| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Układanie paneli podłogowych: jak przygotować podłoże przed montażem paneli

Układanie paneli podłogowych: jak przygotować podłoże przed montażem paneli

Idealna i estetyczna podłoga to świetna ozdoba każdego domu. Radzimy, jak przygotować podłoże przed montażem paneli, by później cieszyć się nimi przez lata?jak

Autor: Mariusz Bykowski

Zanim położymy panele, powinniśmy odpowiednio przygotować podłoże

Autor: Mariusz Bykowski

Dociskanie drewnianych paneli bukowych pasami ściągajacymi

Dobry podkład pod panele

Kiedy decydujemy się na panele podłogowe, musimy pamiętać, że są to tzw. podłogi pływające. Oznacza to, że swobodnie spoczywają na posadzce, zachowując określoną odległość od ściany, czyli dylatację. Jest ona niezbędna, ponieważ każdy drewniany materiał pracuje - kurczy się i pęcznieje - a dzięki właściwej dylatacji nie powoduje to zniekształcenia podłogi. Dlatego też odpowiednie przygotowanie podłoża jest kluczową sprawą w przypadku paneli.

Zanim więc zabierzemy się do układania paneli, musimy zastanowić się nad wyborem podkładu – jest to bardzo ważne, gdyż odpowiedni podkład zapewni nam właściwą izolację akustyczną oraz termiczną pomieszczenia, a także podniesie trwałość samej podłogi. W sklepach znajdziemy ogromny wybór podkładów, tworzonych z myślą o różnych zadaniach. Pamiętajmy:

  • dla podłóg bardzo nierównych najlepszym rozwiązaniem jest gruba izolacja;
  • gdy natomiast zależy nam na cieple, wybierzmy podkład zapewniający wysoką izolację termiczną;
  • jeśli kładziemy podłogę nad wilgotną piwnicą, zastosujmy podkład o zwiększonej warstwie paraizolacyjnej;
  • w przypadku podłóg montowanych na piętrach najlepiej sięgnąć po podkłady gwarantujące dobrą izolację akustyczną;
  • jeżeli instalujemy ogrzewanie podłogowe, idealne okażą się podkłady o niskim oporze cieplnym.

Warto dodać, że oszczędzanie na izolacji podłogowej nie jest najlepszym pomysłem. Ponieważ podkładów nie widać, często decydujemy się na najtańszą piankę polietylenową o grubości 2 mm. Jednak już po kilku latach pianka „wyparowuje” spod podłogi, a wtedy zaczynają się poważne problemy.

Układanie podkładu pod panele 

Gdy wybierzemy już właściwy podkład, możemy przystąpić do pracy nad podłożem. Przede wszystkim musi być ono suche i równe. Jeśli kładziemy podłogę na starej posadzce, zazwyczaj wystarczy, że ją dobrze odkurzymy, a większe nierówności zlikwidujemy za pomocą masy szpachlowej.

Inaczej powinniśmy postąpić w przypadku nowych budynków – w takiej sytuacji najlepiej zrobić wylewkę samopoziomującą i odczekać aż całość wyschnie. Następny krok to położenie folii izolacyjnej, która zabezpieczy panele przed wilgocią. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności lub nowych (np. w kuchni i łazience) folia powinna być grubsza, w innych natomiast wystarczy warstwa o grubości 0,2 mm. Folię kładziemy w taki sposób, aby jej kolejne warstwy nachodziły na siebie 20-30 cm.

Kiedy tę czynność mamy już za sobą, możemy przystąpić do położenia właściwego podkładu pod panele. Jeśli jest to podkład taśmowy lub płytowy, układamy go na styk (możemy też pomóc sobie i łączyć elementy taśmą, aby warstwy podkładu nie nachodziły na siebie). Z kolei podkład rowkowy montujemy zawsze rowkami do dołu. Jeśli natomiast zależy nam na czasie, możemy oczywiście wykorzystać podkłady „2 w 1”, zwierające warstwę folii paraizolacyjnej oraz podkładu.

Po tych przygotowaniach  możemy już spokojnie przejść do montownia samych paneli.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Schody gotowe. Jak je kupować?

Schody gotowe można kupić w sklepie budowlanym i samodzielnie zmontować w domu, najczęściej z modułów....

Anhydryt. Czy jest on dość wytrzymały na posadzki?

Wykonując podkład podłogowy, chcemy, aby był on jak najsolidniejszy. W końcu to na nim będzie położona...

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

Stopnice i balustrady ze stali. Schody stalowe...

Schody stalowe są wciąż w modzie. Ich lekkie konstrukcje pasują do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Poznaj...

Przepis na beton do małych prac budowlanych

To zadanie nie tylko dla tych, którzy lubią wyzwania. Czasem jest to konieczność. Warto wtedy...

Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.