| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Rodzaje parapetów

Rodzaje parapetów

Parapet jest zwieńczeniem okna i elementem chroniącym ściany domu. Nie bez znaczenia jest materiał, z którego zostanie wykonany. Powinien być nie tylko solidny i trwały, ale też efektowny.

Są ważnym detalem wpływającym na spójną kompozycję elewacji. Dlatego powinny być zharmonizowane z jej innymi elementami: cokołem, pokryciem dachu, materiałem użytym do wykończenia ścian. W zależności od zastosowanego materiału mogą stapiać się ze ścianą lub wyróżniać na jej tle. Również okna wyglądają bez nich, jakby były niewykończone. Jeśli są w takim samym jak okno kolorze, tworzą z nim całość, wyróżnione barwą są podstawą okna, oparciem dla niego. Parapety pozwalają też na aranżację okna – doskonale sprawdzą się jako półka na kwiaty. Należy jednak pamiętać, że oprócz estetycznej spełniają wiele innych ważnych funkcji.

Stalowe – tanie i uniwersalne

Najczęściej używanym i stosunkowo tanim materiałem na parapety zewnętrzne jest stalowa blacha ocynkowana.Dla lepszego zabezpieczenia stalowe parapety są pokrywane ochronną wielowarstwową powłoką akrylową lub poliestrową oraz malowane najczęściej na kolor biały, brązowy lub srebrny. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie parapetu stalowego o powłoce drewnopodobnej, wykonanego w technologii lakierowania proszkowego z naniesionym wzorem słojów drewna.

Ich barwa sprawia, że pasują zarówno do domów o tradycyjnej elewacji, jak i tych bardziej nowoczesnych. Dobrze wyglądają w połączeniu z otynkowaną ścianą i z drewnianymi detalami, na przykład z podbitką z desek lub sidingu. Te o srebrnej barwie doskonale komponują się z dachami pokrytymi stalową blachą, białe są dobrym dopełnieniem okien o białych ramach – tworzą spójną kompozycję okna i pasują do każdego rodzaju elewacji.

Parapety stalowe cechuje niewielka rozszerzalność liniowa (większa niż parapetów z kamienia naturalnego, jednak mniejsza niż aluminiowych). Wydłużają się one o mniej więcej 5 mm na 1 m długości już w temperaturze 50°C. Dylatacja parapetów ocynkowanych polega na wykonaniu zakładów w miejscu łączenia elementów lub – w przypadku parapetów malowanych – zamontowaniu nakładki uszczelnionej silikonem.

Aluminiowe – kolor na zamówienie

Wykonuje się je metodą ciągnięcia roztopionego aluminium lub gięcia na zimno, dzięki czemu są sztywne i trwałe. Powlekane są najczęściej poliestrowymi bądź akrylowymi lakierami proszkowymi. Warstwa lakieru chroni parapet przed działaniem czynników atmosferycznych, na przykład wysokich temperatur. Powłoka parapetu nie odpryskuje i nie wymaga konserwacji. Zwykle parapety aluminiowe produkowane są w kolorze srebrnym, białym oraz brązowym, istnieje jednak możliwość zamówienia innego koloru. To sprawia, że można je dobrać nawet do najbardziej wyszukanej elewacji.

Spójna kompozycja. Parapet z cegły klinkierowej tworzy w połączeniu z nadprożem ramę dla okna

Ostatnią płytkę parapetu klinkierowego należy wpuścić w ścianę, zaś styki z oknem i ścianą uszczelnia się silikonem

PCW – w duecie z oknem

Najczęściej stosuje się je jako wykończenie okien z profili PCW i sprzedawane są przez producentów tych okien. Dlatego podkreślają i wyróżniają okna na elewacji, zwłaszcza jeśli ich kolor kontrastuje z barwą ścian. Wyróżnia się parapety komorowe z twardego PCW lub pełne ze spienionego. Odznaczają się one dużą odpornością na wilgoć, promieniowani UV i wahania temperatur. Paleta kolorów parapetów z PCW jest ogromna. Mogą być one również laminowane okleinami imitującymi drewno. Ich zaletą jest to, że tłumią dźwięk deszczu oraz są lekkie, a więc bardzo łatwe w montażu.

