Chcesz wykorzystać luksfery w domu? Luksfery zewnętrzne w projekcie domu

2020-11-26 15:21

Luksfery w projekcie domu: poznaj ich zalety i zastosowanie! Gdy luksfery są częścią ściany zewnętrznej domu, spełniają funkcję okna, bo przez nie do wnętrz wnika światło dzienne. W nocy zdobią elewację, bo przepuszczają na zewnątrz blask ze środka budynku. Wewnątrz zaś luksfery idealnie nadają się do murowania z nich ścian i doświetlania pomieszczeń.

Pustaki szklane - trochę ściana, trochę okno
Autor: gettyimages Pustaki szklane - trochę ściana, trochę okno

Szklane cegły przez wiele lat były wykorzystywane stosunkowo rzadko, kojarzyły się bowiem z brzydkimi przeszkleniami klatek schodowych w blokach z wielkiej płyty. Te niechlubnie wspominane szklane ściany były budowane z luksferów, czyli pełnych kształtek szklanych, słabo przepuszczających światło, wykonanych ze szkła barwionego na niezbyt zachęcające kolory oraz charakteryzujących się małą izolacyjnością cieplną.

Luksfery: nowoczesne pustaki szklane

Dziś prawdziwe luksfery praktycznie wyszły już z użycia, zastąpiły je pustaki szklane. Są zbudowane z dwóch zespolonych części, pomiędzy którymi znajduje się pustka powietrzna. Dzięki temu wyraźnie wzrosła ich izolacyjność cieplna – współczynnik przenikania ciepła U dla wykonanej z nich ściany wynosi 2,8-3 W/(m²·K). Straty ciepła nie są już więc tak duże jak w przypadku dawnych luksferów i dlatego wielu inwestorów decyduje się na ich wykorzystywanie w ścianach zewnętrznych. Luksfery zewnętrzne podczas budowy domu są używane bardzo często jako doświetlenia garaży, obudowuje się nimi drzwi zewnętrzne, montuje się je także zamiast tradycyjnych okien, na przykład gdy odległość do sąsiedniej posesji uniemożliwia wstawienie zwykłych okien. Coraz popularniejsze staja się też luksfery używane jako element dekoracyjny w elewacji domu – szczególnie w projektach indywidualnych.

Luksfery: zalety pustaków szklanych

Oprócz walorów estetycznych luksfery mają też inne zalety. Bardzo dobrze chronią przed hałasem – lepiej niż zwykłe okno czy drzwi – ich wskaźnik izolacyjności akustycznej RA1 wynosi od 40 do 45 dB. Luksfery zewnętrzne są wytrzymałe na ściskanie – choć zgodnie z normą mają wytrzymać obciążenie 1,5 MPa, wszystkie znoszą przynajmniej 6 MPa. Mają wysoką odporność na ogień – zanim ściana zacznie się mu poddawać, musi upłynąć aż 60 minut. Pustaki szklane są trudną do pokonania barierą dla włamywaczy – ich grube szkło jest odporne na uderzenia i uszkodzenia, a wewnętrzne zbrojenie to także ochrona antywłamaniowa. Ponadto luksfery są niewrażliwe na działanie wilgoci i wody oraz mrozoodporne. Oczywiście wszystkie te zalety mają wyłącznie pustaki nieuszkodzone, przeznaczone do zastosowań zewnętrznych.

Luksfery zewnętrzne: wklejanie pustaków szklanych w ścianę domu

Planując wykonanie przeszklenia pustaków szklanych w ścianach zewnętrznych, trzeba pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Takie przeszklenia z luksferów, mimo że montowane w ścianach nośnych, same nie mogą przyjmować żadnych obciążeń. Dlatego nad otworem, w którym mają być osadzone, musi się znaleźć nadproże chroniące przed przeniesieniem na nie obciążeń ze ściany.

  • Luksfery montaż

Montaż przeszklenia z pustaków szklanych (bez profilu, na zaprawę) zaczyna się od wymurowania cokołu z dylatacją z dwóch warstw papy bitumicznej (można również użyć specjalnej taśmy dylatacyjnej). To on, wraz z pasem górnym i pasami bocznymi, będzie stanowił ramę obwodową, która musi być zazbrojona i na całym obwodzie dylatowana.

