| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Zakup działki rolnej: kiedy prawo pierwokupu ma Agencja Nieruchomości Rolnych

Zakup działki rolnej: kiedy prawo pierwokupu ma Agencja Nieruchomości Rolnych

Nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z 2010 r. zniosła częściowo prawo pierwokupu działki rolnej przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Dzięki temu osoby planujące zakup działki o powierzchni mniejszej niż 5 ha, nie muszą mieć zgody ANR. 

Zakup działki rolnej do 5 ha - zniesione prawo pierwokupu

8 lipca 2010 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. nr 110, poz. 725), która zniosła prawo pierwokupu Agencji Nieruchomości Rolnych w przypadku nieruchomości o powierzchni do 5 ha. W związku z tym skończyła się uciążliwa formalność i skrócił się czas zawierania transakcji kupna-sprzedaży działki.

Osoba, która kupuje działkę rolną o powierzchni mniejszej niż 5 ha, nie musi mieć na to zgody agencji.  Prawo pierwokupu nadal przysługuje ANR w przypadku działek przekraczających 5 hektarów.

Prawo pierwokupu przed zmianą przepisów w 2010 r.

Zgodnie z wcześniejszymi przepisami, prawo pierwokupu dotyczyło wszystkich nieruchomości rolnych, nawet poniżej 1 ha. Taki przepis był bardzo kłopotliwy dla nabywców – nie mogli oni kupić działki "od ręki". Trzeba było sporządzać dwie umowy notarialne, najpierw umowę przedwstępną, a potem właściwą o sprzedaży danej nieruchomości.

Po zawarciu pierwszej umowy notariusz zwracał się do ANR z pytaniem, czy skorzysta z prawa pierwokupu. Jeżeli w ciągu 30 dni agencja nie wyrażała chęci odkupienia ziemi, można było zawrzeć właściwą umowę sprzedaży nieruchomości.

Przepis był również niewygodny dla ANR, gdyż trzeba było weryfikować setki umów. Z danych za 2009 rok* wynika, że Agencja Nieruchomości Rolnych rzadko korzystała z tego przywileju. Niestety, pytać trzeba było w każdym przypadku, nawet jeśli prawdopodobieństwo, że Agencja skorzysta z prawa pierwokupu było znikome. Bez zgłoszenia faktu zakupu działki do ANR umowa sprzedaży była nieważna.

Prawo pierwokupu nie dotyczyło transakcji między rolnikami, a jedynie nabywania gruntów przez osoby niezwiązane z rolnictwem. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego została znowelizowana z inicjatywy Senatu

* Do końca 2009 roku do Agencji Nieruchomości Rolnych wpłynęło łącznie 592 tys. aktów notarialnych, z tego 78 proc. dotyczyło nieruchomości rolnych o powierzchniach do 1 ha, a jedynie 4 proc. o areale powyżej 5 ha. W 2009 r. Agencja skorzystała z prawa pierwokupu tylko 16 razy.

Przeczytaj dodatkowo:
Co zrobić, gdy dom został wybudowany niezgodnie z...

Jeśli dom został zbudowany niezgodnie z projektem budowlanym, a odstępstwa od projektu budowlanego mają...

Dom dla młodej rodziny – wygodny i przemyślany...

Jaki powinien być dom dla młodej rodziny o praktycznym podejściu do życia? Prosty, bez elementów,...

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Zaczynamy budowę. Niezbędnik inwestora...

Wszystko, co musisz wiedzieć przed pierwszym wbiciem łopaty, a także podczas pierwszego etapu budowy.

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.