| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » NOWE WARUNKI TECHNICZNE: od 2014 r. ostrzejsze wymagania dla ścian zewnętrznych

NOWE WARUNKI TECHNICZNE: od 2014 r. ostrzejsze wymagania dla ścian zewnętrznych

Od 2014 roku będą obowiązywać nowe warunki techniczne, a wraz z nimi zostaną zaostrzone wymagania cieplne dla ścian zewnętrznych. To jednak nie koniec zmian w przepisach budowlanych. W ciągu kolejnych 7 lat wymagania dla ścian staną się jeszcze bardziej restrykcyjne. Co konkretnie się zmieni? Pokazujemy na przykładzie ścian jedno-, dwu- i trójwarstwowych.

Od 2014 roku zmienią się wymagania cieplne stawiane ścianom zewnętrznym. W nowych Warunkach technicznych pojawiają zarówno wartości współczynnika przenikania ciepła, które zaczynają obowiązywać w 2014 r., jak i te, które wejdą w życie w przyszłości. Harmonogram czasowy podaje kolejne zmiany – w ciągu następnych 7 lat wymagania będą stopniowo zaostrzane od 0,25 do 0,20 W/(m2.K).

Dla ścian w pomieszczeniach o temperaturze niższej niż 16oC będą zróżnicowane wymagania dla współczynnika U – zaostrza się je jedynie tam, gdzie temperatura nie spada poniżej 8oC. Dotychczas ściany zewnętrzne pomieszczeń ogrzewanych musiały mieć U ≤ 0,3 (jeśli panowała w nich temperatura powyżej 16oC) lub U ≤ 0,8 (gdy temperatura była nie wyższa niż 16oC).

Ściany jednowarstwowe

Ściany jednowarstwowe dalej można budować z ceramiki poryzowanej i betonu komórkowego. Pod uwagę warto brać tylko bloczki czy pustaki, dla których producenci deklarują osiągnięcie U nie wyższego niż 0,25.

Ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego

Jeśli wybierze się beton komórkowy odmiany 350, ściana grubości 36,5 cm osiągnie U = 0,25 W/(m2.K). Decydując się na grubsze ściany, można spełnić standardy, które zaczną obowiązywać za 4 i 8 lat. Mur 40-centymetrowy ma U = 0,23, a 48-centymetrowy – 0,19 W/(m2.K).

Na ściany jednowarstwowe nadają się również bloczki odmiany 400. Mur musi mieć jednak 42 cm, aby jego współczynnik przenikania ciepła osiągnął 0,25 W/(m2.K).

Ściany jednowarstwowe z pustaków ceramicznych

Jeśli chcesz budować ściany jednowarstwowe z ceramiki, wybierz szlifowane pustaki z ceramiki poryzowanej. Można je łączyć na bardzo cienkie spoiny poziome – na cienkowarstwową zaprawę rozkładaną na całej górnej powierzchni pustaków lub zaprawę w postaci piany, którą układa się pasmami. Spoin pionowych nie wypełnia się zaprawą, wystarcza dokładne zestawienie ze sobą boków profilowanych w pióra i wpusty. Ściana grubości 44 cm osiągnie U = 0,23 W/(m2.K).

Nowością są pustaki, w których wszystkie szczeliny wypełnia wełna mineralna. Dzięki niej ściana grubości 36,5 cm osiąga U nie wyższe niż 0,24 W/(m2.K). Są 3 odmiany tych pustaków różniące się współczynnikiem przewodzenia ciepła. Dla tych o najwyższej izolacyjności U ściany osiąga wartość 0,19 W/(m2.K).

Ściany dwuwarstwowe

W przypadku ścian dwuwarstwowych najistotniejsze jest, czym je ocieplać i jak gruba warstwa izolacji zapewni osiągnięcie wymaganych współczynników.

O wyborze materiału ociepleniowego zwykle decyduje cena 1 m3 , ale potrzebna liczba metrów sześciennych zależy od jego izolacyjności termicznej. W naszych obliczeniach założyliśmy, że współczynnik przewodzenia ciepła Λ dla materiału ociepleniowego mieści się w przedziale 0,031-0,040 W/(m.K). Tę najniższą wartość osiągają najcieplejsze wełny mineralne i styropiany modyfikowane grafitem, najwyższa zaś to graniczna wartość dla większości izolacji termicznych.

Ściany dwuwarstwowe z betonu komórkowego

Ściany z betonu komórkowego wymagają najcieńszej izolacji, ponieważ same bloczki mają dość duży opór cieplny. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest mur z bloczków grubości 24 cm, a do wyboru są trzy odmiany: 400, 500 i 600. Im wyższa odmiana, tym bloczki zimniejsze.

