolacyjności termicznej, gęstość i wytrzymałość na ściskanie są podstawowymi parametrami...