Jeżeli nie stać cię na wykończenie całego domu od razu... Murator M03 Moje miejsce

2011-04-20 12:01

Wybierz projekt, który umożliwia budowę dwuetapową. Taki właśnie jest Murator M03 Moje miejsce. W pierwszym etapie budowy uzyskasz wygodne i dość duże mieszkanie na parterze. Jeżeli po jakimś czasie zdecydujesz się na realizację drugiego etapu, nie będziesz miał dużych trudności, ponieważ w pierwszym etapie prowadzone są prace, które znacznie usprawnią rozbudowę domu.

Jeżeli nie stać cię na wykończenie całego domu od razu... Murator M03 Moje miejsce
Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator M03 Moje miejsce

Dom bez podpiwniczenia, parterowy, z użytkowym poddaszem, bez garażu w bryle, przeznaczony dla cztero- lub pięcioosobowej rodziny
Autor: architekt Małgorzata Cybulska-Marks

  • Powierzchnia netto 133,0 m²
  • Powierzchnia domu 116,3 m²
  • Powierzchnia zabudowy 111,4 m²
  • Kubatura 547,5 m³
  • Minimalne wymiary działki 19,9 x 18,4 m²

Dlaczego jest to projekt dla budujących dwuetapowo?

Największą zaletą tego domu jest możliwość budowania go w dwóch etapach.

Poprzestając na pierwszym, uzyskujemy wygodne, dość duże (prawie 78 m²) mieszkanie na parterze. Podzielone jest ono na dwie części – dzienną, którą tworzy hol, duży salon i otwarta kuchnia, oraz nocną, w której znajdują się dwie sypialnie, łazienka i WC.

Jeżeli po jakimś czasie zdecydujemy się na realizację drugiego etapu, dodatkowo zyskamy pomieszczenia na poddaszu (38,4 m²) – dwie sypialnie z garderobami i łazienkę.

Rozbudowę domu ułatwia lekki, drewniany fragment stropu (przykryty płytami gipsowo-kartonowymi), po rozebraniu którego powstaje miejsce na wygodne schody. Przewidzenie na nie miejsca jest bardzo ważne, ponieważ nie trzeba niszczyć żadnego pomieszczenia.

W pierwszym etapie są też prowadzone inne prace, które znacznie usprawnią rozbudowę domu – na poddaszu robi są otwory okienne i nadproża w ścianach szczytowych (potem są one zamurowywane), strop jest wzmacniany w miejscach usytuowania przyszłych ścian działowych, wyprowadza się wyjścia wszystkich instalacji.

Możliwość podzielenia budowy domu na dwa etapy przewidziana już w projekcie jest bardzo istotna. Inwestor unika wtedy konieczności dokonywania kłopotliwej i kosztownej adaptacji (na przykład podniesienia ścianki kolankowej) i nieoczekiwanych zmian bryły budynku.

Oto pytania Pawła, który zdecydował się na budowę według tego projektu.

Czy można zmienić bieg schodów na parterze

Inwestor chciałby, aby wejście na schody znajdowało się bliżej ściany, ponieważ w ten sposób można zyskać trochę miejsca w pokoju dziennym. Jest to możliwe i nie zmienia niczego w układzie poddasza – korzystanie z holu jest wygodne niezależnie od biegu schodów. W przestrzeni pod schodami można umieścić na przykład fotel lub sofę i dzięki temu cofnąć je trochę ze środka pokoju.

Czy kominek może „wychodzić” na zewnątrz?

Usytuowanie kominka przy ścianie zewnętrznej skłoniło pana Pawła do zastanowienia się nad tym, czy dałoby się wybudować go tak, aby dodatkowo „wychodził” na zewnątrz. Okazuje się, że nie jest to trudne. Konieczne jest jednak zrobienie odrębnego komina, bo według przepisów dwa urządzenia nie mogą mieć wspólnego przewodu. W przypadku wykonywania zewnętrznego kominka warto jednocześnie powiększyć taras, aby znalazło się tam miejsce na stół, przy którym w letnie wieczory można jeść posiłki w gronie rodziny i znajomych.

Czy na parterze, w części dziennej, można dodać więcej okien?

Paweł bardzo lubi, gdy w domu jest dużo światła. Dlatego chciałby, aby w pokoju dziennym i kuchni znalazły się dodatkowe okna. Nie jest to problem. Można je umieścić po obu stronach istniejącego okna balkonowego położonego na granicy pokoju dziennego i kuchni. Zyskamy wtedy nowe okna w obydwu tych pomieszczeniach. W pokoju dziennym sięgnie ono akurat do kominka, natomiast w kuchni trzeba będzie trochę przesunąć stół. Równe odległości pomiędzy oknami i ich jednakowa wielkość oraz kształt sprawią, że elewacja będzie nadal wyglądać harmonijnie.

Czy poddasze można zaaranżować na samodzielne mieszkanie?

To ważne dla inwestora, bo być może w przyszłości na poddaszu zamieszka któreś z dorosłych dzieci lub dziadkowie. Okazuje się, że da się to w miarę łatwo osiągnąć, ponieważ nie ma tam żadnej ściany konstrukcyjnej.

Dzięki racjonalnemu przestawieniu ścian działowych można stworzyć jedno wygodne mieszkanie – z aneksem kuchennym (w miejscu kącika do pracy), łazienką i sypialnią oraz odrębny pokój z własną łazienką. Wspólny dla nich będzie tylko hol. Przy takiej przebudowie sypialnie będą trochę mniejsze (jedna bez garderoby), ale coś za coś...

Czy do domu można dobudować garaż?

Jak każdemu prawdziwemu mężczyźnie panu Pawłowi przeszkadza trochę brak garażu. Jednak autorka projektu już wcześniej przewidziała takie wymagania inwestorów płci męskiej.

Powstał identyczny projekt – M03a, ale z garażem dobudowanym po lewej stronie od wejścia. Wybudowanie garażu wiąże się z koniecznością zrezygnowania z okienka w łazience na parterze oraz dobudowania po przeciwnej stronie domu wiaty, dzięki której zostanie utrzymana symetria całego domu. Układ pomieszczeń na parterze nie pozwala jednak na zrobienie wejścia do garażu bezpośrednio z domu – jest ono możliwe tylko z zewnątrz.

Jak zamknąć pierwszy etap budowy?

Pierwszy etap obejmuje zagospodarowanie przestrzeni parteru domu oraz przeprowadzenie niektórych prac, które ułatwiają jego przyszłą rozbudowę (lekki strop w miejscu usytuowania schodów, otwory okienne wraz z nadprożami na poddaszu, wyprowadzenia wszystkich instalacji ponad strop).

Nie wykonuje się natomiast okien dachowych i ogrzewania poddasza, ponieważ powodowało by to niepotrzebne straty energii cieplnej. Strop ociepla się, układając na nim wełnę mineralną, która przy realizacji drugiego etapu zostaje wykorzystana do ocieplenia dachu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.