| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Zakup działki rolnej: kiedy prawo pierwokupu ma Agencja Nieruchomości Rolnych

Zakup działki rolnej: kiedy prawo pierwokupu ma Agencja Nieruchomości Rolnych

Nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z 2010 r. zniosła częściowo prawo pierwokupu działki rolnej przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Dzięki temu osoby planujące zakup działki o powierzchni mniejszej niż 5 ha, nie muszą mieć zgody ANR. 

Zakup działki rolnej do 5 ha - zniesione prawo pierwokupu

8 lipca 2010 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. nr 110, poz. 725), która zniosła prawo pierwokupu Agencji Nieruchomości Rolnych w przypadku nieruchomości o powierzchni do 5 ha. W związku z tym skończyła się uciążliwa formalność i skrócił się czas zawierania transakcji kupna-sprzedaży działki.

Osoba, która kupuje działkę rolną o powierzchni mniejszej niż 5 ha, nie musi mieć na to zgody agencji.  Prawo pierwokupu nadal przysługuje ANR w przypadku działek przekraczających 5 hektarów.

Prawo pierwokupu przed zmianą przepisów w 2010 r.

Zgodnie z wcześniejszymi przepisami, prawo pierwokupu dotyczyło wszystkich nieruchomości rolnych, nawet poniżej 1 ha. Taki przepis był bardzo kłopotliwy dla nabywców – nie mogli oni kupić działki "od ręki". Trzeba było sporządzać dwie umowy notarialne, najpierw umowę przedwstępną, a potem właściwą o sprzedaży danej nieruchomości.

Po zawarciu pierwszej umowy notariusz zwracał się do ANR z pytaniem, czy skorzysta z prawa pierwokupu. Jeżeli w ciągu 30 dni agencja nie wyrażała chęci odkupienia ziemi, można było zawrzeć właściwą umowę sprzedaży nieruchomości.

Przepis był również niewygodny dla ANR, gdyż trzeba było weryfikować setki umów. Z danych za 2009 rok* wynika, że Agencja Nieruchomości Rolnych rzadko korzystała z tego przywileju. Niestety, pytać trzeba było w każdym przypadku, nawet jeśli prawdopodobieństwo, że Agencja skorzysta z prawa pierwokupu było znikome. Bez zgłoszenia faktu zakupu działki do ANR umowa sprzedaży była nieważna.

Prawo pierwokupu nie dotyczyło transakcji między rolnikami, a jedynie nabywania gruntów przez osoby niezwiązane z rolnictwem. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego została znowelizowana z inicjatywy Senatu

* Do końca 2009 roku do Agencji Nieruchomości Rolnych wpłynęło łącznie 592 tys. aktów notarialnych, z tego 78 proc. dotyczyło nieruchomości rolnych o powierzchniach do 1 ha, a jedynie 4 proc. o areale powyżej 5 ha. W 2009 r. Agencja skorzystała z prawa pierwokupu tylko 16 razy.

Budowa domu w Polsce - fenomen na światową skalę

Budowa domu to nie lada wyzwanie z kilku co najmniej względów: finansowego, organizacyjnego,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Zaczynamy budowę. Niezbędnik inwestora...

Wszystko, co musisz wiedzieć przed pierwszym wbiciem łopaty, a także podczas pierwszego etapu budowy.

Planujesz budowę małego i taniego domu? Sprawdź...

Wybór projektu to pierwszy krok do rozpoczęcia budowy wymarzonego domu. Jak znaleźć odpowiedni projekt...

Dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym? A może w...

Wybór projektu domu to ekscytujące, ale też niełatwe zadanie. Ważna jest funkcjonalność domu, wygląd i...

MAŁE DOMY nowej generacji. Co musi mieć dobry...

Mały dom jest tani i prosty w budowie, zmieści się na niewielkiej działce, łatwiej go wykończyć i ogrzać....

Dom Energooszczędny

Chcesz wiedzieć jak zbudować dom energooszczędny? Interesują Cię nowoczesne technologie i materiały,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.