| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Czy warto budować strop drewniany? Zasady montażu stropu belkowego z drewna

Czy warto budować strop drewniany? Zasady montażu stropu belkowego z drewna

Stropy z belek drewnianych stosowane są głównie w budynkach o konstrukcji drewnianej, ale nie tylko. Poznaj zalety stropów drewnianych i dowiedz się, jakie zasady obowiązują przy budowie i izolacji stropów belkowych.

Drewno to bardzo wdzięczne tworzywo! Wymaga jednak od wykonawcy ponadprzeciętnej staranności, dbałości o szczegóły i nieco szerszej wiedzy budowlanej niż tylko podstawowa – choćby znajomości ograniczeń drewna oraz nowoczesnych technologii. Gdy to wszystko zostanie połączone, drewno odwdzięczy się nam nie tylko wspaniałym wyglądem i urokiem naturalnego materiału, ale również trwałością i praktyczną użytecznością.

Jak zbudowany jest strop drewniany

Każdy strop drewniany składa się z belek nośnych i poszycia. Poszycie przenosi obciążenie użytkowe z podłogi na belki stropowe, które z kolei przenoszą je na elementy podpierające niższej kondygnacji – słupy i ściany. Czasem obciążenie z belek stropowych przenoszone jest całkowicie lub częściowo na inne belki (podciągi, dźwigary) i dopiero z nich na podpory. Takie najprostsze konstrukcje świetnie nadają się na stropy pod użytkowym poddaszem w domach letniskowych, gdzie można nie martwić się o ich akustykę. Deski podłogowe łączone na pióro i wpust są zamocowane do belek stropowych i spełniają tam równocześnie funkcję podłogi wyższej kondygnacji, poszycia konstrukcyjnego stropu oraz sufitu niższej kondygnacji. Belki z heblowanych kantówek rozstawione co 1 m będą mogły mieć rozpiętość między podporami od 4,5 do 6 m.

Autor: Andrzej Szandomirski

Drewniane belki stropowe mają ograniczoną nośność. W dużych pomieszczeniach, gdzie rozpiętość stropu przekracza 6 m, wymagają podparcia podciągiem i słupami

Dleczego trzeba dociążyć strop drewniany?

Taki lekki strop, ważący zaledwie 35-40 kg/m2, świetnie przenosi obciążenia. Jego ugięcia mieszczą się w rozsądnych granicach, ale zazwyczaj ma bardzo dużą podatność na drgania – masa chodzącego po nim człowieka jest na tyle duża w stosunku do masy stropu, że normalnemu użytkowaniu towarzyszą drgania, które często bywają bardzo nieprzyjemne dla mieszkańców. Jest to mniej odczuwalne, gdy na stropie pojawia się więcej ciężkich elementów wyposażenia mieszkania: łóżko, stół, biurko, szafka z książkami. Aby uniknąć nieprzyjemnych drgań, strop drewniany trzeba zatem dociążyć.

Odpowiednie dociążenie

Najprościej można to zrobić, układając na poszyciu z desek, płyt OSB lub sklejki klasyczną podłogę pływającą: płytę wygłuszającą (na przykład z twardej wełny mineralnej), folię rozdzielającą, jastrych o grubości 5 cm oraz posadzkę. Masa stropu wzrośnie wtedy czterokrotnie – do 150-160 kg/m2. Dzięki temu również poprawią się jego parametry akustyczne. Niestety, nic za darmo. Cięższy strop wymaga bardziej wytrzymałej konstrukcji.

Wzmocnienie konstrukcji stropu belkowego

Aby utrzymać rozstaw belek i ich rozpiętość, trzeba by zastosować kantówki o wymiarach na przykład 12 x 26 cm, a to już potężne belki. Wcale nie jest łatwo znaleźć w Polsce drzewo, z którego można wyciąć 6-metrową belkę o takim przekroju, a na strop będzie potrzeba ich kilkanaście. W dodatku drewno musi być wysezonowane, co oznacza, że materiał należałoby zamówić mniej więcej 2 lata przed terminem rozpoczęcia prac przy stropie. Jak sobie z tym poradzić? Jest kilka możliwości. Jedna z nich to zmniejszenie rozstawu belek, na przykład do 80 cm, co pozwoli proporcjonalnie zmniejszyć ich szerokość (ale nigdy wysokość!) do 10 cm. Można również zamówić w wytwórni belki wykonane z drewna klejonego lub zastosować drewnopochodne dwuteowniki. Te ostatnie są jednak dużo mniej atrakcyjne wizualnie od belek z drewna litego czy klejonego.

Strop zespolony - ciekawa metoda na dociążenie

Jest jeszcze jeden ciekawy sposób ociążenia stropu z jednoczesną poprawą jego wytrzymałości. To tak zwany strop zespolony, w którym ściskana żelbetowa płyta o grubości 6-8 cm współpracuje konstrukcyjnie z drewnianymi belkami nośnymi, podobnie jak to się dzieje w typowym żelbetowym stropie płytowo- żebrowym. To już poważna konstrukcja inżynierska, która musi być odpowiednio zaprojektowana i dokładnie wykonana.

