| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Projekty domów idealne na wąską działkę

Projekty domów idealne na wąską działkę

Działka o szerokości poniżej 18 m zawsze była postrzegana jako kłopotliwa. Dzisiaj wystarczy, że sięgniesz po właściwy projekt domu. Zobacz nasze propozycje. Przeczytaj , z czym wiąże się budowa domu na nietypowej działce, na jakie problemy możesz natrafić.

Efektowny wygląd

1. Wąski front
Wymiary działki muszą umożliwić zachowanie wymaganych przepisami odległości domu od granicy parceli oraz od innych budynków i urządzeń. Dom trzeba więc ustawić najwęższym bokiem do ulicy. Wąski front jest dużym wyzwaniem przy wyborze elementów architektonicznych, które podkreślałyby reprezentacyjny charakter tej części domu. Jeśli dom przekryty jest dachem dwuspadowym zwróconym szczytem do ulicy, zdobić go może wysunięty okap z wyeksponowaną podbitką i dekoracyjne wiązanie szczytu. Elementy rozrzeźbiające bryłę, takie jak facjaty i lukarny, nie powinny być zbyt okazałe. Przy wyborze projektu można rozszerzyć pole poszukiwań o domy, które dają się ustawić bokiem, czyli węższą ścianą, równolegle do drogi. Takie rozwiązanie wymaga uatrakcyjnienia frontowej elewacji zaprojektowanej jako boczna.

2. Boczne elewacje
Wąska działka często wymusza rezygnację z okien w jednej lub obu bocznych elewacjach, co pozwoli zbliżyć dom do granic działki o metr. Ślepa ściana nie musi być jednak monotonną płaszczyzną. Ozdobą mogą być kompozycje przeszkleń z pustaków szklanych często stosowane do doświetleń garaży czy klatek schodowych. Warto też sięgnąć po materiały elewacyjne takie jak drewniana oblicówka lub bonie na tynku, które pomogą w poprawieniu proporcji zbyt długiej bocznej ściany.

3. Otwarty na ogród
Nawet gdy działka jest wąska, można otworzyć dom na otoczenie. Mimo niewielkiej powierzchni ścian na elewacji ogrodowej warto zastosować jak największe przeszklenia. Kilkuskrzydłowe drzwi balkonowe doświetlą nie tylko salon, ale też pomieszczenia w głębi wąskiego traktu domu.

ZDANIEM SPECJALISTY

Szczupłej na ratunek. Wąska działka stanowi również wyzwanie przy aranżacji stref pośrednich i zagospodarowaniu terenu wokół domu. Gdy frontową część działki wypełnia dojście do domu i podjazd do garażu, warto zastosować roślinne przesłony odwracające od nich uwagę, a jednocześnie niezajmujące wiele miejsca. Mogą to być pionowe podpory obsadzone pnączami (pergole, trejaże, ażurowe ogrodzenia) lub żywopłoty, szpalery i grupy roślin. Wybierajmy gatunki, które nie rozrastają się w sposób niekontrolowany. Dobrze sprawdzą się rośliny o pokroju kolumnowym lub szczepione na pniu. Warto też obsadzić pnączami ściany domu, garażu, a nawet śmietnika.

Anna Skórkowska, architekt krajobrazu

Otoczenie z klasą

4. Przestrzeń od frontu i ogrodu
Przed domem zwykle jest niewiele miejsca: czasami wystarcza go zaledwie na podjazd i ścieżkę. Lwią część ogrodzenia wypełni brama wjazdowa i śmietnik. Ze względu na bliskość sąsiadów zarówno taras, jak i wejście najlepiej umieścić w podcieniu. Na wąskiej działce zazwyczaj są kłopoty z usytuowaniem garażu – jest za wąsko, aby umieścić go z boku. Pozostaje garaż wbudowany lub dostawiony do domu od frontu.

5. Światło na działce
Aranżacja otoczenia domu położonego na wąskiej działce zależy także od warunków oświetlenia. Najlepsze możliwości daje lokalizacja z wjazdem od północy lub wschodu – ogrodowa elewacja jest wówczas nasłoneczniona. Najmniej korzystne warunki są przy wjeździe od południa – wypoczynkowa część musi być wówczas od frontu, gdzie jest mało miejsca.

Wygodne i komfortowe wnętrze

6. Kondygnacje na miarę
Wąski plan domu niesie za sobą ograniczenia również w wyborze liczby kondygnacji. Duży parterowy dom można zbudować tylko wtedy, gdy działka jest długa. Aby można było zapewnić właściwy układ funkcjonalny i zmieścić planowany program domu na działce wąskiej i krótkiej, trzeba zbudować dom z poddaszem lub najlepiej piętrowy. Utrudniony jest też podział na strefy. Gdy dom ma obie ściany boczne bez okien, parter zwykle w całości wypełnia strefa dzienna i zazwyczaj trudno tu wydzielić dodatkowy pokój. Lepsze możliwości doświetlenia daje natomiast poddasze: nawet gdy ściany są ślepe, w skośnych połaciach można zrobić okna połaciowe.

7. Oszczędna komunikacja
Gdy dom jest wąski i długi, wejście od frontu skutkuje niewygodnym układem wnętrz. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy wybór projektu z wejściem w narożniku (na przykład w podcieniu) lub umieszczenie go w bocznej elewacji, ale bliżej frontu domu – wówczas komunikacja nie rozrasta się, a pomieszczenia są bardziej ustawne. Wejście na ścianie bocznej, choć mniej okazałe, sprzyja lepszemu rozmieszczeniu funkcji i podziałowi na strefy – unikniemy w ten sposób układu „tramwajowego” w komunikacji wewnątrz domu.

8. Jasno w domu
Ślepa ściana pozwala zbliżyć dom do granicy działki sąsiada na odległość 3 m, ale stwarza trudności w zapewnieniu właściwego dopływu światła dziennego do poszczególnych pomieszczeń. Okna można zastąpić pustakami szklanymi, ale mimo że wprowadzą światło dzienne, nie zapewnią widoku na zewnątrz. Lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie okien we wnękach bocznych ścian lub ukształtowanie ściany w uskoki z oknami narożnymi.

Mały dom: 8 cech dobrego projektu małego domu

Małe domy są zawsze na czasie. Znajdują zwolenników nie tylko wśród mniej zamożnych...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
5 projektów domów z poddaszem do adaptacji....

Projekt domu parterowego z poddaszem do adaptacji na później nie oznacza rezygnacji z żadnych...

Gala wręczenia nagród w konkursie Remont Roku 2016

9 lutego na targach budowlanych BUDMA odbył się finał konkursu Remont Roku 2016. W trakcie gali wręczyliśmy...

Mały dom. 5 najlepszych projektów małych domów o...

Oto 5 najlepszych projektów małych domów, których powierzchnia jest zbliżona do...

Koszt budowy domu jednorodzinnego. 8 domów, które...

Koszt budowy domu poniżej 200 tys. zł? Czy to możliwe? Udowadniamy, że tak. Wybraliśmy dla Ciebie projekty...

Dom Energooszczędny

Tym, którym energooszczędność kojarzy się z nieciekawym domem bez okien, mogą się mile rozczarować....