| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Układanie paneli podłogowych: jaki przygotować podkład pod panele podłogowe

Układanie paneli podłogowych: jaki przygotować podkład pod panele podłogowe

Idealna i estetyczna podłoga to świetna ozdoba każdego domu. Radzimy, jaki użyć podkład pod panele podłogowe oraz jak przygotować podłoże przed montażem paneli, aby później cieszyć się nimi przez lata?

Autor: Mariusz Bykowski

Zanim położymy panele, powinniśmy odpowiednio przygotować podłoże

Autor: Mariusz Bykowski

Dociskanie drewnianych paneli bukowych pasami ściągajacymi

Dobry podkład pod panele podłogowe

Kiedy decydujemy się na panele podłogowe, musimy pamiętać, że są to tzw. podłogi pływające. Oznacza to, że swobodnie spoczywają na posadzce, zachowując określoną odległość od ściany, czyli dylatację. Jest ona niezbędna, ponieważ każdy drewniany materiał pracuje - kurczy się i pęcznieje - a dzięki właściwej dylatacji nie powoduje to zniekształcenia podłogi. Dlatego też odpowiednie przygotowanie podłoża jest kluczową sprawą w przypadku paneli.

Zanim więc zabierzemy się do układania paneli, musimy zastanowić się nad wyborem podkładu pod panele podłogowe – jest to bardzo ważne, gdyż odpowiedni podkład zapewni nam właściwą izolację akustyczną oraz termiczną pomieszczenia, a także podniesie trwałość samej podłogi. W sklepach znajdziemy ogromny wybór podkładów, tworzonych z myślą o różnych zadaniach. Pamiętajmy:

  • dla podłóg bardzo nierównych najlepszym rozwiązaniem jest gruba izolacja;
  • gdy natomiast zależy nam na cieple, wybierzmy podkład zapewniający wysoką izolację termiczną;
  • jeśli kładziemy podłogę nad wilgotną piwnicą, zastosujmy podkład o zwiększonej warstwie paraizolacyjnej;
  • w przypadku podłóg montowanych na piętrach najlepiej sięgnąć po podkłady gwarantujące dobrą izolację akustyczną;
  • jeżeli instalujemy ogrzewanie podłogowe, idealne okażą się podkłady o niskim oporze cieplnym.

Warto dodać, że oszczędzanie na izolacji podłogowej nie jest najlepszym pomysłem. Ponieważ podkładów nie widać, często decydujemy się na najtańszą piankę polietylenową o grubości 2 mm. Jednak już po kilku latach pianka „wyparowuje” spod podłogi, a wtedy zaczynają się poważne problemy.

Układanie podkładu pod panele podłogowe

Gdy wybierzemy już właściwy podkład, możemy przystąpić do pracy nad podłożem. Przede wszystkim musi być ono suche i równe. Jeśli kładziemy podłogę na starej posadzce, zazwyczaj wystarczy, że ją dobrze odkurzymy, a większe nierówności zlikwidujemy za pomocą masy szpachlowej.

Inaczej powinniśmy postąpić w przypadku nowych budynków – w takiej sytuacji najlepiej zrobić wylewkę samopoziomującą i odczekać aż całość wyschnie. Następny krok to położenie folii izolacyjnej, która zabezpieczy panele przed wilgocią. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności lub nowych (np. w kuchni i łazience) folia powinna być grubsza, w innych natomiast wystarczy warstwa o grubości 0,2 mm. Folię kładziemy w taki sposób, aby jej kolejne warstwy nachodziły na siebie 20-30 cm.

Kiedy tę czynność mamy już za sobą, możemy przystąpić do położenia właściwego podkładu pod panele podłogowe. Jeśli jest to podkład taśmowy lub płytowy, układamy go na styk (możemy też pomóc sobie i łączyć elementy taśmą, aby warstwy podkładu nie nachodziły na siebie). Z kolei podkład rowkowy montujemy zawsze rowkami do dołu. Jeśli natomiast zależy nam na czasie, możemy oczywiście wykorzystać podkłady „2 w 1”, zwierające warstwę folii paraizolacyjnej oraz podkładu.

Po tych przygotowaniach  możemy już spokojnie przejść do montownia samych paneli.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Podkład pod panele podłogowe drewniane i laminowane

Podkład pod panele podłogowe ma za zadanie wyciszenie, a nawet całkowite wyeliminowanie, charakterystycznego - dla podłóg z paneli - stukania. Dowiedz się, jaki podkład jest najlepszy pod panele drewniane, a jaki sprawdzi się w przypadku paneli laminowanych.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Układanie płytek w łazience - gruntowanie,...

Układanie płytek ceramicznych w łazience należy przeprowadzić z zastosowaniem odpowiedniego kleju do płytek....

Panele podłogowe imitujące naturalny kamień....

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne materiały...

Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego...

Jak dobrać odpowiednią grubość podkładu...

Grubość wylewki może być bardzo różna i wahać się od kilku milimetrów do kilku...

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...