| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » 6 pytań o ocieplenie poddasza

6 pytań o ocieplenie poddasza

Ocieplenie dachu jest niezbędne, aby utrzymać we wnętrzu komfortową temperaturę, zwłaszcza jeśli dokonujesz adaptacji poddasza nieużytkowego. Jednak wybór odpowiedniego materiału, ustalenie właściwej grubości wełny mineralnej oraz wybór technologii prac może sprawić problemy. Ekspert wyjaśnia najczęstsze wątpliwości inwestorów.

1. Jaki rodzaj ocieplenia lepiej zastosować na poddaszu nieużytkowym – czy lepiej ułożyć ocieplenie dachu, stropu, a może system mieszany?

Z punktu widzenia termoizolacyjności nie ma większego znaczenia, czy ocieplony zostanie dach, czy strop. W obu przypadkach warstwa wełny będzie stanowiła taką samą barierę termoizolacyjną. Rozważyć należy przede wszystkim, czy strych ma pozostać nieużytkowy,  ponieważ to jest wyznacznikiem zasadności wyboru między dachem a stropem, od tego zależy również rodzaj wełny wykorzystywanej do ocieplania i sposób jej ułożenia.

Zakładając, że strych pozostanie nieużytkowy, rekomendowana jest wełna mineralna Isover Super-Mata bądź Profit-Mata układane na stropie. W przypadku Super-Maty odpowiednia warstwa izolacji to 25 cm, w przypadku Profit-Maty – 30 cm. To materiały w postaci miękkich mat o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych.

Należy również przypomnieć, aby bezpośrednio na zewnętrznej warstwie wełny ułożyć wysokoparoprzepuszczalną membranę, np. ISOVER Draftex Profi. Zabieg ten ochroni wełnę przed skutkami nieszczelności poszycia, jednocześnie umożliwiając jej oddychanie. Ważne jest także, aby pamiętać o folii paroizolacyjnej między stropem betonowym a wełną mineralną, na przykład ISOVER Stopair.

2. W jaki sposób można ocieplić zimne ściany szczytowe od wewnątrz? Jakiej wełny do tego użyć? Jakiej powinna być ona grubości? Co jeszcze będzie potrzebne?

Decydując się na ocieplanie od środka, trzeba pamiętać o paru zasadach, przede wszystkim wyborze odpowiedniego materiału termoizolacyjnego, zastosowaniu folii poroizolacyjnej chroniącej przegrodę przed naporem pary wodnej ze środka pomieszczenia, unikaniu lub ograniczaniu mostków termicznych na styku z innymi przegrodami, dokładnym wykonawstwie, ale przede wszystkim o tym, by nie izolować ścian mokrych lub wilgotnych oraz by przed rozpoczęciem prac przeliczyć warunki cieplno-wilgotnościowe przegrody. Jest więc to dość trudne zagadnienie.

Wybierając izolację do ocieplenia od wewnątrz, należy się kierować współczynnikiem przewodzenia ciepła materiału (lambda). Im jest on niższy, tym mniejszą grubość izolacji będzie można zastosować, aby osiągnąć założony cel. Rekomendowana jest wełna o najniższym współczynniku przewodzenia ciepła: ISOVER Multimax 30. Dzięki niej już izolacja o grubości 5cm znacznie podniesie termoizolacyjność przegrody.

W przypadku izolacji od wewnątrz folia paroizolacyjnej ma wręcz kluczowe znaczenie. Folia paroizolacyjna powinna mieć wysoki opór dyfuzyjny. Trzeba pamiętać, aby podczas jej układania wszystkie połączenia były uszczelnione za pomocą taśmy dwustronnie klejącej lub specjalnych klejów. Należy również zwrócić uwagę na to, aby była szczelnie zamontowana przy oknach. Do tego celu polecana jest folia Isover Stopair.

Do wykonania przedścianki będą potrzebne profile UW oraz CW. Ich szerokość dobiera się do grubości planowanej izolacji.