Autor: Andrzej Szandomirski

Drewniane belki mogą być widoczne w całości, jeśli wszystkie warstwy wygłuszające i dociążające są umieszczone na poszyciu z płyt budowlanych ponad nimi

Akustyka stropów belkowych

Piętą achillesową stropów drewnianych jest ich akustyka. Strop belkowy z poszyciem z desek podłogowych nie stanowi między pomieszczeniami właściwie żadnej bariery w przenoszeniu dźwięków powietrznych, na przykład rozmowy. Co więcej, często staje się swoistym pudłem rezonansowym dla dźwięków uderzeniowych (kroki, upadek przedmiotów, stukania, trzeszczenie itp.). Aby poprawić komfort akustyczny, trzeba go odpowiednio wyciszyć.

Wyciszenie stropu drewnianego

Warto tu zastosować warstwę wygłuszającą z wełny mineralnej (10-15 cm) ułożoną luźno między poszyciem a sufitem – wyciszy ona głównie dźwięki powietrzne. Jeszcze skuteczniejsze będzie dodanie sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych z przekładką z miękkiej pianki polietylenowej oraz przekładki elastycznej (na przykład pasków z gumy technicznej) pomiędzy belkami a poszyciem – zwiększy to izolacyjność od dźwięków uderzeniowych. Niestety, sufit podwieszany całkowicie ukryje drewnianą konstrukcję stropu, dlatego stosuje się go tylko tam, gdzie drewno jest wyłącznie materiałem konstrukcyjnym, a nie wykończeniowym. Efekt akustyczny poprawi ułożenie na poszyciu stropu podłogi pływającej. Nie musi ona koniecznie mieć warstwy dociążającej z gładzi cementowej lub jastrychu.

Sposób na głośny strop

Drewniane stropy nie tylko słabo wyciszają dźwięki powstające w pomieszczeniach, ale również same je generują. Pod wpływem przemieszczającego się obciążenia uginają się co chwilę inne fragmenty poszycia stropu i belek stropowych – jest to normalny efekt pracy każdej konstrukcji stropowej. Odkształcające się elementy drewniane ocierają się o siebie, powodując skrzypienie. Dodatkowo z biegiem lat połączenia poszycia i belek wykonane za pomocą zwykłych gładkich gwoździ mają tendencję do luzowania się w drewnie. Zwiększają przez to wzajemne ruchy elementów i dodają tarcie między łącznikami a drewnem, co w efekcie potęguje skrzypienie stropu. Aby uniknąć tych wszystkich przykrych konsekwencji, należy przestrzegać kilku prostych zasad:

  • zaprojektować strop o odpowiedniej sztywności, która zapewni, że odkształcenia elementów (a co za tym idzie – ich wzajemne ruchy) będą niewielkie przy przewidywanym obciążeniu ruchomym (dociążenie stropu gładzią cementową jest tutaj również bardzo pomocne);
  • do połączeń stosować wyłącznie gwoździe skrętne lub pierścieniowe, a jeszcze lepiej wkręty do drewna;
  • dodatkowo kleić elementy poszycia do belek stropowych lub stosować przekładkę z elastycznego materiału (filc, guma);
  • w czasie montażu poszycia zadbać, aby dokładnie przylegało do belek stropowych, ściskało przekładki lub wycisnęło nadmiar kleju;
  • zachować dylatacje (przerwy) między deskami lub płytami poszycia (2-4 mm), aby elementy nie ocierały się o siebie krawędziami pod wpływem obciążenia zmieniającego swoje położenie na stropie. Warto pamiętać, że drewno rozszerza się pod wpływem wilgoci i mniejsze szczeliny pozostawione latem w czasie montażu poszycia mogą się całkowicie zamknąć w okresie jesiennym lub wiosennym, co zwiększy ryzyko ocierania się krawędzi;
  • w przypadku poszycia łączonego na pióro i wpust najlepiej zastosować klejenie złączy;
  • nie dopuszczać do przeciążenia stropu ponad projektowane obciążenie zarówno na etapie budowy, jak i w czasie użytkowania. Oczywiście gdy strop będzie użytkowany okazjonalnie (na przykład pod poddaszem w domu letniskowym), można zrezygnować z niektórych wymagań, choćby klejenia. Nie warto jednak iść na kompromis w wypadku stropu, który będzie użytkowany intensywnie przez wiele lat.
Autor: Piotr Mastalerz

Deskami można wypełnić pola między belkami. Pierwszą warstwę desek dokręca się w kilkucentymetrowych odstępach do listew zamocowanych na bokach belek do ich górnej krawędzi. Deski w drugiej warstwie zasłaniają prześwity w pierwszej. Na belkach są przekładki z filcu, które tłumią drgania przenoszone przez podłogę na legarach. Przestrzeń stropu między sufitem a posadzką piętra wypełnia izolacja akustyczna z wełny mineralnej

Przeczytaj dodatkowo:
Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich...

Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi....

Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...

Świetlik rurowy – sposób na doświetlenie ciemnego...

Świetliki rurowe wprowadzają naturalne światło do pomieszczeń, w których nie można zamontować okien...

Wiązanie betonu w trakcie mrozów. Czy możliwe...

W warunkach zimowych wiązanie betonu jest znacznie utrudnione. Dlatego betonowanie zimą nie jest ani...

Dach dobrze wykończony. Jakie znaczenie ma...

Podbitka dachowa nie jest widoczna na pierwszym planie, ale jej brak z pewnością szybko zauważymy. Poza...

Okap dachu. Kiedy można z niego zrezygnować?

Dach z okapem to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Nie wszyscy nawet...