| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Mata wygłuszająca - materiały dźwiękochłonne pod podłogą z drewna

Mata wygłuszająca - materiały dźwiękochłonne pod podłogą z drewna

Mata wygłuszająca zapewni izolację akustyczną drewnianej podłogi. Podłogę z desek można zrobić z każdego gatunku drewna przeznaczonego na posadzki. Jednakże, jeżeli oprócz funkcji dekoracyjnej ma także tłumić hałasy, należy ją ułożyć w odpowiedni sposób.

Tagi: podłoga

Zarówno w blokach i domach murowanych, jak i drewnianych ważnym elementem, zapewniającym komfort mieszkania w nich, jest odpowiednia izolacja akustyczna. Izolacja akustyczna zapobiega rozprzestrzenianiu się dwóch rodzajów dźwięku: powietrznego i uderzeniowego. Nośnikiem tego pierwszego dźwięku jest powietrze, a drugiego rożne przedmioty i materiały – meble, elementy konstrukcji, strop lub ściany.

Często ten element izolacji jest bagatelizowany przez projektantów, a później wykonawców, w celu przyśpieszenia prac i zmniejszenia kosztów budowy. Czasem wynika z błędnego doboru materiałów i grubości elementów konstrukcyjnych oraz ich parametrów izolacyjnych lub błędnego obliczenia izolacyjności akustycznej całej przegrody. Efekt tych zaniedbań może opisać każdy kto mieszka w budynku o konstrukcji lub stropie drewnianym, gdzie roznoszące się dźwięki są wyjątkowo uciążliwe dla mieszkańców. Słychać w nich kroki domowników, przesuwanie krzeseł, uderzenie w ścianę, rozmowy z kondygnacji wyżej, niżej oraz pokoju obok. Problem źle zaizolowanych akustycznie przegród dotyka również mieszkańców nowych osiedli mieszkaniowych, gdzie poza odgłosami rodziny z pomieszczeń własnego mieszkania docierają do nich również odgłosy sąsiadów, ich telefonów, sprzętów audio oraz urządzeń sanitarnych.

WARTO WIEDZIEĆ

Trzy najważniejsze wskaźniki izolacyjności akustycznej:

Rw – wskaźnik ważony tłumienia dźwięków powietrznych. Jego wartość jest podawana w decybelach [dB]. Im wyższa wartość wskaźnika, tym korzystniejsza. Wskaźnik ten podawany jest dla tych produktów budowlanych i wykończeniowych, które mają za zadanie tłumić dźwięki powietrzne np. dla pustaków, cegieł, styropianu czy wełny mineralnej.

ΔLW – zmniejszenie znormalizowanego poziomu uderzeniowego podłogi. Jego wartość jest podawana w decybelach. Im mniejsza jest jego wartość, tym lepsza jest odporność przegrody na przenikanie dźwięku uderzeniowego. Ten parametr jest podawany głównie dla produktów podłogowych, które mają izolować od dźwięków uderzeniowych.

αW – jest to współczynnik pochłaniania (absorpcji) dźwięku. Im wyższa jest jego wartość, tym lepiej. Przyjmuje się, że współczynnik bliski 0 oznacza całkowite odbicie dźwięku, a bliski 1 – całkowite jego pochłonięcie przez materiał. Współczynnik αw jest podawany głównie przez producentów materiałów do budowy sufitów podwieszanych.

Zdolność tłumienia materiałów zapewniają między innymi: duży ciężar elementów, porowata lub włóknista struktura, kanałowa budowa np. pustaków, materiały elastyczne m.in. guma, mata wygłuszająca z pianki.

Mata wygłuszająca pod drewnianą posadzkę

Zastosowanie systemu z matami wygłuszającymi z pianki polietylenowej pozwala na układanie drewnianej posadzki na podłożach, które są nierówne lub osłabione i nie można do nich bezpośrednio przyklejać drewnianych elementów. System ten pozwala nawet na przyklejanie drewnianej posadzki na płytkach ceramicznych. Poza tym tłumi odgłos kroków o 16 dB (jeżeli zostanie zastosowana mata wygłuszająca grubości 3 mm), a nawet 18 dB (gdy położy się matę grubości 5 mm).

Sekrety dobrego wykonania

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Można go stosować do posadzek, które mają grubość co najmniej 20 mm – deska musi być na tyle gruba, żeby się nie uginała na piance. Maty wygłuszające z elipsowatymi otworami na klej rozkłada się na podłożu tak, aby ich dłuższe boki były równoległe do dłuższych boków układanych później desek. Krawędzie leżących obok siebie mat powinny się stykać, ale nie mogą na siebie zachodzić. Następnie należy wycisnąć jednoskładnikowy klej poliuretanowy (któryś z zalecanych przez producenta systemu) do wszystkich szczelin maty – można do tego celu użyć pistoletu ręcznego albo na sprężone powietrze.

Do tak przygotowanego podłoża może być od razu przyklejana drewniana posadzka albo najpierw formatki 120 x 125 cm powstające z przecięcia płyty OSB. Formatki takie są układane diagonalnie (po przekątnej). Po takim ułożeniu płyt OSB trzeba sprawdzić łatą, czy zostały zlikwidowane nierówności. Jeśli nie, płyty OSB należy zeszlifować. Ten sposób pozwala na zlikwidowanie nierówności do 1 cm. Następnie można już do nich przyklejać lub gwoździować dyle podłogowe czy deski parkietowe (niektórzy stosują obie te metody jednocześnie). Nie można zapomnieć o pozostawieniu przy ścianach szczeliny szerokości mniej więcej 1,5 cm.

Zalety maty wygłuszającej:

  • zapewnia bardzo dobrą izolacyjność akustyczną;
  • może być układana na podłożu, które nie jest równe i twarde (jednak wtedy pod posadzką parkietową trzeba ułożyć płyty OSB i przykleić je do podłoża);
  • jej ułożenie nie jest pracochłonne.

Wada maty wygłuszającej:

  • jest droższa niż podłoga układana bezpośrednio na podkładzie.

MURATOR.TV: Izolacja akustyczna stropu

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...

Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

Łączenie podłóg. Jak łączyć ze sobą różne rodzaje...

Podstawową zasadą łączenia podłóg jest zapewnienie bezpiecznej komunikacji. Miejsce łączenia...