Przed położeniem wełny na ścianę, trzeba stosować żadnych środków chemicznych, ale ściana nie może być wilgotna ani mokra. Najlepszym rozwiązaniem jest izolowanie w całości lub części (np. na szerokość 1 m) sąsiadujących przegród – ścian wewnętrznych, podłogi i sufitu pomieszczenia. Te elementy konstrukcyjne stanowią bowiem mostek termiczny i w wyniku zaizolowania jedynie ściany zewnętrznej od wewnątrz może na nich wykraplać się para wodna.

Warto wziąć pod uwagę wszystkie opisane powyżej zalecenia, gdy planuje się prace dociepleniowe. Przed ich rozpoczęciem zalecamy jednak kontakt z Biurem Doradztwa Technicznego ISOVER, gdzie inżynierowie konsultanci przeliczą warunki cieplno- wilgotnościowe konkretnej przegrody i określą zalecaną grubość izolacji.

 3. Czy poroizolacja wełny mineralnej na poddaszu użytkowym jest konieczna? Czy to prawda, że wełna przykryta folią może się „pocić”?

Na wełnie należy absolutnie ułożyć folię paroizolacyjną. Należy również przypomnieć, że od strony połaci dachowej powinna być zachowana szczelina wentylacyjna oraz ułożona wiatroizolacja. Jeżeli prawidłowo ułoży się folię paraizolacyjną, nie trzeba się obawiać „pocenia się”, ponieważ folia ta zabezpiecza przegrody budowlane, w tym izolację cieplną, przed powstawaniem zawilgoceń wywołanych wykraplaniem się przenikającej od strony wnętrza pary wodnej.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

4. Jak ocieplić nietypowe poddasze użytkowe?

Opis przypadku: Więźba dachowa budowana wiele lat temu jest skonstruowana z dwuteowników, do których są przymocowane łaty i do tego deski (dach na pełnym deskowaniu). Jak w takiej sytuacji zrobić szczelinę wentylacyjną pod deskami i czy jest ona niezbędna? Czy koniecznie trzeba układać folię poroizolacyjną pod deskami?

Problemem jest także duży rozstaw krokwi (150 cm mierzone w osiach). Jak przymocować stelaże do płyt g-k (maksymalny rozstaw wieszaków to 100 cm)? Czy odpowiednie będzie zastosowanie łat drewnianych w połowie odległości między krokwiami?

W przypadku dachu z deskowaniem pełnym szczelina pod deskowaniem jest konieczna – umożliwia odprowadzenie wilgoci na zewnątrz. Powinna być ona drożna (otwory wlotowe w okapie, wylotowe w kalenicy) i mieć co najmniej 25mm.

W przypadku pokrycia dachowego o wątpliwej szczelności, w celu ograniczenia zawilgocenia wełny można zastosować wysopoparoprzepuszczalną membranę dachowa, np. Isover Draftex profi. Paroizolacja w tym układzie jest niewłaściwa – folia paroizolacyjna powinna być mocowana od wnętrza pomieszczenia: między warstwą wełną a okładziną np. z płyt g-k. Standardowy rozstaw krokwi mieści się w przedziale 70-100 cm. Większy rozstaw – zwłaszcza przy dużych rozpiętościach, wraz z dodatkowym obciążeniem: pokrycia dachu, obciążenie wiatrem, śniegiem – może naruszyć nośność konstrukcji i spowodować jej ugięcia poza dopuszczalne normy. W przypadku dachu docieplanego, gdzie zmianie ulegają nie tylko parametry cieplne, lecz także wytrzymałościowe, wskazane jest przeliczenie konstrukcji pod nowe warunki (wełna szklana co prawda jest materiałem idealnym do dociepleń ze względu na małe obciążenie w przedziale 0,1-0,2 kN/m3, lecz konstrukcja zabudowy poddasza to już znaczne obciążenie).

