Jak wybudować ściankę działową z luksefów bez używania zaprawy?
Ścianę z luksferów można wznosić bez użycia zaprawy. Do wyboru mamy kilka rozwiązań. To, w jaki sposób wymurujesz ścianę z luksferów będzie zależeć między innymi od rodzaju szklanego pustaka.
Ścianka z luksferów bez zaprawy
Zaletą bezzaprawowego wznoszenia ścian ze szklanych pustaków jest szybki, łatwy i czysty montaż. Jeśli konstrukcja takiej ścianki nie musi być wodoszczelna i zależy nam na drewnianym wykończeniu, możemy posłużyć się specjalnymi profilami z drewna. Ramę obwodową takiej konstrukcji mocuje się do ścian i podłogi kołkami rozporowymi oraz łącznikami drewnianymi. Osadzenie pustaków w konstrukcji wymaga jedynie śrub i zaczepów, które po zamontowaniu będą niewidoczne. Spoinę zastępują łączniki poziome i pionowe. Należy pamiętać, że powierzchnia ściany wzniesionej na drewnianych łącznikach nie może przekraczać 3 m². Jeżeli chcemy wybudować większą ściankę, powinniśmy posłużyć się profilami metalowymi. Umożliwiają one wznoszenie konstrukcji o szerokości 3,5 m i dość dużej wysokości.
Przeczytaj również: Pomysły na wykorzystanie luksferów w domu.
Zastosowanie odpowiednich luksferów i „ciepłych” listew pozwala wykorzystać je także w ścianach zewnętrznych. W rozwiązaniu tym konstrukcję stanowią profile ze stali lub z aluminium. Pustaki szklane montuje się za pomocą płaskowników układanych w pionowych spoinach oraz specjalnych przekładek montażowo-dystansowych. Żeby wzmocnić ścianę, spoiny pustaków wypełnia się silikonem sanitarnym. Uszczelnia ona dodatkowo konstrukcję, która dzięki temu może być stosowana w wilgotnych pomieszczeniach. Szklaną ściankę można wznosić także przy użyciu profili z PCW. Dzięki specjalnym wyżłobieniom w profilach między pustakami powstaje szczelina, którą trzeba jeszcze zaspoinować. Maksymalne wymiary ścianki to 3 m wysokości i 1,5 m szerokości. Aby konstrukcja z PCW była stabilna, profile mocuje się do trzech płaszczyzn: (podłogi, ściany i sufitu).