Z płytek klinkierowych – nastrojowe

trwałe i dekoracyjne. Naturalność ich kolorów – od pomarańczowego po głęboki brąz – sprawia, że pasują do każdego okna i wykończenia ściany. Jeśli zdecydujemy się na płytki, dobrze jest wybrać te ze szkliwioną powierzchnią. Są one mniej nasiąkliwe i łatwiejsze do utrzymania w czystości.

Z cegły – trwałe oparcie

Można stosować zarówno cegłę klinkierową, jak i licową. Dobrze wyglądają w towarzystwie naturalnych materiałów – cegły, drewna czy kamienia.
Bogactwo kolorów – począwszy od brązu, przez czerwień, zieleń, żółty, po szary i biały – sprawia, że pasują do domów tradycyjnych i nowoczesnych. Ciekawe połączenia kolorystyczne są na cegłach angobowanych. Angobowanie nie tylko zmniejsza nasiąkliwość cegieł, ale pozwala też uzyskać niezwykle dekoracyjny melanż kolorystyczny – parapet mieni się wtedy wieloma odcieniami. Takie rozwiązanie dobrze wygląda na tle ścian w jednolitym kolorze.

Z kamienia naturalnego lub sztucznego – elegancja na lata

To ekskluzywne wykończenie okna. Parapety o powierzchni polerowanej są synonimem prestiżu i elegancji, eleganckim dopełnieniem domów o czystej, prostej bryle. Szczotkowane lub ciosane pasują do domów rustykalnych inspirowanych architekturą dworków. Dobrze wyglądają w połączeniu z kamiennym cokołem, podestem czy wykończonym tym samym materiałem kominem.
Kamienie naturalne stosowane do wyrobu parapetów to głównie granit, bazalt, sjenit, łupek lub piaskowiec. Nie jest zalecany marmur, gdyż ma strukturę porowatą. Przez mikropory wnika woda, zimą powodując pęknięcia. Parapety kamienne są bardzo trwałe oraz odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne, jedynie te z piaskowca należy zabezpieczyć specjalnym impregnatem. Parapety z kamienia naturalnego występują w wielu odcieniach, barwach i fakturach.

Z włókna szklanego – nowoczesność oswojona

Parapety tego typu są wykonane z laminatu poliestrowego szklanego. Powstają w wyniku sprasowania warstw włókna szklanego nasączanych żywicami epoksydowymi. Produkowane są najczęściej jednobarwne lub imitujące naturalny kamień. Są odporne na mróz i ścieranie oraz łatwe do utrzymania w czystości. Dużą zaletą jest tłumienie dźwięków takich jak padający deszcz czy grad.

Drewniane – naturalne i przyjazne

Są naturalnym dopełnieniem domów budowanych z bali, wykańczanych drewnianą oblicówką. Razem z oknem i ścianą budują klarowną, zharmonizowaną przestrzeń. Tak wkomponowany parapet nie przyciąga, za to daje głębię ścianie, w połączeniu z oknem delikatnie ją akcentuje. Drewniany parapet dobrze czuje się także w otoczeniu innych naturalnych materiałów, takich jak cegła czy kamień. Sprawdza się również w połączeniu ze ścianą otynkowaną, której dodaje ciepła i charakteru. Drewniany parapet jest często uzupełnieniem drewnianego okna oraz innych drewnianych detali – podbitki, fragmentów wykończonych drewnem ścian.  Należy pamiętać, że naturalne drewno reaguje na zmiany temperatury i wilgotności, w wyniku czego może dojść do pęknięć, paczeń i nieestetycznych przebarwień.

Balkon bez progu

Drzwi balkonowe, które łaczą ogród z wnętrzem domu. Otwarte powiększają przestrzeń...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Uszczelniający kołnierz do okien dachowych -...

Uszczelniające kołnierze do okien dachowych mają zapewnić nam energooszczędność, która jest jednym z...

Roleta zewnętrzna – sposób na ochronę poddasza...

Na komfort korzystania z poddasza latem ogromny wpływ ma zachowanie odpowiednich warunków termicznych....

Nowoczesne okna energooszczędne do domów klasy...

Świadomość inwestorów na temat nowoczesnych, energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności,...

Okna do płaskich dachów - duża ilość światła,...

W budynkach z płaskimi dachami często zdarza się, że wewnątrz są pomieszczenia, w których nie ma...

Rolety zaciemniające do okien dachowych

Ciepłe dni na poddaszu bywają uciążliwe ze względu na wysoką temperaturę panującą we wnętrzach. Konieczne...