Problematyczna jest również kwestia systemowego mocowania zabudów poddasza (określone przez systemodawców suchej zabudowy dopuszczalne maksymalne rozstawy mniejsze od 1- 1,2 m). Być może rozwiązaniem będzie zagęszczenie konstrukcji wsporczej. Ze względu na złożoność tematu dokładne wytyczne w tym zakresie powinny być jednak określone oddzielnym opracowaniem. Sugerujemy zatem kontakt z konstruktorem w celu opracowania projektu adaptującego dostosowanego do lokalnych warunków.

 5. Jak ocieplić dach zaadaptowanego poddasza i wyciszyć jego strop?

Do izolacji ścian zewnętrznych, dachu oraz stropu możemy zarekomendować maty z wełny mineralnej z włókien szklanych, na przykład Super-Matę lub Uni-Matę, układane między elementami konstrukcyjnymi, plus płyty z wełny mineralnej z włókien szklanych Multimax 30 lub Aku-Płytę. W pomieszczeniach ogrzewanych między płytami gipsowo-kartonowanymi a izolacją z wełny szklanej należy zastosować szczelną paroizolację, która ogranicza napływ pary wodnej do materiału termoizolacyjnego od strony wnętrza (na przykład folię paroizolacyjną Stopair lub system ISOVER VARIO).

Jako warstwę wstępną, uszczelniającą pokrycie dachowe oraz zabezpieczającą wełnę mineralną w ścianach zewnętrznych rekomendujemy wysokoparoprzepuszczalną membranę (np. Membranę Dachową ISOVER czy też Draftex profi ). 

W przypadku dachu skośnego polecanym rozwiązaniem jest izolacja w dwóch warstwach, pierwsza warstwa między krokwiami, druga pod krokwiami w łącznej grubości izolacji równej 30 cm.

Ważne z punktu widzenia izolacyjności akustycznej stropu jest szczelne wypełnienie przestrzeni między elementami konstrukcyjnymi wełną mineralną. Najpopularniejszą i najlepszą pod kątem akustycznym technologią izolacji stropów jest wykonanie tzw. podłogi pływającej z dylatacją obwodową z pasków z wełny mineralnej.

6. Docieplenie poddasza: jak je najlepiej wykonać? Czy dobre jest następujące rozwiązanie: 2-centymetrowy styropian przymocowny do deskowania, 14 cm wełny, 5 cm wełny na krokwie?

Nie zalecamy łączenia różnych materiałów izolacyjnych, jakimi są wełna i styropian, z powodu odmiennych właściwości i parametrów. Zamiast styropianu rekomendujemy pozostawienie szczeliny wentylacyjnej między wełną a pełnym deskowaniem. Natomiast jeżeli chodzi o wybór wełny, zalecamy mniej więcej 15-centymetrową warstwę wełny Isover Super-Mata między krokwiami oraz warstwę 10-centymetrową pod krokwiami.

Kawalerka na poddaszu. Przytulne wnętrze pod skosami

Niezbyt wysokie poddasze użytkowe o wielu skosach, niskiej ściance kolankowej i skomplikowanym...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kuchnia na poddaszu - jak urządzić jasną kuchnię...

Wielu miłośników skosów dachowych i klimatycznej drewnianej więźby zastanawia się, jak urządzić...

Izolacja dachu skośnego – zrób to dobrze, a...

Ocieplenie domu jest inwestycją na lata. 70% energii wykorzystywanej przez budynki, to właśnie energia zużyta...

Komfortowe poddasze

Akcja poradnikowa o tym, jak dobrze wykończyć i urządzić poddasze, by zapewniało komfortowe warunki do...

Jak zbudować prosty sufit podwieszany, który...

Wiele osób zastanawia się jak wykończyć poddasze nieużytkowe, sufit w garażu czy strop w piwnicy. Czy...

Łazienka na poddaszu. Projekty łazienek,...

Łazienka na poddaszu musi być wygodna. Niestety bywa, że gotowe projekty łazienek nie spełniają naszych...