| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Jak ocieplić dom przeznaczony do remontu? Ocieplanie ścian jednowarstwowych w starych domach

Jak ocieplić dom przeznaczony do remontu? Ocieplanie ścian jednowarstwowych w starych domach

Stere ściany jednowarstwowe można ocieplić warstwą termoizolacji o grubości nawet kilkudziesięciu centymetrów, układając ją między rusztem z dwuteowych belek z płyty i drewna. Wyjaśniamy, w jaki sposób przeprowadzić ocieplanie ścian, żeby uniknąć mostków termicznych. 

Grubą termoizolację ściany jednowarstwowej najlepiej ułożyć na ruszcie przykręconym do muru. Warto też przy okazji ocieplania ściany przesunąć okna w warstwę izolacji, aby ograniczyć uciekanie ciepła na styku rama okna – mur.

Ograniczyć mostki termiczne

By zmniejszyć przenikanie ciepła, elementy rusztu lepiej wykonać z drewna niż z metalu. Zamiast łat drewnianych można zastosować belki dwuteowe z materiałów drewnopochodnych. Mają one mniejszą powierzchnię przekroju niż elementy z drewna litego o tych samych parametrach wytrzymałościowych. Dzięki temu zmniejszają się liniowe mostki cieplne i cała ściana jest cieplejsza. Dwuteowe belki drewnopochodne mogą mieć szerokość aż do 45 cm, co umożliwia ułożenie bardzo grubej warstwy ocieplenia. Nie zużywa się przy tym tak dużych ilości litego drewna jak podczas montażu na tradycyjnym ruszcie.

Autor: Steico

Aby osiągnąć znaczącą poprawę izolacyjności przegrody, coraz częściej ociepla się mury kilkudziesięciocentymetrową warstwą wełny mineralnej lub wełny drzewnej

Montaż termoizolacji

Izolacją wciśniętą między dwuteowe drewnopochodne belki ociepla się niskie budynki do wysokości 2-3 kondygnacji (do 8 m). Ograniczeniem jest też ciężar własny fasady, który nie powinien być większy niż 50 kg/m2. Przed montażem ocieplenia należy sprawdzić wytrzymałość istniejącej murowanej ściany, gdyż szkielet drewnopochodny przykręca się kątownikami montażowymi bezpośrednio do muru konstrukcyjnego. Kątowniki mogą być mocowane tylko do jednej stopki belki lub przykręcone do obu stopek. Takie mocowanie jest stabilniejsze, ale powstaje wtedy nieco większy mostek termiczny. Do podparcia ocieplenia i rusztu nie jest potrzebne poszerzenie fundamentu, natomiast warto istniejący fundament odkopać i również go ocieplić. Od dołu izolację zamyka się zwykłą deską albo deską z wielowarstwowego forniru, która też jest przykręcona do muru. Deska powinna także dzielić ocieplenie między kondygnacjami.

Wokół okna

Za pomocą deski wykańcza się również parapet pod i nad oknem, dzięki czemu można je łatwo zamontować w warstwie izolacyjnej, co zmniejsza ucieczkę ciepła z wnętrza. Okno można oprzeć na drewnianym parapecie, a z boków zamocować do słupów. Nad oknem jest też miejsce na ukrycie puszki na roletę zewnętrzną.

Wykończenie elewacji

Taką fasadę można wykończyć tynkiem mineralnym ułożonym na twardej płycie z włókna drzewnego lub deskowaniem na łatach. Jeżeli decydujesz się na elewację drewnianą, należy pamiętać o pozostawieniu szczeliny wentylacyjnej między deskowaniem a wiatroizolacją ochraniającą ocieplenie.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak przygotować do zimy pokrycie dachowe i rynny?

Przez cały rok pokrycie dachowe i rynny narażone są na działanie różnych czynników...

Wyburzanie ścian - jak bezpiecznie przeprowadzić...

Z pomysłem wyburzania ścian spotykamy się zarówno podczas remontu, jak i podczas aranżacji wnętrza...

Przebudowa domu na zgłoszenie, a zakres obszaru...

W jakich okolicznościach możemy przeprowadzić przebudowę domu jednorodzinnego w oparciu o zgłoszenie? Jakie...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Budynek gospodarczy. Adaptacja poddasza na cele...

Adaptacja poddasza w budynku gospodarczym może dać ciekawy rezultat. Stare dachy są bowiem zazwyczaj dość...

Zalanie domu. Jak przeprowadzic naprawę tynku,...

Zalanie domu lub zalanie mieszkania to nieprzyjemne wydarzenia. Dowiedz się, jak powinna wyglądać naprawa...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.