Jak zrobić piwniczkę pod schodami?

2011-01-04 10:26

Piwnica jest potrzebna, szczególnie w małym domu. Jeśli warunki gruntowe i finanse budowy pozwalają na to, nie warto rezygnować z tego pomieszczenia. Warto zrobić choćby małą piwniczkę, pod schodami. To dodatkowa przestrzeń gospodarcza, chłodne miejsce, w którym można przechowywać produkty spożywcze i wino. Podpowiadamy, jak przygotować się do budowy piwnicy pod schodami...

Jak zrobić piwniczkę pod schodami?
Autor: Andrzej Szandomirski

Piwniczka pod schodami powinna być przewidziana już na etapie projektu. Mimo iż nie jest trwale połączona z konstrukcją budynku, wymaga wprowadzenia pewnych modyfikacji w obrębie strefy przyziemia – przede wszystkim przygotowania dna i ścianek osłonowych piwniczki oraz otworu wejściowego w podłodze parteru. Wykonanie go w gotowej betonowej płycie wiązałoby się z przebijaniem izolacji przeciwwilgociowej i cięciem zbrojenia przeciwskurczowego, dlatego trzeba pozostawić go już podczas betonowania podłogi. Jego wymiary nie powinny być mniejsze niż planowana powierzchnia piwniczki, dzięki temu cała podłoga pozostaje oparta na gruncie i nie musimy jej wzmacniać.

Aby jednak duży otwór nie uniemożliwiał korzystania ze schowka pod schodami, można później zabezpieczyć go z zewnątrz lekką osłoną z desek albo sztywnej płyty drewnopochodnej, pozostawiając tylko w dogodnym miejscu otwieraną klapę. Takie rozwiązanie ogranicza ponadto wyziębianie domu zimą (można nawet dodatkowo umieścić pod deskowaniem izolację termiczną). Przekrycie otworu najłatwiej oprzeć na stalowych kątownikach przykręconych do krawędzi otworu tak, aby licowały z poziomem posadzki w domu.

Ścianki osłaniające wnętrze piwniczki są niezbędne do odizolowania jej od gruntu znajdującego się pod budynkiem. Ich wytrzymałość musi być na tyle duża, aby poradziły sobie z naporem gruntu. Przy wysokości mniejszej niż 1,5 m można wymurować je z betonowych bloczków fundamentowych albo z cegieł, wyższe trzeba wzmacniać żelbetowymi przyporami albo wykonywać je w całości ze zbrojonego betonu. Ważne, aby nie stykały się z betonową płytą podłogi – powinny być od niej oddylatowane.

Ścianki nie muszą opierać się na ławach fundamentowych, ale powinno się ustawić je dopiero po wykonaniu betonowego podkładu stanowiącego dno zagłębienia – to zwiększy ich stabilność. Aby uchronić piwnicę przed nadmiernym zawilgoceniem, należy zaizolować dno i ścianki masą hydroizolacyjną.

Głębokość podpiwniczenia trzeba dobrać tak, aby kąt – jaki tworzy się między jego dnem a spodem fundamentów budynku – nie przekraczał 45° (zalecany to 30°). Inaczej może dojść do wypierania gruntu spod ław fundamentowych. Niewielka głębokość ma też znaczenie praktyczne. Ponieważ piwniczka jest zazwyczaj nieduża i pełni funkcję spiżarni lub schowka, a nie pomieszczenia codziennego użytku, nie wykonuje się w niej wygodnych schodów, a tylko podwiesza strome schodki zejściowe lub niedużą drabinkę. Korzystanie z takiej komunikacji w przypadku głębokiej piwnicy mogłoby być niebezpieczne, w płytkim zagłębieniu nie stanowi problemu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.