Aby ściana osiągnęła U = 0,25, wystarczy:

  • 6-7-centymetrowe ocieplenie muru odmiany 400,
  • 7-9-centymetrowe ocieplenie muru odmiany 500
  • 8-10-centymetrowe ocieplenie muru odmiany 600 

Niższe wartości podaliśmy dla materiałów o Λ = 0,031, a wyższe dla tych o Λ = 0,04.

Aby ściana osiągnęła U = 0,23 czy nawet 0,20 W/(m2.K), wystarczy zwiększyć grubość ocieplenia odpowiednio o 1 lub 3-4 cm. Zatem izolacja będzie miała 9-14 cm (zależnie od jej współczynnika przewodzenia ciepła i odmiany bloczków, na które się ją nakleja).

Ściany dwuwarstwowe z pustaków ceramicznych

Do budowy ceramicznych ścian warstwowych najczęściej wybiera się pustaki grubości 25 cm. Opór cieplny takich murów ma zwykle  wartość mniejszą niż 0,9, dlatego wymagają ocieplenia grubości 10-13 cm, aby osiągnąć U = 0,25. Żeby uzyskać ściany o wyższych parametrach, trzeba zwiększyć izolację o 1 cm (U = 0,23) lub 3-4 cm (U = 0,20).

Ściany dwuwarstwowe z silikatów

Silikaty wymagają najgrubszej izloacji, ale ich atutem jest to, że umożliwiają wymurowanie najcieńszych murów konstrukcyjnych – warstwa konstrukcyjna ściany ma 18 cm. Aby ściany miały U = 0,25 W/(m2.K), obkłada się je 11-14-centymetrową warstwą izolacji termicznej.

Dzięki pogrubieniu ocieplenia o 1-2 cm U wyniesie 0,23. Jeśli dodamy izolacji 3-4 cm, osiagniemy U = 0,20.

Ściany trójwarstwowe

Niektórzy uważają, że elewacyjna warstwa muru może częściowo zastąpić izolację termiczną. Jednak w większości wypadków tak nie jest. Mury z cegły klinkierowej grubości 12 cm czy z silikatów grubości 8 cm mają bardzo mały opór cieplny – odpowiednio 0,18 i 0,15 (m2.K)/W – w porównaniu z izolacją termiczną.

Nawet 1-centymetrowa warstwa ocieplenia o współczynniku przewodzenia ciepła Λ równym 0,04 W/(m.K) ma R = 0,25, a więc bardziej chroni przed utratą ciepła niż te mury.

Trochę lepiej wypada beton komórkowy. Murując warstwę elewacyjną z elementów grubości od 5 do 8 cm, do wyboru mamy jedynie płytki odmiany 600. Dopiero elementy 7,5 i 8 cm mają opór cieplny R = 0,47, który pozwala na ograniczenie grubości izolacji termicznej o 1 cm. Ale trzeba zachować ostrożność, w obliczeniach należy uwzględniać mostki punktowe, które tworzą kotwy łączące warstwę elewacyjną z murem konstrukcyjnym.

ZDANIEM EKSPERTA

Budowa domu droższa?

tłumaczy Piotr Pawlak z firmy Rockwool Polska

– Dziś wymagania dla ścian wynoszą 0,3W/(m2.K), co oznacza konieczność zaizolowania ich ociepleniem o grubości 10-12 cm. Wymagana grubość izolacji będzie wzrastać średnio o mniej więcej 2 cm w 2014 r., 4 cm w 2017 r. i 5 cm w 2021 r. Podobnie sprawa wygląda w przypadku dachów (blisko 15 cm dziś, 18 cm w 2014 r., 20 cm w 2017 r., 25 cm w 2021 r.) i podłóg (6 cm dziś i 10 cm w pozostałych latach). Oczywiście wpłynie to na koszt inwestycji, jednak wydatek zwróci się już po kilku latach użytkowania, a koszty utrzymania budynku znacząco spadną.

Budowa domu bez pozwolenia coraz bliżej! Rząd przyjął założenia zmian w Prawie budowlanym

Rząd przyjął założenia zmian w Prawie budowlanym. Podstawowa zmiana, jaka czeka budujących domy to...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym? A może w...

Wybór projektu domu to ekscytujące, ale też niełatwe zadanie. Ważna jest funkcjonalność domu, wygląd i...

Dom energooszczędny może być również zdrowy i...

Podczas wyboru projektu domu - oraz późniejszej budowy domu - każdy inwestor musi rozwiązać ważny...

Poradnik Budowlany

Wiosna już w pełni. Ruszają pierwsze prace na budowach. Niektórzy dopiero zaczynają, inni po zimowej...

Inwestycja w przyszłość – zalety domów pasywnych

Własny dom to inwestycja w przyszłość. Jak zatem powinien wyglądać? Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu?...

Czy Twój wykonawca też pracuje na czarno? 80...

Branża budowlana jest w kryzysie nie tylko z powodu stanu gospodarki, ale także poziomu wykonawstwa....

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.