| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Co na schody betonowe? Schody z marmuru, granitu lub ceramiki

Co na schody betonowe? Schody z marmuru, granitu lub ceramiki

Jeśli zastanawiasz się, co na schody betonowe będzie najlepsze, pomyśl o kamieniu lub ceramice. Schody marmurowe lub granitowe mają mnóstwo uroku. Zobacz, jak mocuje się kamień na schody, a jak płytki ceramiczne.

Autor: Hanna Długosz

Okładziny z trawertynu trzeba zabezpieczyć, wypełniając pory kamienia żywicą

Kamień naturalny na schody betonowe

To najbardziej wytrzymała okładzina stopni, prawie się nie ściera i nie niszczy, jednak trzeba ją umiejętnie zaprojektować, aby w małym domu jednorodzinnym schody nie wyglądały zbyt monumentalnie i oficjalnie. Są one bardzo łatwe w codziennej konserwacji. Najlepiej myć je ciepłą wodą bez dodatku detergentów. Ponieważ we wnętrzu kamień nie jest narażony na wilgoć, okładzinę można wykonać prawie z każdego rodzaju kamienia stosowanego we wnętrzarstwie. Najczęściej robi się je z granitu lub marmuru, rzadziej z trawertynu.

Montaż okładziny z płyt kamiennych

Płyty układa się na warstwie zaprawy cementowej lub kleju do kamienia i mocuje do betonu kotwami kamieniarskimi. Ważne jest, aby do przyklejania kamienia użyć odpowiedniego kleju, który nie spowoduje wykwitów na powierzchni okładziny. Można też układać kamień tak, jak robiono to dawniej – na zaprawę z białego cementu portlandzkiego. Podobnie jak w przypadku drewna na stopnice należy stosować płyty o grubości 3-5 cm. Podstopnice mogą być nieco węższe. Stopnice oraz podstopnice mogą być też zrobione z kamieni różnego rodzaju.

Okładzina z płytek kamiennych

Na okładzinę schodów można też stosować płytki kamienne, nieco cieńsze niż jednorodne bloki. Przykleja się je klejem do kamienia oraz rozmieszcza na stopniach w podobny sposób jak ceramikę. Płytki, ze względu na mniejsze wymiary i pochodzenie z różnych bloków, nie są jednolite. Po położeniu nie odzwierciedlają struktury i rysunku kamiennego bloku i nie dają takiego efektu jak jednolite slaby. Można też obkładać stopnie konglomeratami kamiennymi lub płytami lastryko, czyli szlifowanego betonu.

Bez poślizgu

Jeżeli boisz się, że granitowe stopnie będą zbyt śliskie, rozważ zrobienie ich z granitu piaskowanego, płomieniowanego lub groszkowanego, a następnie szczotkowanego. Ten ostatni zabieg powoduje, że bardzo ostra, nierówna wierzchnia warstwa kamienia powstała na skutek płomieniowania lub groszkowania zostaje wygładzona, tak że jest po niej przyjemnie chodzić nawet bosymi stopami. Alternatywą jest ograniczenie powierzchni chropowatej do antypoślizgowego pasa lub naklejenie na płytę wkładki antypoślizgowej. Można też wkleić w kamień metalowy płaskownik ustawiony pionowo.

Impregnacja kamienia

Okładzinę kamienną należy przed użytkowaniem zaimpregnować. Ochroni to powierzchnię schodów przed trwałym zaplamieniem. Ewentualne wyszczerbienia kamienia naprawia się szpachlą epoksydową lub cementową.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Okładzina ceramiczna

Powinna być przede wszystkim odporna na ścieranie, twarda i antypoślizgowa. Na schodach wewnętrznych sprawdzą się płytki o IV i V klasie ścieralności oznaczone symbolem antypoślizgowości co najmniej R9. Ponieważ podczas eksploatacji najbardziej narażone na zniszczenie są krawędzie na styku pionowej i poziomej płaszczyzny stopnia, można sięgnąć po płytki specjalnie przeznaczone do układania na schodach. Mają one zaokrąglone krawędzie-noski oraz ryflowaną powierzchnię stopnicy zabezpieczającą przed poślizgnięciem. Pasują do nich gotowe podstopnice.

Układanie płytek na schodach

Przed ułożeniem płytek nierówności na betonowej powierzchni schodów należy zniwelować zaprawą cementową. Powierzchnię stopni trzeba zagruntować. Płytki mocuje się klejem elastycznym najpierw do pionowych części stopnia, a następnie do poziomych, tak aby pozioma płytka nachodziła na pionową, lub skosuje się pod kątem 45º. Jeżeli wybierzesz sposób pierwszy, to docięta krawędź płytki nie powinna być widoczna na zewnątrz stopnia – będzie to wyglądało bardzo nieestetycznie. Na krawędzi można umieścić profil kątowy ochraniający brzeg stopnia. Na schodach unikaj układania płytek na bardzo wąską fugę ze względu na drgania i naprężenia, jakie powstają podczas chodzenia po nich. Spoinę na styku podstopnicy i stopnicy oraz miejsce styku ceramiki z innymi materiałami, na przykład metalową balustradą, wypełnij silikonem, który zapobiegnie przenoszeniu drgań na płytki.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak łączyć różne posadzki, żeby ich powierzchnie...

Aby posadzkę ceramiczną i posadzkę drewnianą lub jakiekolwiek inne dwie posadzki połączyć na jednym poziomie,...

Stopnie z kompozytu. Tworzywo sztuczne jako...

Schody zewnętrzne z nietypowego materiału, jakim jest kompozyt i o industrialnym rodowodzie zostały...

Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Panele podłogowe imitujące naturalny kamień....

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne materiały...