Sprawdź też: jak wybudować ściankę działową z luksferów bez zaprawy >>>

Zbrojenie to najczęściej dwa pręty średnicy 8 mm. Na cokole układa się pierwszą warstwę pustaków, nakładając zaprawę na pustak i układając go w przygotowanej konstrukcji. Potem trzeba całość wypoziomować. Zbrojenie układa się w spoinach­ poziomych – dwa pojedyncze pręty– i w pionowych – pojedyncze pręty na przemian po zewnętrznej i wewnętrznej stronie konstrukcji. Dziennie powinno się wymurować nie więcej niż cztery warstwy pustaków – większa liczba oznacza niebezpieczeństwo ich nierównomiernego osiadania.

Luksfery w roli ściany - nie zapomnij o dylatacji

Zbrojenia poziome i pionowe muszą być połączone drutem, a ich końce trzeba połączyć ze zbrojeniem ramy obwodowej. Miejsce łączenia ramy obwodowej z murem uszczelnia się materiałem elastycznym (na przykład pianką poliuretanową i silikonem), który­ zapobiega wnikaniu wilgoci w konstrukcję. Jeśli przeszklenie jest większe niż 3 x 3 m, to między nim a ścianą zew­nętrzną muszą się znaleźć żebra rozdzielcze (zbrojenie i zaprawa cementowa). Między przeszkleniem a ścianą trzeba pozostawić dylatację.

Spoiny dylatacyjne i poślizgowe chronią przed skutkami działania obciążeń termicznych wynikających z tego, że każdy materiał reaguje inaczej na zmiany temperatury. Dylatacje muszą więc być wykonane bardzo starannie, nie wolno ich również przykrywać tynkiem z żadnej strony – ani wewnętrznej, ani zewnętrznej. Należy je jednak zabezpieczyć przed wilgocią, czyli pokryć uszczelnieniem, które jest trwale elastyczne, a także odporne na zwietrzenie, na przykład pianką – w taki sam sposób jak robimy to w przypadku okna.

Okna z luksferów można kupić gotowe

Najprostsze i najszybsze jest zamontowanie gotowych okien z luksferów. Są one estetycznie wykonane, a ich wbudowanie w ścianę jest podobne do montażu okien. Okna z pustaków szklanych trafiają od producenta do klienta już wyczyszczone i zafugowane, gotowe do osadzenia w otworze okiennym. Tak przygotowane moduły montuje się na piankę montażową lub zaprawę. Odbywa się to o wiele szybciej niż przy zastosowaniu pozostałych metod. Dla porównania – moduł 3 x 10 pustaków (w pionie) montuje się mniej więcej godzinę, a w przypadku murowania tradycyjnym sposobem na krzyżyki lub używania któregoś systemu do montażu pustaków szklanych trwa to od trzech do pięciu dni.

Gotowy moduł jest spięty taśmami, po­między pustakami jest zatopione zbrojenie, czyli odpowiednie pręty, ale nie ma tam żadnych elementów plastikowych. W takim module można zamontować okienka wentylacyjne (wenty), które są idealnie wpasowane pomiędzy pustaki, z zachowaniem równych fug.

Luksfery w roli okna

W ścianie jednowarstwowej przeszklenia z pustaków szklanych najlepiej zamontować w połowie jej grubości, na takiej głębokości, na jakiej są osadzone okna.

  • Luksfery montaż

W ścianach dwuwarstwowych luksfery montuje się na zewnętrznej ścianie nośnej, jak najbliżej jej zewnętrznej krawędzi. Wykańcza się je tak jak typowe okna drewniane lub z PCW. Gdy ściana jest trójwarstwowa, okno umieszcza się dokładnie w płaszczyźnie ocieplenia i mocuje do ściany nośnej kotwami. Można pokusić się o inne rozwiązanie (po przeliczeniu nośności przez konstruktora) – do lica ściany nośnej zamontować kątownik­ wysunięty na grubość ocieplenia, a na nim wybudować przeszklenie z pustaków szklanych. Górna krawędź kątownika jest powierzchnią nośną dla przeszklenia z pustaków. Również z boków i od góry przeszklenie obudowuje się kątownikami. O mostku termicznym nie ma mowy, ponieważ całą tę konstrukcję przykryje ocieplenie. Po wykonaniu obróbek przeszklenie wygląda tak, jakby było postawione na ociepleniu.

