| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Ocieplenie poddasza wełną mineralną, styropianem... 3 sposoby izolacji w zależności od materiału i więźby

Ocieplenie poddasza wełną mineralną, styropianem... 3 sposoby izolacji w zależności od materiału i więźby

Ocieplanie poddasza to jeden z najważniejszych etapów adaptacji poddasza. W zależności od stanu więźby dachowej, a także od tego, czy ocieplasz styropianem, wełną mineralną czy innym materiałem termoizolacyjnym, masz do wyboru jeden z trzech sposobów ocieplania. 

Ocieplenie poddasza międzykrokwiowe

Do ocieplenie międzykrokwiowego można polecić wełnę mineralną, specjalne sprężyste płyty styropianowe, płyty poliuretanowe PIR. Te ostatnie, dzięki bardzo dobrej izolacyjności termicznej, nadadzą się do takiego ocieplania w każdym przypadku. Wełna i styropian tylko pod warunkiem, że szerokość krokwi będzie wystarczająco duża, aby dało się między nimi umieścić odpowiedniej grubości warstwę termoizolacyjną.

Ocieplenie międzykrokwiowe i podkrokwiowe

Ocieplenie międzykrokwiowe i podkrokwiowe to rozwiązanie wskazane jest wówczas, gdy między krokwiami nie da się zmieścić pełnej grubości ocieplenia, bo nie są one wystarczająco szerokie.

Część materiału układa się więc między nimi, a część mocuje od spodu. Często trzeba w tym celu domontować do krokwi ruszt nośny z drewna lub profili stalowych. Między jego elementami mieści się ta dodatkowa cieńsza warstwa materiału termoizolacyjnego. Metoda ta jest o tyle korzystniejsza niż pierwsza, że zaizolowane zostają również krokwie, które mają przecież znacznie gorsze właściwości termoizolacyjne.

Ten sposób ocieplania stosuje się głównie wtedy, gdy wybieramy wełnę mineralną, płyty drzewno-magnezytowe lub styropian.

Ocieplenie podkrokwiowe

Ocieplenie podkrokwiowe to dość rzadko stosowana metoda, ale skuteczna. Materiał termoizolacyjny mocuje się bezpośrednio do krokwi od spodu lub układa między elementami rusztu wcześniej do nich podwieszonego.

Polecane są do tego produkty o najlepszej izolacyjności termicznej, na przykład folie termoizolacyjne, polistyren ekstrudowanylub płyty z pianki PIR. Materiały te można układać cienką warstwą, a mimo to uzyskać dobry współczynnik przenikania ciepła U. Tu również krokwie zostają całkowicie zaizolowane.

Za wadę opisanej metody można uznać to, że powoduje ona obniżenie pomieszczenia o kilkanaście centymetrów. Jedynie folia jest na tyle cienka, że zajmuje przestrzeń kilku centymetrów. Jest jednak stosowana głównie jako dodatkowa warstwa podkrokwiowa, gdy i tak ocieplane są przestrzenie między krokwiami.

Wełna mineralna do ocieplenia poddasza

Wełnę mineralną umieszcza się przede wszystkim między krokwiami. Jej łączna grubość powinna wynieść 20-25 cm. Często więc 15-20 cm mieści się między krokwiami, a reszta pod nimi. Trzeba wtedy zbudować ruszt nośny z ocynkowanych profili stalowych. Profile łączy się z krokwiami za pośrednictwem systemowych wieszaków ułatwiających wypoziomowaniu rusztu.

Wełna musi ściśle wypełniać ocieplane przestrzenie. Zazwyczaj sama utrzymuje się na miejscu, bez dodatkowego mocowania. Czasem jednak trzeba ja podwiązać żyłką lub drutem. Między wełną a sztywnym deskowaniem trzeba pozostawić 3-4-centymetrową szczelinę służącą do wentylacji połaci (w przypadku folii wysokoparoprzepuszczalnych przestrzeni takiej nie trzeba pozostawiać).

Ocieplenie poddasza styropianem

Sprężyste płyty styropianowe montuje się podobnie jak wełnę, układając na wcisk między krokwiami. Druga warstwa – podkrokwiowa – może być wykonywana ze zwykłego styropianu. Jego płyty najlepiej wtedy rozmieszczać między drewnianymi listwami przybitymi prostopadle do krokwi. Listwy muszą być zaimpregnowane podobnie jak krokwie i dobrze wypoziomowane.

Płyty poliuretanowe PIR do ocieplenia poddasza

Płyty poliuretanowe PIR umieszcza się na styk między krokwiami, a między krokwie i krawędzie płyt wciska rozprężną piankę poliuretanową. Pod krokwiami płyty można mocować bezpośrednio do krokwi. Wkręty umieszcza się poprzez listwy drewniane, które będą stanowiły ruszt nośny pod okładzinę;

Polistyren ekstrudowany

Polistyren ekstrudowany mocuje się od spodu krokwi, tak samo jak płyty poliuretanowe.

Folia termoizolacyjna

Folię termoizolacyjną mocuje się zszywkami bezpośrednio do krokwi. Poprzez jej warstwę do krokwi przykręcane są uchwyty (najczęściej typu ES), które będą utrzymywać stalowe profile rusztu nośnego pod okładzinę.

Płyty drzewno-magnezytowe

Płyty drzewno-magnezytowe między krokwiami mocuje się podobnie jak płyty z pianki PIR. Podkrokwiową warstwę ocieplenia z takich płyt przykręca się bezpośrednio do więźby dachowej. Ruszt nie jest konieczny, o ile chcemy płyty otynkować.

Prysznic w łazience na poddaszu - jak i gdzie go umieścić? Pomysły z życia wzięte

Jak zmieścić kabinę prysznicową na poddaszu, jak upchnąć kabinę prysznicową pod skosami? A może...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Alternatywa dla okna dachowego. Lukarny - jak...

Lukarny – charakterystyczne przeszklenia, zakończone w górnej części trójkątem lub...

Zaproś świat do domu dzięki oknom dachowym...

Kontakt z naturą pomaga w odpoczynku i regeneracji do dalszej aktywności. Montaż okien dachowych balkonowych...

Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Mostki termiczne na poddaszu użytkowym. Jak...

Analizując straty ciepła w budynkach mieszkalnych, stwierdza się że dach stanowi potencjalnie największą...

Sposoby na zaciemnienie wnętrz - rolety i żaluzje

Rolety, żaluzje i inne przesłony okienne służą nie tylko do ochrony wnętrz przed słońcem i wysoką temperaturą...

Moskitiery, żaluzje, rolety do każdego...

Przysłony okienne, takie jak moskitiery, żaluzje czy rolety muszą pełnić zarówno funkcją praktyczną,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.