Luksfery w domu
Autor: gettyimages Luksfery stały się tutaj częścią całej bryły i utrakcyjniły jej wygląd

Luksfery: jak murować murowania

Pracę można sobie ułatwić, najpierw wmurowując pustaki w profil U (również z zachowaniem w nim spoiny pośliz­gowej), który mocuje się do ściany za pomocą kotew. Kotwy w profilu mocuje się, wywiercając przez niego otwory na kołki lub pręty zbrojeniowe. Kotwienie profili następuje w momencie ustawiania pionu i poziomu przeszklenia z pustaków szklanych.

Sprawdź też: ściany z luksferów, szkła i pleksi >>>

Wszystkie części metalowe, czyli zbrojenie i profile, muszą być wykonane ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej. Zbrojenie nie może dotykać pustaków łączonych zaprawą cementową (z cementu portlandzkiego) lub specjalną zaprawą do pustaków szklanych. Jak najszybciej po wybudowaniu ściany należy ją zaspoinować – po to, by użyta do tego celu zaprawa związała z murarską. Od zewnątrz trzeba jeszcze pokryć spoiny impregnatem. Do spoinowania doskonale się nadają elastyczne zaprawy do fugowania szerokich spoin (mrozo- i wodoodporne), które nie wymagają impregnowania.

Pustaki szklane - sposób montażu, z użyciem profilu U
Autor: Sterniccy Murowanie pustaków szklanych (luksferów) z użyciem profilu U
Pustaki szklane - sposób montażu, bez użycia profilu U
Autor: Sterniccy Murowanie pustaków szklanych bez użycia profilu U
Pustaki szklane - sposób montażu, za pomocą wgłębienia w murze
Autor: Sterniccy Montaż pustaków szklanych za pomocą wgłębienia w murze
Warto wiedzieć

Światło przefiltrowane - w zależności od koloru, faktury powierzchni oraz tego, czy pustak jest przejrzysty, czy matowy, przenika przez niego inna ilość światła. Producenci deklarują, że jest to od 70 do 80% – dla tych ze szkła przezroczystego – oraz od 50 do 70% – dla szkła barwionego (zależy to od intensywności koloru). Przez luksfery przezroczyste do pomieszczeń wpada światło ostre, natomiast przez kształtki matowe – miękko rozproszone. Luksfery z powierzchnią pokrytą wzorem utrudniają obserwowanie tego, co się dzieje we wnętrzu, ponieważ skutecznie rozmywają i zniekształcają kontury osób i przedmiotów.

Luksfery wymiary, wzory i kolory

Wzory, kolory, wymiary - swoją popularność luksfery zawdzięczają przede wszystkim wielkiej rozmaitości wzorów i kolorów. Najprostsze są wykonane z tradycyjnego przezroczystego szkła z powierzchnią idealnie gładką lub ze wzorem. Można też kupić pustaki z powierzchnią matową, wytwarzane ze szkła barwionego w masie (te mają pastelowe odcienie), a także barwione powierzchniowo (kolory intensywne). Wszystkie te cechy mogą być zestawiane ze sobą w różnych konfiguracjach, co sprawia, że w ofercie producentów dostępnych jest zazwyczaj kilkadziesiąt wzorów. Stosowanie luksfer jest tym łatwiejsze, że oprócz tych o najpopularniejszych wymiarach 19 x 19 x 8 cm, można kupić pustaki połówkowe 19 x 9 x 8 cm, narożne (o bokach szerokości 19 i 8 cm) oraz bardzo duże – 30 x 30 x 8 cm.